metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Blanka není jen tunel. Ale také pytel nezaplacených faktur

  8:54
Skvělý, úžasný, dokonalý, plný technických vychytávek. Taková slova zní z úst firem i magistrátu v posledních dnech o tunelu Blanka. Ale až se na semaforu rozsvítí zelená, nebude to jen signál pro řidiče, ale i pro účetní, aby konečně začali řešit účty a faktury za Blanku. Zatím obě strany dodržují dohodu, jakýsi pakt o neútočení.
Náměstek Petr Dolínek má na starost dopravu.

Náměstek Petr Dolínek má na starost dopravu. | foto: MHMP

„Do otevření tunelu Blanka nebudeme řešit žádné sporné otázky,“ potvrdil včera Karel Samec, mediální zástupce ČKD Praha DIZ, stejně na otázku odpověděl i­mluvčí magistrátu Vít Hoffman i ostatní firmy.

Firmy Metrostav, ČKD Praha DIZ, Eurovia, Satra a IDS tak zatím mluví jen o zajímavostech, které stavbu tunelu provázely, třeba o tom, že kvůli stavbě bylo potřeba přemístit kolonii chráněných brouků jménem nosorožík kapucínek, o archeologických nálezech nebo o tom, že při stavbě tunelu zahynul jeden dělník. V živé paměti totiž obě strany mají dobu, kdy nekončící spory o cenu a dokončení tunelu plnily média a škodily všem. Dluhy ale bude potřeba platit. „Žádná z­firem se zatím nechce vyjadřovat k placení. Bude to předmětem dalšího jednání,“ dodal Samec. Jakékoliv rozpory ale nebudou podle něj mít v­žádném případě vliv na provoz tunelu, který se otevře v­sobotu odpoledne.

Provoz tunelu by neměly ohrozit ani v okamžiku, kdy firmám skončí platné kontrakty s městem a spory mezi firmami a městem nebudou ještě dořešeny. „Tunel bude převzat a bude naším majetkem,“ řekl ČTK náměstek primátorky Petr Dolínek.

Stavba, která začala v roce 2007, včetně napojení na křižovatku Malovanka přišla město na 43 miliard korun. Provází ji kromě jiných komplikací i spory Prahy s dodavateli ohledně plateb.

Dluhy vůči stavební firmě Metrostav a IDS řešil několik měsíců rozhodčí soud. Arbitři nakonec dali firmám za pravdu – na dlužné částky mají nárok. Kolik jim nakonec Praha zaplatila a kolik ještě dodavatelům dluží, není jasné. IDS se nedávno nechala slyšet, že jí kvůli nezaplaceným fakturám hrozí insolvence.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek