metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Změny v řádech zlobí cestující. Zaměstnancům letiště ujíždí autobusy před nosem. Jiní se mačkají

  10:39
V lednu a únoru jezdí pražskou MHD méně cestujících. Tento fakt však podle mnoha reakcí čtenářů Metra organizátor pražské dopravy i samotní dopravci zneužívají k tomu, aby poskytovali Pražanům méně kvalitní servis. Podle čtenářky Hanky Vohánkové související změnu jízdních řádů, jež vešla v platnost začátkem tohoto týdne, odnesli nejvíce zaměstnanci letiště.
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

„Na Letišti Václava Havla končí směna většině zaměstnanců v 18 hodin. A co dopravce neudělá? Posune bus 191 z 18.08 na 17.59. Spousty zaměstnanců přitom bydlí v okolí Dědiny, kam jim další spoj jede až za půl hodiny. Strašný,“ napsala na Facebooku deníku Metro Vohánková.

Méně pasažérů

17,5

Zhruba o tolik procent obvykle v průměru každý rok klesne v lednu a únoru zájem o spoje MHD. V Praze je v tu dobu nejméně turistů, probíhají zkoušková období a mnoho lidí jezdí na hory. V únoru dva týdny počet cestujících ovlivňují také jarní prázdniny.

Ke kritice padající na hlavu organizátora dopravy Ropid patří také úbytek klíčových bezbariérových spojů na lince 197, prodloužení intervalu na linkách 181 a 183 nebo přeplněné spoje ze Zbraslavi. Podle mnoha čtenářů nyní vznikají kvůli novým řádům takové prostoje, že se na mnoha místech metropole čeká na městské busy v mraze až půl hodiny. 

Deník Metro vybrané podněty od čtenářů Ropidu předal. Ten se hájí jednak tím, že se omezení dotýká pouze autobusové dopravy, nikoli metra a tramvají, kde je cestujících statisticky rovněž méně. Jeho mluvčí Filip Drápal pak zároveň na Facebooku přiznává, že je úbytek spojů nutný i kvůli kritizovanému nedostatku řidičů. „Chápeme, že nikdo z nás nespí zimním spánkem a všichni se potřebujeme dostávat do práce. Díky nižší poptávce po přepravě však můžeme dopřát svým zaměstnancům trochu více odpočinku. Díky úspoře pracovní síly nebudou řidičům chybět síly pro měsíce, kdy poptávka opět poroste,“ argumentuje Drápal. 

Úpravy jízdních řádů

  • Změny většiny městských autobusových linek najdete ve všech vyhledávačích spojení. Třeba linka 102 ve směru od Kobylis končí na Sídlišti Bohnice. Do zastávky Staré Bohnice jsou zavedeny po půlhodinách prodloužené spoje linky 236. Linka 196 jezdí z Kačerova na Kloboučnickou jen ve špičkách.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek