metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel

Další 3 fotografie v galerii
Vstupní brána na starý bohnický hřbitov se bude brzy celá rekonstruovat. | foto: Metro.cz

Takzvaný hřbitov bláznů, který přitahuje mládež i okultisty, se dočká nové vstupní brány

  20:00
Nepoužívaný bohnický ústavní hřbitov, který vznikl roku 1909 pro potřeby psychiatrické léčebny v Bohnicích, obestírá mnoho zvěstí. Ponurá atmosféra láká hledače záhad, mládež tam chodí sbírat bobříky odvahy, satanisté pořádají rituály ve středu místa odpočinku mnoha neznámých. Prý je to místo s nejnegativnější energií v celé Praze.

Nás z redakce Metra na komentovanou prohlídku pozval místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek, pro kterého je toto místo srdcovou záležitostí.

Po šestiletém boji se mu totiž podařilo převést zpustlý hřbitov do správy Městské části Praha 8.

Ze skládky pietní místo
Před deseti lety šel Vítek kolem hřbitova na procházku se psem a za zdmi uviděl černou skládku. Napadlo ho, že by to mohl uklidit. Vytahal odtud 30 tun odpadu včetně pračky, sedaček nebo postele a zanedbanému místu postupně vrátil důstojnost.

Možná právě tuto lásku a péči pociťujeme, když brankou vstupujeme na hlavní cestu. Po obou stranách se rozprostírají břečťanové vlny, každý z kopečků je hrob.

„Bývaly označeny železným číslem, ta však ve většině případů skončila ve sběrně,“ vysvětluje Vítek.

Břečťany vládnou celému místu.

Hrobů je tu přes čtyři tisíce. Leží v nich děti, které se narodily v léčebně a brzy zemřely, sebevrazi, duševně choří a další ztracené duše.

„První pohřeb tu měl třináctiletý František Jankovský v září 1909,“ vypráví Vítek a dodává, že hřbitov začal v zadní části a následně se rozmáhal dál.

Vojáci či legendární atentátník
Hlavní dominantou hřbitova bývala kaple se dvěma vzrostlými topoly, ta však vyhořela. Kdysi na ní byly umístěny pamětní desky, které osobně věnoval Benito Mussolini jako vzpomínku 48 italským vojáků, kteří zemřeli na tyfus a jsou tu pochováni.

Vyhořelou kapli stráží dva stromy.

Údajně je tu pohřbený i aktivista Gavrilo Princip, který v Sarajevu spáchal atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a podnítil tím začátek první světové války.

„V kronice bohnické léčebny se píše, že 1. května 1918 tady byl pohřeb za asistence vojáků z terezínské pevnosti,“ popisuje Vítek. „Jako jediný vězeň tam byl Princip, který zemřel 28. dubna,“ říká Vítek a nechává na každém, aby si to vyložil po svém.

Budoucí plány
„Zhruba do měsíce by se měla dávat dohromady hlavní brána,“ těší se Vítek. Financovat ji bude dar soukromého investora, vyjde zhruba na 200 tisíc korun.

Zájemci, kteří by magický hřbitov rádi navštívili, mohou vyhlížet další komentované prohlídky, které bude místostarosta pořádat.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek