metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
V Delroy’s Gym na pražském Smíchově trénují například i kickbox nebo thajský box. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

  6:00
Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k nedorozumění. Box pro veřejnost je totiž bezkontaktní. Tedy skoro.

Nebudu vám lhát, malinko jsem měl před tréninkem strach. Ale nebyl důvod. Trochu bojovka už je se na trénink vůbec dostat. Na stránkách delroys-gym.cz totiž v rozvrhu box pro veřejnost není. Takže si pište: začátečníci mají lekce v pátek od 18 hodin na adrese Zborovská 1287/4. Do sklepní boxerny se jde skrz obchod s vybavením pro bojové sporty. U pokladny nechávám 150 korun a jdu do šaten. „Dneska musíte pořádně makat, ať se zahřejete. Nejde totiž topení,“ volá na mě pokladník lomeno recepční. Inu bojový sport, tak bojové podmínky. 

Házím na sebe sportovní trenky a triko, obouvám tenisky – a hned jsem za blbce. V boxerně jsou totiž všichni bosí. Boty ukládám do kouta a jdu si poslechnout, co mě dnes čeká. 

Je nás tu pět. Dvě ženy, dva muži a trenér. Procházíme kolečko po tělocvičně a lektor Gabriel nám vysvětluje cviky. V první půlce tréninku nás čeká posilování s prvky boxu. Švihadlo, angličáky s medicinbalem, posilování břicha, údery do prázdna nebo do malého pytle, který visí zhruba v úrovni čela. Tuhle „hrušku“ nejspíš znáte z bojových bijáků. Hlavní hrdina do ní buší a ona se mu v rytmu vrací zpět do základní polohy. Ve filmu je to hrozně cool. Pokud do takového pytle ale mlátíte poprvé, rozhodně nečekejte, že u toho budete vypadat jako Rocky. Já tak rozhodně nevypadám, „hruška“ mi létá sem a tam, rytmus žádný a bolí mě ruce. Slečně, která zrovna vedle mě posiluje břicho, to po chvíli nedá a ukazuje mi, jak na to. Trik je v pravidelné rotaci pěstí. Začíná mi to jít. Ramena ale bolí čím dál víc. 

Kolečko má osm cviků, každý děláme 90 vteřin, mezi cviky je pauza 20 vteřin, ať stihneme dojít na další stanoviště. Po celé sérii je odpočinek delší a jede se to celé znovu. Na zpocené cvičence z plakátů dohlíží Muhammad Ali nebo Hilary Swank, která zazářila v boxerském dramatu Million Dollar Baby. 

V druhé části tréninku už stojím tváří v tvář soupeři. Trénujeme údery. Jde hlavně o správnou techniku. Rány, které schytávám, jsou spíš symbolické. Kryt, úhyb a prásk. „First you strike with your right hand,“ opravujeme mě trenér. Anglicky se tu mluví, protože klientela Delroy’s Gym je mezinárodní. Ale i když s cizím jazykem bojujete, stejně se tu asi neztratíte. 

Problém nebude ani to, dorazíte-li bez boxerského vybavení. Rukavice vám za příplatek půjčí. My je dnes ani nepoužili. Ostatní mají sice na rukách bandáže, ale já údery do pytle při dalším cviku zvládl i bez nich. Prostě nedávám takové šlupky. Trenér na mě navíc pomrkává, že ostatní mají omotané pěsti jen proto, aby vypadali jako drsňáci. V angličtině to samozřejmě zní líp. Holt budu „badass“ příště.

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek