metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

GALERIE: Otevření Blanky už za pár dní. O jeden den dříve, ale o tři roky později

  8:39
Blanka není jen tunelový komplex. Při její výstavbě vzniklo i parkoviště, nové tramvajové tratě nebo park.
Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Letná 8. 9. 2015.

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Letná 8. 9. 2015. | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Po dvanácti letech plánování a osmi letech stavby se v sobotu 19. září otevře tunel Blanka. První auta by měla projet už odpoledne, o den dříve, než bylo plánováno. Oficiálně ale nový termín magistrát zřejmě potvrdí až zítra. „Snažíme se, aby to bylo co nejdříve,“ řekl deníku Metro náměstek primátorky Petr Dolínek, ale konkrétnější být nechtěl.

Stavba za 37 miliard ale není jen tunel, který má o 15 minut zkrátit průjezd ucpanou metropolí. Prostavěné miliardy je vidět i v okolí komplexu. „Díky Blance došlo i k rozsáhlé kultivaci okolí stavby,“ popisuje Dolínek. Město opravilo třeba zbytky barokních hradeb. Vzniká i lepší přístupová cesta pro návštěvníky Pražského hradu v ulici U Prašného mostu.

Parkoviště pod Letnou a Prašným mostem

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Letná 3. 10. 2011.

Součástí komplexu jsou také dvě nová podzemní parkoviště. Jedno třípatrové pod Letnou s kapacitou asi kolem 850 míst a druhé u Prašného mostu, které má kapacitu zhruba poloviční, 350 míst. Parkoviště by měla začít fungovat v první polovině příštího roku. O místa v nich se rozdělí návštěvníci, rezidenti a zaměstnanci státní správy.

Radost budou mít i fanoušci Sparty, kterým bude sloužit v době zápasů jejich týmu. Vznik parkovišť není jediné, co si pochvalují městské části. „V rámci výstavby tunelu Blanka v roce 2012 proběhla také rekonstrukce Letenského náměstí a části ulice Milady Horákové,“ vypočítává místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Park se jménem politika, který se jako první sešel s chartistou

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Myslbekova 24. 9. 2014.

S Blankou nesouvisí jen doprava. Nový park o rozloze 2,5 hektaru vznikl na křížení Patočkovy, Myslbekovy a Střešovické ulice v Praze 6. Jde o prostor, kde byla zahrádkářská kolonie a pak staveniště tunelu. Návštěvníci v něm kromě zeleně najdou rybník i dětské hřiště s atraktivními vodními prvky. Loni otevřený park nese jméno po nizozemském ministru zahraničních věcí Maxu van der Stoelovi, který byl prvním západoevropským politikem, jenž kontaktoval v Praze Chartu 77, přesněji jejího mluvčího profesora Jana Patočku.

Opravena byla během stavby i řada tramvajových tratí v Praze 6 a 7. Zrekonstruovali jsme řadu zastávek, díky úpravám se zrychlí odbavení a přepravní rychlosti na tramvajových tratích,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Výstavba tunelového komplexu Blanka - staveniště Trojský most 18. 12. 2012.

Už před rokem město otevřelo jako první část komplexu Trojský most, který nahradil dožilé přemostění řeky pro tramvaje a auta a usnadnil třeba cestování do zoo.

V rámci stavby mostu vznikla také nová tramvajová trať mezi ulicemi Partyzánskou a Trojskou.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek