metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Svátky klidu a míru ukazují svou odvrácenou tvář. Někteří se stromků zbaví až v dubnu

  5:34
Ty o něco méně příjemné dozvuky Vánoc naplno zažívá většina Pražanů až během ledna. Své o tom vědí pracovníci svozových firem, které v hlavním městě v těchto dnech odvážejí do kompostáren tisíce dosloužilých a hlavně odstrojených vánočních stromků. Neodvážejí však ani zdaleka každou dřevinu, kterou u popelnic najdou. V některých částech Prahy se tak tradičně válejí stromy na chodnících celé týdny po svátcích.
V Holešovicích - Bubnech vznikla po vánocích ze stromků obrovitá hromada. | foto: ŠÁRKA KABÁTOVÁ

„V případě, že máte v blízkosti bydliště veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. To se týká například pražských sídlišť. Jiný postup ale platí v případě umístění směsných odpadních nádob ve vnitroblocích nebo pro majitele rodinných domků. Popelnice za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou,“ říká mluvčí svozové společnosti Pražské služby Radim Mana s upozorněním, že ani pravidelné přistavování popelnice před objekt tento stav nemění.

„Stromky by vedle takových nádob rozhodně končit neměly ani v momentě, kdy je popelnice přistavena před objekt k pravidelnému svozu. Správné místo pro vysloužilý stromek je v těchto případech separační stanoviště s barevnými kontejnery,“ popisuje správný postup likvidace vánočního stromku Mana.

300

Zhruba tolik tisíc vysloužilých vánočních stromů uklidí během ledna a února pracovníci svozové společnosti Pražské služby. Správný postup likvidace tradičního stromu se vždy liší podle přístupnosti popelnic. Dovnitř ale nepatří v žádném případě. 

Odložené vánoční stromky u nádob na směsný odpad, tedy u takzvaných černých popelnic, jsou pak sváženy v obvyklých svozových dnech. V ideálním případě by sem neměl být stromek odložen dříve než zhruba den před jejich výsypem. U barevných kontejnerů na tříděný odpad je situace s odvozem jiná. Stromečky odveze speciální vozidlo v rámci pravidelných úklidů separačních stanovišť. „Při dodržení harmonogramu nebudou stromky v ulicích zůstávat příliš dlouho. Přesto prosím Pražany, aby při vyhazování stromku dbali na své okolí a nenechávali stromky například uprostřed chodníku nebo v silnici,“ doplňuje náměstek primátora Petr Hlubuček.

Konečnou zastávkou pro většinu vánočních stromků je z rukou popelářů některá z kompostáren na území metropole. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků pak putuje společně se směsným odpadem k energetickému využití do malešické spalovny.

Stromek v květináči
Odborníci také nedoporučují odnášet dosloužilé vánoční stromky do lesa. Zapomenuté ozdoby a dekorace totiž představují hrozbu pro divokou zvěř, která se může poranit či dokonce přiotrávit. Jak je to ale s těmi stromky, které si Pražané pořídili pro účely nadílky živé a zasazené v květináči. Těch se bude moci podle mluvčí pražských lesů Petry Fišerové zbavit většina Pražanů až za pár měsíců.

„Pokud si Pražan pořídil naši limitovanou edici tří set kusů jedliček bělokorých v květináči, má to nejjednodušší. V dubnu totiž budeme pořádat hromadné sázení, kam může taková osoba dorazit a stromek zasadit zpět do lesa. Jiná situace platí, pokud si stromek dotyčný zakoupil v zahradnictví. Taková dřevina do lesa nepatří,“ vysvětluje Fišerová.

Dozvuky silvestra

  • V průběhu roku přijímají útulky po celé republice tisíce psů a koček. Největší nápor však mívají po Vánocích, kdy sem lidé odkládají nechtěné dary, a na silvestra, kdy se ze strachu z ohňostrojů zaběhne velké množství zvířat. 
  • Na silvestra přijali zaměstnanci trojského útulku pražských strážníků celkem devět psů, kteří se zaběhli nebo ztratili. „Dva jsou už doma, ostatní ještě na své pány čekají. Jedná se o jednu z nejklidnějších oslav za několik posledních let,“ hlásili strážníci na Nový rok.
  • Jeden z nejklidnějších silvestrů proběhl i na lince 156. Během silvestrovské noci měli přes tři sta oznámení. Týkala se ale většinou jen parkování a hlučných sousedů. Hlídky v ulicích pak řešily strkanice a umravňovaly odpalovače petard.

Důvod není ani tak v tom, že by se jehličňan v lese neuchytil. Mohl by však přitahovat nejrůznější škůdce a houby, které by přírodní rovnováhu v lese ohrožovaly. „Nehledě na fakt, že by vlastník lesa, který má vždy hlavní slovo, pravděpodobně nedovolil, aby k sázení na jeho pozemku vůbec došlo. Pokud by se vlastník rozhodl sázet na vlastní pěst, koleduje si akorát o pokutu. Stromek ze zahradnictví se nejlépe hodí na zahrádku, ať už jde o vaši, či kamaráda,“ radí Fišerová.

Adventní kalendáře
Po svátcích se ve velkém vyhazují do běžných černých popelnic i použité adventní kalendáře. V případě čokoládového kalendáře jde přitom o zboží z nejméně dvou až třech různých druhů obalu. Každý přitom správně patří do jiné popelnice na tříděný odpad. Běžný kalendář s rozměry 25 krát 35 cm je totiž složený z plastu, papíru a celofánu. „Nejlepší způsob odstranění kalendáře je jej rozdělit na jednotlivé materiály,“ radil dříve čtenářům deníku Metro expert na odpady Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Pozor na falešné tři krále
Nepříjemné sváteční dozvuky provázejí také svátek Tří králů. V rámci jedné z největších dobrovolnických akcí, která jej provází, se budou do příštího úterý 14. ledna po Praze pohybovat skupinky koledníků. Ti vybírají finanční hotovost pro charitativní účely. Problém je v tom, že někteří z nich jsou podvodníci.

„Bohužel se tito jedinci snaží zneužívat štědrosti veřejnosti ve svůj prospěch. Buďte proto opatrní a ověřte si, zda jde skutečně o legální tříkrálovou sbírku, která má svá pravidla. V případě jakéhokoli podezření na nelegální sbírku se neváhejte obrátit na bezplatnou tísňovou linku 156 městské policie,“ říká pro deník Metro mluvčí strážníků Irena Seifertová.

Vedoucí této sbírky je vždy dospělý s průkazem koledníka vystaveným Charitou České republiky. Tyto údaje jsou pak shodné s údaji na průkazu totožnosti, který si dárce může také vyžádat.

„Kasička musí být úředně zapečetěná místně příslušným úřadem nebo magistrátem a je na ní umístěna nálepka se znakem Charity. Číslo pokladničky musí být shodné s číslem průkazky. Každý koledník Charity pak musí na požádání předložit průkaz koledníka,“ dodává Seifertová.

Typický je pro falešnou sbírku fakt, že ji v drtivé většině případů provádějí cizinci, nezletilí či mladiství. Za podobné jednání podvodníkům hrozí ze strany strážníků pokuta.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Zlínský festival přiveze na tři stovky příběhů pro děti z celého světa

vydáno 29. května 2024  17:12

Ve Zlíně ve čtvrtek začíná nejstarší soutěžní přehlídka filmů pro děti a mládež. 64. ročník Zlín Film Festivalu připomene výročí slavných filmařů, nabídne...  celý článek

Senior nezvládl řízení, s autem sjel ve Vráži do kolejiště. Stál provoz vlaků

vydáno 29. května 2024  16:52

Osobní auto ve středu ve Vráži na Berounsku vyjelo ze silnice a skončilo v kolejišti. Kuriózní nehoda se obešla bez zranění, provoz na trati Praha-Beroun...  celý článek