metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
PRAHA? AHA!
Dalších 27 fotografií v galerii
Umění v bývalé nemocniční prádelně VFN Praha | foto: Metro.cz

Alcatraz uprostřed Prahy. Filmaři hororů by se tu vyřádili. Z bývalé nemocniční prádelny je galerie

  11:18
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

„Nemocnice je místo, kde se bojuje o život, kde se také umírá. Chtěli bychom sem vnést život.“ Tak okomentoval ředitel Všeobecní fakultní nemocnice David Feltl s mírnou nadsázkou zahájení výstavy v prostorách bývalé nemocniční prádelny. Když ho při přípravách letošního pražského Bienále organizátioři oslovili, zavedl je právě do těchto prostor. Byli prý z neobvyklého prostředí nadšení. Ani se jim nedivím. Také já jsem tady propadl obdivu, když jsem se mezi obrazy, skulpturami i inscenovanými shluky artefaktů a obyčejných věcí propadl do dávného světa sedmdesátek nebo osmdesátek.

Klasické nemocniční kachlíky, výdejní okénka, výstražné cedule, vypínače. Od minuty by se tu daly točit béčkové horory, stylové videoklipy, uměl bych si tu představit i střílečku jako v umývárnách věznice Alcatraz ve filmu Skála z roku 1996, kde zářil Sean Connery, Nick Cage a Ed Harris. Návštěvníka, který si všímá, jistě pobaví i soupis evakuačních pravidel z roku 2001, pod nimiž je podepsán tehdejší ředitel Martin Holcát, svého času i ministr zdravotnictví a druhdy také pilný účastník nedělních televizních politických debat.

Prádelna je mimo provoz už minimálně deset let, zatím na její přeměnu v nějaké odborné či lůžkové oddělení nejsou finance. Půl miliardy ve starých a nějakých sedm set milionů korun v „nových“ cenách ředitel v záloze nemá.

Umělce v těchto prostorách nemocnice uvítala. Třeba proto, že ve všeobecné fakultní pracuje šest tisíc zaměstnanců a mají tu 1500 lůžek. „Kdyby byli všichni najednou v práci a kdyby byla obsazena všechny lůžka, tak je to malé okresní město. A okresní město by mělo mít přece galerii,“ podotýká opět s nadsázkou ředitel VFN, proč ochotně vpustil umělce do nemocnice a proč nabídl jejich umění i komukoli z návštěvníků areálu, kteří sem nemusejí mířit jen za lékaři nebo svými blízkými.

Výstavu mohou zájemci navštívit v budově A4, vstup je možný buď hlavním vchodem z ulice U nemocnice, nebo z Karlova náměstí průchodem Faustova domu. Výstava potrvá až do 23. října 2022, vždy od čtvrtka do neděle (čtvrtek 12–18, pátek 14–20, sobota a neděle 12–18 hodin). Vstup je zdarma.

Komentáře

Hlavní zprávy

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek