metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Fronta na maso na Letné budí emoce i šedesát let po odstřelu. Stačí jedna stará fotka

  11:40
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.
Rok 1961. Za rok půjde Stalin a jeho soudruzi ve frontě „do kytek“, respektive do povětří. | foto: Zdeněk Hrabica

Uznávám výtky některých návštěvníků facebookové stránky Stará Praha krásná, že snímek Stalinova pomníku na Letenské pláni by slušel jiné Praze, než staré a krásné. Ale člověk musí vždy volit místo, kde doufá, že fotku nebo informaci nabídne co největšímu počtu zájemců.

Netušil jsem, že z rodinného archivu kinofilmů pověstnou monstr sochu nevydoluji. Ale přece jen jsem na jednu narazil. A rozhodně jsem nečekal tolik reakcí. Nemohu se o ně se čtenáři nepodělit. Někteří z diskutujících připojili i zajímavé souvislosti.

Kateřina Korešová diskutovala se zastánci bourání pomníků: „Jako Vám teď přijde na místě bourat umělecké výplody z dob pro Vás nedávných, ničilo se takhle i v historii, protože „ta nedávná“ historie ležela nástupcům, nebo komukoliv v žaludku. A co z toho vyplývá? Všechno, co bylo „nedávné a pro společnost nepříjemné“ je pořád součástí historie a jednou to historie bude. Ale historie se ztracenými jednotkami. Když utečeme od sochařského řemesla, Marie Terezie například nechala zničit kompletní část Desek zemských, ve kterých byly záznamy z dob Karla Albrechta a Ferdinand II. pro změnu z dob Fridricha Falckého. To je sice hezké, že zlikvidovaly jejich „tehdejší bolístky a zlo“, ale, krucipísek, pramen jako pramen, kniha jako socha, pořád prostě pramen, jehož zničení je v rámci budoucí informační hodnoty dost fatální.“

Miloš Jelínek, jemuž byly výtky též adresovány, je ale nekompromisní: „Pomníky masovým vrahům fakt v Praze nemají co dělat. Nebo ještě takto... Kdyby se za 2. světové války postavil pomník Adolfu Hitlerovi, taky byste se na něj dnes chtěla dívat? Jsou pomníky a pak ještě „pomníky“... Prostě ne!“

Na jeho stranu se postavila i Hana Cintlová: „To bychom také mohli nechat všude busty a portréty Hitlera, třeba ve školách a na úřadech. Tenhle typ „umění“ poplatný masovým vrahům patří maximálně do muzea jako odstrašující příklad. Ale ve veřejném prostoru, kde to sloužilo jako pocta té dané osobě nebo hold zvrácené ideologii, to nemá co dělat. Vžijte se do lidí, kterým tenhle režim někoho zabil na hranicích, zavřel tátu do kriminálu, sebral a znehodnotil, co patřilo jejich předkům, zakázal dětem vystudovat, šikanoval je nesmyslnými výslechy... Mít v rodině takovou zkušenost, tak by se mi tedy dost špatně koukalo na panorama hlavního města s takovým „uměním“. Nebo být z rodiny, kde se půlka lidí nevrátila z koncentráku, a koukat ve frontě na poště na bustu führera.“

Věra Beránková přidala vzpomínku. Pamatuje jak odhalení, tak likvidaci „fronty na maso“. Ale vybavila si i na randění na Letné…

Ani Jana Witta by Stalina už na Letné vidět nechtěla: „Fronta na maso. Byl vidět z naší školy na Alšově nábřeží. Říkalo s, že jeho zbourání stalo víc než postavení. Jen by neměl patřit do Stara Praha Krásná. Možná Historická, abychom nezapomněli, že kam přijde Rusák, tam 100 let tráva neporoste. Abychom nezapomněli, že jsme žili pod jejich komandem a naštěstí se jich zbavili…“

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek