metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Kanci z Klánovic jsou vystresovaní. Ruší je sportovci i upovídaní turisté

  5:30
V Klánovickém lese zaútočil na psa divočák. Podle radnice ale není přemnožený.
Divočák | foto: MČ Praha Klánovice

„Ráno na mne a mého psa jen pár metrů od rohu Blešnovské a Lovčické ulice zaútočilo divoké prase. Naštestí se leklo mého křiku a odběhlo zpět do křoví. Utekli jsme domů nezranění.“ S tímhle příspěvkem přispěchala před pár dny v populární facebookové skupině obyvatelka východního okraje Prahy Vivat Klánovice jedna z místních obyvatelek. Svým příspěvkem spustila lavinu komentářů nejen od místních, ale i od pracovníků radnice. Spustila tím také pátrání po tom, zda se v Klánovickém lese, který se nachází v bezprostřední blízkosti místní obytné zástavby, divočáci nepřemnožili.

„Podle našich informací zvěř přemnožená není. Ale přišly žně a z polí mizí plodiny, které volně žijící zvěři poskytují úkryt. Sklízí se řepka, některé obilniny, kukuřice na krmivo. Zvířata, která několik měsíců běhala po polích, se proto nyní vrací zpět do lesa,“ reagoval na příspěvek tajemník úřadu městské části Praha-Klánovice Petr Vilgus.

Přemnožená, nebo zastřelená?
Na webu městské části se před nedávnem objevila faktura místního Mysliveckého sdružení Šesterák, které v Klánovickém lese zodpovídá za honitbu. Ta se týká odstřelu čtyřiceti kusů divokých prasat, za což měl spolek inkasovat více než osmnáct tisíc korun. Mělo jít o motivační příspěvek, mimo jiné kvůli tomu, že lov v Klánovickém lese není s ohledem na vysoký počet návštěvníků vůbec jednoduchý.

Tento fakt potvrdila i klánovická radnice. Její zástupci ale začátkem týdne přispěchali s dalším prohlášením, že se v místním lese kaňouři nemnoží nekontrolovaně. „Podle odhadů sdružení Šesterák se zde nachází zhruba padesát kusů v celém lese s tím, že dalších čtyřicet skutečně odstřelili v období březen 2021 až březen 2022. Klánovický les není lesoparkem, jaký najdeme například u hostivařské přehrady. Je to regulérní příroda a kdo se stěhuje do Klánovic, měl by toto specifikum vnímat a respektovat,“ popisuje Vilgus.

Vystresovaní kaňouři
Důvodů, proč mohou být zvířata ve stresu, je podle Vilguse vícero. Předně to jsou už zmíněné polní práce. Druhým problémem jsou návštěvníci lesa, kteří chodí mimo stezky, případně prolézají houštinami, kde se zvěř přes den schovává.

„Samostatnou kapitolou jsou psi, kteří na 99,9 procenta musí být v lese na vodítku. Zákon a jeho výklad říkají, zjednodušeně řečeno, že pes musí být po celou dobu pod naprostým vlivem svého vůdce. Bez vodítka toto zvládne jen skutečně vycepovaný lovecký pes,“ dodává tajemník Vilgus.

Turisté a běžci
Posledním důležitým lidským faktorem, který ruší černou zvěř nejen v okolí Klánovic, jsou sportovci. Respektive večerní a noční milovníci zdravého životního stylu. Běžec či upovídaný turista dokáže dle Vilguse probudit polovinu divoké přírody a zvířata vystresovat tak, že se třeba vrhnou na trať před jedoucí vlak. „Zdravé zvíře je přirozeně plaché, nicméně má své pudy,“ konstatuje Vilgus.

Nejen obyvatelé východního okraje Prahy byli kvůli rušení klánovických divočáků varováni naposled začátkem loňského roku. Příčinou bylo odhalení čtyř turistických atrakcí – pražských pólů, přičemž ten nejvýchodnější se nachází právě v Klánovickém lese. Dle zástupců sdružení Šesterák byl ale bod umístěn do obydlí vzdálené habřiny, která byla oblíbeným místem divočáků. Následný intenzivní proud návštěvníků, kteří se posléze rozhodli dobýt všechny póly, divočáky vyhnal směrem ke Klánovicím, Šestajovicím a Úvalům. „Hezký nápad zrušil přirozené místo pro život zvěře,“ vysvětlovali tehdy zástupci radnice.

Pražské póly – betonové patníky s kuželovitým tvarem a půlkruhovým zakončením na konci – jsou nejvzdálenější body území metropole. Podle místních je kolem nich u Klánovic v současnosti už klidněji.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek