metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Rosteme vzhůru! Ikonický Průmyslový palác pomalu vstává z popela. Hotovo bude v roce 2025

  3:05
Na svou dobu se jednalo o unikátní stavbu. Stavaři udělali další krok k jeho obnově. V pátek vztyčili první pilíř levého křídla unikátní stavby. Ta prochází kompletní rekonstrukcí.
Vztyčení ocelové konstrukce na půdoryse vyhořelého levého křídla.

Vztyčení ocelové konstrukce na půdoryse vyhořelého levého křídla. | foto: Jiří Šebek, Výstaviště Praha a.s

„Jsem moc ráda, že se daří jeho obnova,“ říká médiím historička Jiřina Chrastilová, pravnučka hlavního architekta Průmyslového paláce a dalších významných staveb nejen v Praze Bedřicha Münzbergera. Na pražském Výstavišti došlo k zásadnímu milníku v renovaci historické budovy z roku 1891, kterou právě Münzberger navrhl. „Rosteme vzhůru,“ zní z týmu, který má na starost celý provoz Výstaviště.

Na svou dobu unikátní budova díky své rekonstrukci před víkendem získala první pilíř levého křídla, které v roce 2008 vyhořelo. Pod ním budou podle Tomáše Hübla, předsedy představenstva Výstaviště Praha, sloužit garáže nebo velké retenční nádrže na zachycování dešťové vody. Už koncem roku bude stát základní skelet chybějícího křídla.

Na Výstavišti probíhá také celková rekonstrukce ikonického Průmyslového paláce. Hübl pro deník Metro uvedl, že přinesla řadu „překvapení“. Třeba zkorodované pilíře v pravé části, které byly zakryty bedněním během oprav v padesátých letech. „I přes všechny překážky dané z vyšší moci v uplynulém i tomto roce vše běží dle plánu,“ komentuje Hübl.

Rekonstrukce Průmyslového paláce. Přední část. Pohled na chybějící vitráže, které opravují mistři v Novém Boru. A také na hodinovou věž, která dočasně stojí před budovou.

Kromě prvního pilíře bude dalším viditelným posunem oprav návrat hodinové věže, podle plánů by tam měla být během příštího jara. Vrcholem celé akce bude instalace všech vitráží. Ty procházejí u mistrů v Novém Boru celkovou opravou. „Těším se na to, až tady budeme sledovat postupný růst tohoto historického skvostu až do slavnostního zahájení a jeho znovuotevření,“ říká Hübl. Celková oprava by měla být hotova v roce 2025.

Lampička z vitráží

  • Výstaviště Praha v souvislosti s rekonstrukcí adoptovalo a opravilo hrobku architekta Münzbergera.
  • Získala unikátní dekoraci v podobě lampičky, a to přímo z vitráží z Průmyslového paláce. Je od mistrů z dílny Kolektiv Ateliers, kteří kompletně renovují vitráže paláce. Hrobka se nachází na Olšanských hřbitovech v Praze.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek