metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Hromada překáží i u nádraží

  5:13
Schody v Kyjích blokuje hromada hlíny. V Klánovicích rozbíjela zídky a prodírala se skrz ploty.

Další 2 fotografie v galerii
Hromada hlíny se v Praze-Kyjích převalila až do chodníku. | foto: Metro.cz

Někdy to dělníci při stavebních pracích jak se říká neodhadnou. Své o tom vědí místní ze čtrnácté městské části, kteří se při cestách Hlinskou ulicí směrem od vlakové zastávky Praha-Kyje musí vyhýbat stále se zvětšující hromadě hlíny. Zasahuje do schodů z vedlejšího pozemku, kde již několik měsíců staví bytový dům. Co bylo původně jen drobnou překážkou postupně se prosypávající skrz plot na trávník vedle cesty, je nyní gigantická hromada trčící do chodníku.

„Chodím tudy pravidelně k zubaři, který sídlí hned naproti vznikajícímu domu. Pokud se dělníci neumoudří, budu to brzy muset obcházet jinudy,“ říká pro deník Metro čtenářka Klára, jež si nepřála uvést celé jméno.

Kyjská hromada
Deník Metro se na místo vypravil, aby ověřil skutečný stav věcí. Zmiňovaná hromada se zde očividně rozrostla do šířky o několik metrů víc, než měli dělníci v plánu. Protože jsme neměli při komunikaci s přítomnými pracovníky příliš štěstí, musela nás podobně jako místní uspokojit cedulka firmy IPM building s nápisem Vstup do staveniště zakázán. Úřad čtrnácté městské části sem pak ještě doplnil ceduli s informací Cesta se v zimě neudržuje. Podle mluvčí Veroniky Berné se však radnice Prahy 14 postará, aby došlo co nejdříve k nápravě.

„Podnět jsme předali na stavební úřad se žádostí, aby stavebníka vyzval k nápravě – respektive k zamezení přepadávání materiálu na komunikaci. Bohužel nemáme informaci, za jakých okolností ani proč k posunu směrem ke schodišti došlo. Část výstavby, pro níž je potřebná těžká technika, má být nicméně podle informací od stavebníka ukončena na konci dubna,“ sdělila pro Metro Berná. Čtrnáctá městská část podle ní dále počítá s rekonstrukcí přilehlé ulice Za Školou i zmiňovaných schodů. Ty se již na několika místech propadají.

Hlína z propadlé ulice
Když se kácí les, lítají třísky. Tímhle heslem se patrně řídili dělníci, kteří se na podzim roku 2018 pustili do oprav Sendražické ulice v Klánovicích. Místní tehdy netušili, že se rekonstrukce protáhne až do současnosti. Dělníci totiž celou ulici nejprve do hloubky rozkopali, aby tam mohli umístit trubky pro dešťovou kanalizaci. V úzké ulici se jim ale hlína nakupila tak nešikovně, že se u několika domů prodírala skrz ploty. „Poté co se výsledek jejich práce propadl, došlo k patové situaci. Dělníci čekali na platbu a my na to, až vše spraví,“ uvedla před pár měsíci pro Metro starostka Klánovic Zorka Starčevičová. Podle zjištění deníku Metro zde však dosud není zcela hotovo. Někteří obyvatelé nemají dokončeny vjezdy na pozemky a škoda za poškozené ploty rovněž nebyla ve všech případech proplacena. K nápravě má dojít až po zimě, kdy se tam mají dělníci vrátit.

Hlína v Resslovce
Překážky v podobě hromad stavebního materiálu se nevyhýbají ani centru metropole. Na chodníku v Resslově ulici v Praze 2 se museli místní předloni spokojit s provizorními kovovými můstky přes díry a hromádky sypkého materiálu. Oproti výše zmíněným případům však byl tento případ opodstatněný. Stavbu měla pod palcem správa komunikací, jež měla řádně vyjednaný zábor.

Složený materiál na chodník patří jen s povolením. Nesmí překážet

  • Dočasné využití komunikace ke složení materiálu, ať už silnice či chodníku, povoluje jako její zvláštní užívání silniční správní úřad. Lidově řečeno se jedná o takzvaný zábor.
  • Jestliže úřad zjistí umístění takové překážky na pozemní komunikaci bez povolení, může ji v extrémních případech odstraňovat jako pevnou překážku sám. Většinou však jen vyzve vlastníka, aby ji neprodleně odklidil. Neodstraní-li vlastník věc neprodleně, odstraní ji následně silniční správní úřad na jeho náklad. 
  • Pokud se vlastníka věci (v tomto případě hromady) nepodaří zjistit, platí totéž co u nelegálních reklamních zařízení. Zákon přenáší povinnost uhradit náklady odstranění věci na vlastníka dálnice, silnice nebo místní komunikace.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

On-line nebo naživo? Mladí zažívají digitální únavu. Tu zaznamenali i lídři on-line seznamek

vydáno 23. května 2024  17:47

Bumble či Tinder patří mezi největší hráče na trhu seznamovacích aplikací. Tito lídři však v poslední době pocítili nečekaný úpadek zájmu mladých...  celý článek

Digitální gilotina. Hnutí volá po odpovědnosti za postoje a názory influencerů ve veřejném prostoru

vydáno 23. května 2024  11:00

Zatímco kvůli válkám nebo přírodním katastrofám část populace čelí hladomoru a nemocím, celebrity, influenceři a miliardáři navštěvují luxusní akce, jako...  celý článek

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek