metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 33 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Třídíme půl metráku na hlavu

  16:02
Před dvaceti lety odnesl do barevných kontejnerů průměrný Čech asi šestinu toho, co zrecykluje nyní.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Třídíme rádi a hodně, ale také záleží na tom, jak daleko od domu máme některou z nádob na tříděný odpad. Žlutých, modrých, zelených a oranžových kontejnerů je momentálně v České republice ke 420 tisícům, postupně přibývají i šedé „popelnice“ na nápojové a další plechovky a také hnědé kontejnery na bioodpad. „Průměrná docházková vzdálenost k nádobám na tříděný odpad se zkrátila na něco málo přes devadesát metrů,“ konstatuje Lukáš Grolmus, ředitel komunikace a marketingu společnosti EKO-KOM, která zajišťuje systém třídění, recyklaci a využití obalového odpadu.

Vytřídíme sedminu

  • Přibližně 350 kilogramů nejrůznějšího odpadu vytvoří v průměru jeden obyvatel Česka za rok.
  • Necelého půl metráku vytříděného skla, papíru, plastů a nápojových kartonů připadá ročně na jednoho obyvatele Česka. Jedná se tak o sedminu všech odpadů, které ročně vyprodukuje.

Přitom před deseti lety bylo nádob na sklo, plasty a další tříděné odpady méně než polovina. A na samém počátku tisíciletí třídili Češi jen něco málo přes dvanáct kilogramů. Na začátku dvacátých let tak připadá jedno třídicí místo na 124 obyvatel. Nejvíc si jednotlivci i firmy dávají záležet na starém papíru. Ke zpětnému zpracování se nevrátí jen patnáct procent této suroviny.

Je však zajímavé, že poměrně velký odpor vládne v Česku například proti zavedení zálohovaných plastových obalů od nápojů. V Evropské unii ho zavedla už více než třetina členských států, například v Německu se podle posledních údajů daří vrátit zpět do prodejen bezmála sto procent všech PET lahví.

Česko se kloní spíše k navýšení počtu žlutých kontejnerů než zálohám. „Ty v určité míře pomohou, že se příroda zbaví jednoho znečišťujícího prvku. Ostatní lahve tam ale zůstanou. Jsme spíš pro intenzifikaci systému sběrné sítě,“ říká výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka. Přitom do roku 2025 musí každá ze zemí Evropské unie vytřídit minimálně 77 procent plastových lahví. 

Bezobalová Evropa

  • Do roku 2030 by měl být v Evropské unii každý obal recyklovatelný.
  • První bezobalový obchod v Evropě byl otevřen v roce 2012 v Londýně. První bezobalový obchod v Česku vznikl v roce 2013.
  • V Česku je kolem šedesáti prodejen, které nabízejí zboží do vlastních přinesených nádob a tašek.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek