Usnadnění orientace v hlavním městě cizincům, kteří se rozhodli přesunout do metropole za podnikáním, prací nebo studiem. Pomoci jim s jednoduchými překlady, komunikací v rámci magistrátu nebo při jednání s dalšími pražskými úřady. To je úkolem nového Expat centra, které se dnes slavnostně otevírá v přízemí Škodova paláce v Jungmannově ulici.
„V rámci programu vystoupí tři hosté z FuckUp Night – pravidelných setkání známých osobností. Od 18.30 hodin přiblíží návštěvníkům, jaké byly jejich začátky v Praze a jak si zvykli na zdejší mentalitu,“ zve zájemce tiskový odbor magistrátu.
Slovem expat se v češtině i v angličtině označuje zahraniční odborník, který se za prací přesunul do jiné země. Že se vyplácí umět takové osoby nejen přilákat, ale také si je ve městě udržet, si uvědomili již před deseti lety v Brně. Zde mají od té doby dosud největší Expat centrum v tuzemsku. Jeho kvality se bude Praha snažit napodobit.
Cizinci podnikatelé
|
„Expati svými zkušenostmi a znalostmi ve zdejších nadnárodních firmách, na univerzitách či ve školách přispívají k mezinárodnímu rozvoji města,“ říká brněnská primátorka Markéta Vaňková.
Jen za loňský rok se na brněnské centrum podle jeho zaměstnanců obrátili klienti s více než dvěma tisíci dotazy týkajících se praktických aspektů života v Brně, a to z 98 různých zemí – nejen z Evropy, ale i z Asie, Ameriky, Afriky a Austrálie. „Modelovou situací byl například dotaz mladého Brita. Ten přijel do Brna učit angličtinu v jazykové škole a chtěl poradit o možnostech získání živnostenského oprávnění. Nebo se na nás třeba obrátil muž z Indie o radu, jak si prodloužit zaměstnaneckou kartu,“ vyjmenovává pro Metro zaměstnankyně centra Marie Lungová. Nejčastěji se podle ní dotazy cizinců týkají oblasti pobytových oprávnění, ubytování, zaměstnání, zdravotnictví a školství.
Kromě rad a konzultací pro nově příchozí je podle zaměstnanců centra důležité také vytváření kontaktů se starousedlíky a osobní setkávání. Proto v Brně každý měsíc pořádají odborné či neformální setkání – jako jsou semináře, výlety, akce pro rodiny s dětmi a sportovní turnaje. „Nedílnou součástí úspěšného přemístění je také poznávání místní kultury, proto brněnské Expat centum pravidelně zve na odborné přednášky, kulturní akce, profesní setkání a přibližuje cizincům dění v Brně na svých anglických webových stránkách, rozesíláním měsíčníku nebo i v anglické rubrice magazínu Kam v Brně,“ dodává Lungová.
Podle zjištění deníku Metro budou v nově vzniklém pražském Expat centru pracovat především studenti, a to na dohodu o provedení práce. Jejich ohodnocení pravděpodobně nepřesáhne 150 korun na hodinu.