metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Hasiči nevědí, jak hasit oheň u nehody aut různých pohonů

  13:43
Hořící Austrálie netrápí jenom protinožce. Oteplování se promítne i do práce těch, kteří bojují s ohněm u nás.
ilustrační snímek | foto: HZS Plzeňského kraje

Se suchem bojují nejen zemědělci, dřevaři nebo lidé podnikající v turistickém oboru. Stále parnější léta bez dešťů přinášejí více práce i pro české profesionální i dobrovolné hasiče. S velkou pravděpodobností se zvýší výskyt obřích požárů.

„Data, která shromažďujeme napříč Evropou, ukazují, že velkých požárů, především směrem od jihu, na kontinentě přibývá,“ řekl deníku Metro Daniel Miklós, který má v Hasičském záchranném sboru (HZS) na starosti oblast prevence. Hasiči to berou do budoucna v úvahu. Znamená to například pořídit odpovídající techniku. Nově jim do vozového parku přibyla auta, která jsou odolnější v blízkosti velkého ohně. A vyzbrojování pokračuje, dostanou další vylepšenou techniku. „Novinkou, kterou chceme představit, je cisterna, které pracovně říkáme rybník,“ vysvětluje Miklós. Jedná se o desetinápravovou cisternu, která pojme 20 tisíc litrů vody.

Nebezpečný proud

  • Více jak 70 hodin museli do štěrkové jámy s vodou uložit rakouští hasiči vyhořelý elektromobil Tesla poté, co jeho řidič nezvládl řízení a narazil do stromu. Baterie mohly totiž i několik desítek hodin po havárii znovu vzplanout. 
  • I poté musel být vrak uložený v dostatečné vzdálenosti od jiných aut a objektů. Likvidace jednoho metru krychlového kontaminované vody i zeminy vyšla na 6500 korun.

S technologickými změnami se budou muset hasiči vyrovnávat i v případě sílícího podílu elektrických aut na našich silnicích, jak ukazuje příklad z Rakouska. Jenže problémy mohou nastat i všude tam, kde elektromobily jsou. Třeba v podzemních garážích obchodních center, kde se stále častěji budují dobíjecí body pro tyto automobily. 

Hasiče však netrápí pouze elektromobily jako takové, ale i stále víc vozidel s alternativními pohony. Jedná se nejen o LPG nebo zemní plyn, ale postupem doby možná i o rozšiřující se vodíkový pohon. „Nemáme zatím prakticky odzkoušené, jak by se hasil požár aut, kde by se vyskytlo více takových druhů paliva a pohonu současně,“ připomíná Miklós. Každé palivo totiž produkuje jiný druh škodlivých spalin. Výhledově by odborníci HZS takovou situaci rádi vyzkoušeli. Už takové případy i z hlediska technických a požárních norem konzultovali napříč Evropskou unií. „Asi vás překvapí, že se to v podstatě nikde zatím neřeší,“ dodává šéf hasičské prevence.

Přísnější podmínky

  • Problematiku elektroaut, dobíjecích stanic a alternativních pohonů řeší směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/94/EU.
  • Ta požaduje zajistit do roku 2020 dostatečný počet veřejně přístupných dobíjecích stanic alespoň ve velkých městech.
  • Podle stávajících předpisů musejí v servisu umístit elektroauto před opravou na 24 hodin do „karantény“.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek