metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

I bez Ježíše bude zábava. V Holešovicích chtějí mít kulturně-společenská centra

  17:27
Mají zajímavou historii, konaly se tady významné akce a v budoucnu se stanou ještě větším tahákem. Řeč je o dvou areálech – o Výstavišti Praha a Holešovické tržnici, které v současné době procházejí velkými rekonstrukcemi. Výstaviště u známého parku Stromovka bude mít za dva roky hotovou náročnou opravu ikonického Průmyslového paláce.

Další 3 fotografie v galerii
Oprav se dočká i Křižíkova fontána a střechy přilehlých pavilonů. To už bude Průmyslový palác (v pozadí) v novém. | foto: VÝSTAVIŠTĚ PRAHA A. S.

„Míříme k tomu, abychom se stali špičkou evropského výstavnictví a kongresů,“ říká Tomáš Hübl, šéf představenstva městské společnosti Výstaviště Praha, a. s., která má jak Výstaviště, tak i nedaleký areál Holešovické tržnice pod palcem.

Vzpomínky

  • Holešovická tržnice příští rok oslaví 130 let od spuštění provozu tamních jatek. Ve své době se jednalo o největší areál svého druhu v českých zemích a k porážkám dobytka jatka sloužila až do roku 1983, kdy byla přebudována na tržnici. Od roku 1993 je areál chráněn jako kulturní památka. K příležitosti oslav otevření provozovatel současného kulturně-společenského centra vydává výzvu všem, kteří tržnici pamatují.
  • Mohou se hlásit na ahoj@holesovickatrznice.cz. „Sháníme staré fotky, vzpomínky babiček a dědečků, třeba na jejich první rande, pusy či jakékoliv zážitky z tržnice,“ říká k chystaným oslavám pro Metro PR manažerka areálu Linda Antony.

Hodnotí uplynulý rok s pohledu rozvoje obou areálů. „V roce 2023 jsme na Výstavišti i v tržnici pokračovali v řadě rekonstrukcí. Samozřejmě nejsledovanější dominantou na Výstavišti je Průmyslový palác, kde mohou návštěvníci areálu denně sledovat růst ocelových konstrukcí,“ představuje. Hübl mluví o obnově vyhořelého levého křídla, která spustila celkovou rekonstrukci ikonického paláce. Připomeňme, že levé křídlo 16. října 2008 lehlo při největším požáru v novodobé historii Prahy popelem.

Šéf městské firmy, která oba areály provozuje, představil také postup rekonstrukce neméně známého Divadla Spirála, které v roce 2002 utopila velká voda. V divadle se o několik let dříve konala legendární představení jednoho z nejslavnějších muzikálů Jesus Christ Superstar s Kamilem Střihavkou v hlavní roli. „Ježíš se sem už nevrátí, ale návštěvníci se mají na co těšit,“ říká PR manažerka obou holešovických areálů Linda Antony. Na programu městská firma pracuje, slavnostně ohlášen bude v dubnu.

S nadějí se pohlíží také na Holešovickou tržnici, která se postupně probouzí k životu. „Pokračujeme v oblíbeném programu, jako jsou gastro akce, veletrhy nezávislé módy i sezonní akce. Čekáme také na verdikt soudu kolem Showparku,“ říká pro deník Metro programový ředitel tržnice Michal Tošovský. Dotknul se tak problému nevěstince, který v jedné z hal Holešovické tržnice stále funguje, byť už nemá platnou nájemní smlouvu. Tu uzavřel předchozí provozovatel tržnice.

Interaktivní hra Lovci znaků

  • Akce malým i velkým hráčům přibližuje písmo i komunikaci od jejich prvopočátku.
  • Holešovická tržnice zve na autorskou putovní výstavu plzeňského DEPO2015 Lovci znaků. Malé i velké návštěvníky tato interaktivní expozice provede netradičně pojatým světem písma, jeho historií, základy typografie, ale i šifer a komunikace obecně.
  • Na dobrodružné výpravě mají návštěvníci coby Lovci znaků v Hale 17 v Holešovické tržnici za úkol projít 11 interaktivních exponátů, domluvit se s robotem Blablátorem, zkusit si práci sazeče na speciálním světlotisku, porazit světelnou šibenici, prozkoumat stopy psacích nástrojů, doslova vydupat písmena na klávesnici obřího psacího stroje nebo vyčistit videomappingové město od nadbytečné reklamy neboli reklamního smogu.
  • Při svojí cestě musí navíc aktéři rozluštit zašifrovanou zprávu, která je dovede k cíli.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek