metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Hromadění cestujících by mohlo být rizikem pro poslance

  5:43
Trasy linek MHD či umístění zastávek se v Praze nejčastěji mění z provozních důvodů. Tento fakt asi nepřekvapí žádného jejího obyvatele. Organizátor dopravy Ropid se však včera na svém Facebooku přiznal, že v podobných situacích mohou sehrát roli také obavy.
Ilustrační snímek | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

„Ve směru Florenc nakonec nedojde ke zřízení zastávky Malostranská na předpolí Mánesova mostu. Tramvaje by zde nemohly bezpečně objet autobus, který by tu zastavil na delší dobu – například kvůli nástupu cestujícího na invalidním vozíku. Panuje zde tak určitá obava o bezpečnost a plynulost provozu,“ píše Ropid na sociální síti.

Spoje linky 194 také již od včerejška neobjíždí Malostranské náměstí přes zastávku Nerudova. Ve směru k Nemocnici pod Petřínem proto pojedou po tramvajových kolejích. Zastávka je totiž podle Ropidu příliš krátká. „Je projektována přesně na jednu soupravu a tramvajový provoz je zde velmi silný. Midibusy tak zastaví vždy až za tramvajovou zastávkou u vlastního označníku. Ze zastávky budou poté pokračovat po kolejích do Karmelitské,“ dodává Ropid.

Sloupek tramvají

Ropid nemá na Malostranském náměstí příliš na výběr.

  • Pokud by totiž chtěl posunout s autobusovým sloupkem také ten tramvajový, uškodil by invalidům. Nešla by vyklopit plošina.
  • Kvůli sloupkům může naopak vzniknout další problém – cestující mohou omylem čekat u špatného.

Změny se však již nyní setkávají s nelibostí některých cestujících. Pražan Zdeněk Lapáček se například diví tomu, proč by měl busík vadit na předpolí mostu, ale na Malostranském náměstí nikomu nevadí. Ropid následně přiznal, že byl přesun zastávky Malostranské náměstí vyvolán hlavně ze strany Poslanecké sněmovny a pro nesouhlasné stanovisko policie.

„V prostoru zastávky se pod jednou z budov Sněmovny hromadili cestující čekající na bus a to bylo považováno za možné bezpečnostní riziko,“ přiznává Ropid.

Podle fanoušků hromadné dopravy na facebookové stránce Pražské tramvaje je nyní otázkou, jaké „radosti“ toto dříve striktně odmítané řešení způsobí. Vozy MHD by se zde totiž kvůli změně mohly v budoucnu nebezpečně štosovat před semafory. Podle náměstka ředitele Ropidu pro městskou dopravu a marketing Martina Šubrta, který se na Pražských tramvajích rovněž vyjadřuje, Ropid o problémech ví. Nemá však silnější slovo než politici ze Sněmovny. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek