metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Experiment ve Vídni. Cestující jako kurýři. A co Praha?

  13:06
Někteří tvrdí, že to je kvůli stále se rozvíjejícímu trendu on-line obchodů a nakupování, jiní vidí příčinu ve zvýšeném počet kurýrních vozů v ulicích. Ať je to, jak chce, magistrát rakouského hlavního města Vídeň zvažuje, že udělá z některých svých cestujících v tramvajích a autobusech doručovatele zásilek. Učinit by tak mohl již začátkem příštího jara.
Dopadne to tak? | foto: Profimedia

„Obyvatelé Vídně si za rok objednali kolem 96 milionů balíčků a množství objednávek i vlivem pandemie narůstá. Vídeňský dopravní podnik Wiener Linien si položil otázku, zda by bylo možné využít cestující v MHD, konkrétně v tramvajích, jako kurýry. Výhodou je rozsáhlá existující každodenní síť spojení s průměrně půlmilionem pasažérů,“ říká pro deník Metro mediální zástupce Zahraniční kanceláře města Vídně Martin Landa.

Postačí aplikace
Inovativní nápad by šlo podle Landy realizovat celkem jednoduše. Cestující a kurýři v jedné osobě by mohli v budoucnu využívat aplikaci, která by analyzovala jejich pravidelné cesty veřejnou dopravou. Následně by pak jednotlivcům doporučovala balíčky, které je třeba přepravit přesně podél těchto cest. „Úložné boxy u zastávek by se daly jednoduše otevřít a uzavřít pomocí QR kódů,“ dodává Landa.

Počkáme a uvidíme
Deník Metro se obrátil na šéfa komunikace pražského dopravního podniku Daniela Šabíka s otázkou, zda by šel podobný projekt spustit i v podmínkách tuzemské metropole. Šabíkův postoj je však dosud velice střízlivý.

„Projekt prozatím nedokážeme posoudit tak, abychom kvalifikovaně uměli říci, jaké to má klady nebo zápory, silné či slabé stránky, příležitosti a rizika či hrozby. Ostatně i kolegové z Vídně si k nápadu teprve budou dělat studii proveditelnosti,“ vysvětluje pro Metro Šabík. „S kolegy z vídeňského dopravního podniku jsme nicméně v pravidelném kontaktu, až budou mít studii proveditelnosti hotovou, rádi se seznámíme s jejími výsledky,“ doplňuje Šabík. Dle zjištění deníku Metro o ničem podobném dosud neuvažují ani další dopravní podniky napříč republikou.

Bude to fungovat?
I sám magistrát města Vídně přiznává, že na mnoho otázek zatím nemá odpověď. Před realizací inovativní myšlenky musí vedení rakouské metropole například vyhodnotit konkrétní umístění úložných boxů přes maximální velikost zásilek či omezení ve špičkových časech až pomotivační systém. O vývoji samotné mobilní aplikace nemluvě.

„Dříve, než tento projekt vyzkoušíme ve větším pilotním provozu, chceme od našich cestujících vědět, zda a za jakých podmínek by vůbec byli ochotni balíčky na cestách převážet. Koneckonců jsou právě cestující středobodem tohoto projektu na ochranu klimatu,“ uvedla ředitelka Wiener Linien Alexandra Reinagl.

Raději cyklodepa
Pokud jde o pražský magistrát, ten se počet kurýrních vozů v užším centru Prahy snaží řešit zřizováním dep pro nákladní kola. V listopadu loňského roku bylo na Florenci otevřeno vůbec první městské cyklodepo určené pro rozvoz zásilek po centru města na nákladních elektrokolech. Další funguje několik týdnů na Smíchově. Doručovací společnosti cyklodepa využívají hlavně na takzvanou poslední míli cesty k zákazníkovi. Firmy rovněž zkoumají možnost nasazení nákladních kol i v dalších českých městech. Depo na Florenci se navíc v létě dostalo mezi nejlepší evropské projekty Eurocities Awards 2021. V žebříčku chytrých měst se naopak nedávno Praha propadla.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek