metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Ekonomiku čtrnáctky mají nakopnout virtuální peníze. Mezi občany se rozdělí milion korun

  6:00
Obchodníky z Kyjí, Černého Mostu, Hloubětína a Hostavic podpoří místní radnice. Mezi obyvatele rozdělí milion korun.
Praha 14 se zapojuje do Corrency. Má na to tohle roztomilé schéma. | foto: Praha 14

O projektu Corrency slyšela velká část Pražanů. Jen málo z nich však přesně chápe, k čemu je to vlastně dobré. Je to přitom poměrně triviální. Řekněme, že jste starosta městské části a chcete podpořit místní obchodníky, a tedy i lokální ekonomiku. Neuděláte to ale přímo. Místo toho z rozpočtu vyčleníte určitou částku, kterou pak ve formě virtuální měny, takzvaných correntů, rozdělíte mezi místní obyvatele. K tomuto kroku nyní nově přistoupila radnice Prahy 14. „Vyčlenili jsme jeden milion korun na pomoc jak místním občanům, tak malým a středním podnikatelům a poskytovatelům služeb s provozovnami na území Prahy 14. Lidé s trvalým bydlištěm v naší městské části získají příspěvek na útratu za zboží a služby, obchodníci příležitost zvýšit své tržby a počet zákazníků,“ říká starosta Prahy 14 Jiří Zajac s tím, že se k vyčlenění částky radní rozhodli nejen v souvislosti s aktuálně skloňovanou ekonomickou krizí. „Vnímáme to i jako důležitý krok v podpoře rozvoje podnikatelského prostředí na našem území,“ dodává Zajac.

Za correnty i za koruny
Od 1. dubna se na internetových stránkách projektu praha14.corrency.cz otevře bezplatný registrační systém pro zájemce z řad obyvatel i obchodníků. Prvních tisíc registrovaných občanů Prahy 14 získá zmiňované correnty v hodnotě tisíc korun, které bude možné utratit u obdobně registrovaných obchodníků – polovinu z celkové ceny nákupu pokryjí correnty, respektive městská část, druhou zaplatí občan ze svého.

„Registraci systém umožní maximálně čtyřem stům provozovnám. Kredit bude možné utrácet najednou či postupně, a to od 1. května do 30. června. Registrovaný občan musí být starší 18 let. Průběžně aktualizovanou mapu s informacemi o zapojených obchodnících provozovatel zveřejní na webu projektu. Na něm zájemci naleznou i všechny ostatní informace o registraci a systému Corrency,“ doplňuje pro Metro mluvčí Prahy 14 Veronika Berná s tím, že má projekt Corrency za sebou úspěšné projekty na podporu lokálních ekonomik v Praze 1, Praze 18 či třeba v Kyjově (více v boxu níže).

Zaplatíte pomocí občanky
Samotná platba u obchodníka proběhne poměrně unikátní formou. Každý zapojený obyvatel čtrnácté městské časti získá pomyslnou elektronickou correntovou peněženku. K platbě bude ale potřebovat jen občanský průkaz nebo kód z esemesky ve svém mobilním telefonu. Corrency neklade technické nároky ani na obchodníky, ti si také vystačí pouze s SMS zprávami, ale využít mohou i jednoduché webové rozhraní. Zákazníci na místě technicky vzato zaplatí za nákup jen polovinu částky. Druhou polovinu za ně uhradí radnice, a to přímou platbou na účet obchodníka.

Projekt v minulosti podpořila řada institucí a organizací. Získal třeba záštitu Hospodářské komory, ministerstva vnitra a Asociace malých a středních podniků a živnostníků a podporu ministerstva průmyslu a obchodu. „Když jde o podporu od státu, je přirozené, že jsme pod drobnohledem. Jsme však schopni zajistit, že všechny právní, účetní a administrativní procesy jsou nastaveny tak, aby splňovaly požadavky,“ říká Petr Stuchlík ze společnosti CorCo Systems, která za projektem stojí.

Pomáhat a platit. Virtuální měna „vyhání“ místní nakupovat

Systém Corrency se zaměřuje na podporu místních obchodníků a podnikatelů a přináší možnost pro efektivnější využití veřejných financí. Kromě toho se také snaží podpořit udržitelný rozvoj regionů a zvýšit angažovanost komunit.

  • První městská část na projekt loni, kontrétně v létě, vyčlenila celkem dva miliony korun. Princip byl skoro totožný jako ten nynější v Praze 14. Každý zaregistrovaný občan tehdy vyfasoval tisíc korun, a to ve formě elektronických correntů. Občané díky nim mohli u přihlášených obchodníků s provozovnou v Praze 1 uplatnit slevu padesát procent na zakoupené zboží.
  • „Byl to pilot, to znamená, že jsme si chtěli opravdu vyzkoušet, jestli ten nástroj na pomoc podnikatelům, občanům skutečně funguje. Ukázalo se, že z 99 procent všechno fungovalo velice dobře, a pro nás je důležité, že máme nástroj, cestu, jak využít třeba i finanční prostředky městské části v těžké době na pomoc občanům a podnikatelům,“ uvedl před časem radní městské části Praha 1 Karel Grabein Procházka.
  • V případě první městské části se zúčastnilo 1489 lidí, celková podpora obchodníkům tak činila 2 196 000 korun. Podobně úspěšný byl projekt Corrency také v Praze 18 – Letňanech. V této pražské městské části se zapojilo 955 občanů, kteří následně přihráli do kapes obchodníků 1 427 000 korun.
  • Projekt v minulých letech, konkrétně v roce 2021, pomohl lokálním obchodníkům také v jihomoravském Kyjově. Pilotní projekt Corrency zde byl zahájen začátkem jara 2022. Mezi 1574 obyvateli Kyjova se přerozdělilo 800 tisíc correntů. Platit s nimi poté mohli ve čtyřiceti kyjovských provozovnách.
  • Původně ke každému registrovanému směřovalo 400 correntů, pak se ale projekt o měsíc prodloužil a každý, kdo s nimi alespoň jednou zaplatil, dostal 200 correntů navíc na další měsíc. Pandemií oslabeným obchodníkům to přineslo necelé dva miliony korun navíc jen tím, že k nim lidé víc chodili.
  • Celková výše podpory od samospráv k malým podnikatelům a živnostníkům dosáhla v rámci třech dosud realizovaných a řádně ukončených projektů Corrency čtyři a půl milionu korun. Do projektu se dohromady zapojilo více než čtyři tisíce občanů, kteří provedli více než deset tisíc transakcí s 213 obchodníky.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek