metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Tvůrci filmu Planeta Česko se vydali na výpravu do betonové džungle hlavního města

  20:00
Okolí Petřína, park Stromovka, Bubeneč, břehy Vltavy a mosty přes ní nebo Holešovice, Krč či pražské periferie. To vše jsou místa, která jsou přirozenými domovy pro nespočetné množství druhů zvířat, hmyzu a rostlin. Tohoto faktu si byli vědomi také tvůrci úspěšného dokumentu Planeta Česko, kteří po dva roky natáčeli ve všech ročních obdobích pražské zvířecí hrdiny.
Slípka zelenonohá je jednou z nejsympatičtějších „postav“.

Slípka zelenonohá je jednou z nejsympatičtějších „postav“. | foto: AEROFILMS

Příležitost zkouknout snímek o něco dříve před jeho oficiální premiérou, jenž se má odehrát v tuzemských kinech příští čtvrtek, dostal i deník Metro. Jak se ukázalo, laskavý dokumentárním snímek nabízí hned několik zajímavých příběhů. A kromě hlasu Jiřího Macháčka v něm zdánlivě nefigurují žádní konkrétní lidé.

Majestátní mufloni v Krči
Tvůrci v čele s režisérem Janem Hoškem a kameramanem Jiřím Petrem šli při seřazování jednotlivých zvířecích příběhů cestou od největšího po nejmenší. Dobrodružná výprava do městské džungle proto začíná příběhem muflonů, které z Kunratického lesa vyhnali lidé se psy. Sudokopytníci se proto vydali za jeho hranice, aby se následně usídlili u Thomayerovy nemocnice. Zde se jejich život dělí na období „pánského klubu“, kdy samci nejeví o samice zájem, a dobu, kdy se o ně naopak perou. Jejich nejlepšími kamarády jsou tak nakonec pouze straky, které jim z kožichů vyklovávají řádně nacucaná klíšťata.

Opeřenec z Bubenče
Co si počne malá slípka zelenonohá, které nutrie bere možnost ke hnízdění? I na tuto otázku dává snímek Planeta Praha odpověď. Příběh slípky, jejíž předkové se před lety vykašlali na cestování za teplem a raději se usídlili v hlavním městě Česka, začíná v odkalovací nádrži bubenečské čističky odpadních vod. V této oáze klidu se však zabydlely i záporácké nutrie, které se v Praze ocitly proto, že někomu před lety utekly z kožešinové farmy. Nutrie ožírají poldr nádrže a zeleň, kterou slípka potřebuje k ukrývání hnízda s vejci. Ač je nutrie normálně býložravec, ráda si zpestří jídelníček i něčím, co má skořápku. Malý opeřenec se ale nedá a nebojí se s nutriemi dostat do křížku.

Jak se posléze ve snímku ukazuje i při dobrodružství u Vltavy, slípky nejsou žádné třasořitky. Jak nám předvádějí kuřátka, která hned po shození z hnízda musejí bojovat s proudem řeky, tihle ptáci se jen tak snadno nevzdávají. Slípka zelenonohá je přitom ve volné přírodě většinou velmi plachá.

Jakou skrýš na Petříně zvolí roztomilý plch?

Petřínská noční veverka
O tom, do jaké zimní skrýše se především v okolí Petřína schovávají roztomilí plši, pojednává další ze zvířecích příběhů. Plch je živočich, o kterém mnoho Pražanů ani neslyšelo. Natož aby jej někdy spatřili. Což těmto chlupáčům dokonale vyhovuje. Ožívají totiž hlavně v noci, pročež se jim přezdívá noční veverky.

Vypravěč Jiřího Macháčka ve snímku žertuje o tom, že plši vidí do budoucnosti, jelikož jsou závislí na tom, jaká bude v tom konkrétním roce úroda bukvic. Pokud bude dobrá, samice se pouštějí do zakládání rodiny. Pokud naopak ne, pro jistotu ani nezabřeznou. Nu a toto rozhodnutí musí padnout již na jaře, kdy není po nějakém náznaku úrody ani památka.

Doufáme, že z děje příliš neprozradíme, když naznačíme, že si jeden z plších samců najde úkryt na zimu v petřínském zrcadlovém bludišti.

Mufloni z Krče musejí o možnost spářit se s některou ze samic tvrdě bojovat.

Hlodavec, co konvertoval
Jedna myšice křovinná se narodila kousek od hrobu Franze Kafky na Novém židovském hřbitově. Ač je poměrně plachá, vydala se z nehostinného místa plného kamenů na dobrodružnou výpravu, která skončila na Olšanském hřbitově. A protože bylo zrovna po dušičkách, bylo zde pro hlodavce dostatek potravy. Jak prohlašuje i vypravěč, samec myšice byl rád, že konvertoval.

Ve filmu diváci dále uvidí třeba jiřičky hnízdící v klenbách Karlova mostu, námluvy brouka roháče v restauraci na Malé Straně či mravence otrokářské na sídlišti v Ládví. Nádrž Slatina v Dubči pak slouží jako nocoviště pro statisíce špačků. Neúprosný souboj o potravu probíhá také v trojské zoo, kam létají tajně na oběd volavky popelavé a kradou ryby pelikánům. A nezapomeňme ani na vodychtivé žáby a přizpůsobivé břehule říční. Je toho ještě hromada. Však se můžete již za pár dní sami přesvědčit v kinech.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek