metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Nekrást, nelhat a nebýt líný. Zákony Inků se řídí celý život. Flétnista z Peru vystoupí v Praze

  5:13
Výtěžky z českých koncertů flétnisty Césara Villalobose poputují na stavbu školy pro děti v peruánském Ascope.
Inca Son | foto: Archiv Inca Son

Ve světě je populární, u nás bude hrát během ledna poprvé. César Villalobos pochází z chudé horské oblasti And, ale díky své píli a odhodlání si zahrál třeba při zahájení olympijských her, fotbalového mistrovství světa nebo ve slavné Carnegie Hall.

„Vyrůstal jsem v chudé oblasti, ale bohaté duchem. Správné principy a morálka vštěpované mou rodinou mě posouvaly v životě dál. Pamatuji si, že jsem chtěl mít jako dítě flétnu, ale kde ji obstarat? A tak jsem si vyrobil malý nástroj z velkých per nebo píšťaličku ze smotaného listu. Viděl jsem lidi, kteří měli při sobě drobné hudební nástroje. Protože když se v horách cítíte osaměle, jsou to vaši společníci. Můžete si zahrát a hned je vám lépe,“ říká Villalobos pro Metro.

Série koncertů

  • Dnes od 19 hodin vystoupí César Villalobos v Klubu Kamina na smíchovské náplavce. Minimální vstupné je 200 korun. 
  • Další benefiční koncerty proběhnou 24. ledna v Zábřehu, o den později v Přerově a 29. ledna na zámku Berchtold v Kunicích.

Jeho ruce kmitají nejen po hudebních nástrojích, ale také po zádech pacientů. Sám César chtěl být odmalička doktorem, ale jeho rodina neměla dost peněz na vzdělání. Je proto rád, že se od svého dědečka, který se dožil 116 let, naučil chiropraktické dovednosti. Villalobos pomáhal napravit i slavné sportovce včetně bývalé české basketbalistky Hany Horákové.

Od svých předků se naučil mnohé o tradicích a zákonech starých Inků. Těmi základními se řídí celý život. Zní: Nekrást, nelhat a nebýt líný. Letos mu sice bude šedesát let, ale podle vlastních slov se cítí jako dvacetiletý. „Každý den dělám rituály. Rád jezdím po světě a šířím naši kulturu. Spojuji hudbu a léčitelství, a proto jsem i v České republice. Lidé jsou tu vstřícní,“ chválí Villalobos.

Vystupuje se svou skupinou s názvem Inca Son. Jaké byly jeho hudební začátky? „Ještě coby teenager jsem se rozhodl jít do USA a tam jsem pracoval. A ve volných chvílích jsem se začal učit hrát na flétnu sám. Hrál jsem na ulici, lidé na mě koukali a dali mi třeba jen pár drobných. Ale jednoho dne jsem dostal celý dolar. Najednou chodilo stále víc lidí a ptali se mě, jak se jmenuji. Říkám César, oni na to, že bych měl mít nějaké jméno jako hudebník. Tak mě napadlo Inca Sound, jenže místo toho jsem si na kartičku napsal Son. Pak jsem se potkal s profesorem z Harvardu a říkám mu, že tam mám chybu, a on že ne, že je to skvělé jméno,“ líčí Villalobos. Tomu zmíněný profesor řekl, aby šel hrát k němu do restaurace. „Tam mě zase slyšelo více lidí. Pak mě pozvali do školy. Říkám, nejsem učitel, a oni, to nevadí, budeš vyprávět o vaší kultuře. Tak se to postupně nabalovalo,“ pokračuje. César skládal už v mládí básně, ze kterých se staly úspěšné písně. „Jsou o bratrství, o životě v harmonii a respektu, o přírodě. Když jsem byl chudé dítě, nepředstavoval jsem si, že budu jednou hrát před tisíci lidí na olympijských hrách,“ usmívá se flétnista a skladatel.

Villalobos dal v Peru postavit kulturní centrum otevřené pro všechny. „Bylo to krásné, jenže před třemi lety nám centrum zničila povodeň. A tak vybírám ze vstupného peníze na stavbu nového,“ dodává. 

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek