metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa 21. února 2024. Svátek má Lenka

Další 3 fotografie v galerii
Vstupní brána na starý bohnický hřbitov se bude brzy celá rekonstruovat. | foto: Metro.cz

Takzvaný hřbitov bláznů, který přitahuje mládež i okultisty, se dočká nové vstupní brány

  20:00
Nepoužívaný bohnický ústavní hřbitov, který vznikl roku 1909 pro potřeby psychiatrické léčebny v Bohnicích, obestírá mnoho zvěstí. Ponurá atmosféra láká hledače záhad, mládež tam chodí sbírat bobříky odvahy, satanisté pořádají rituály ve středu místa odpočinku mnoha neznámých. Prý je to místo s nejnegativnější energií v celé Praze.

Nás z redakce Metra na komentovanou prohlídku pozval místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek, pro kterého je toto místo srdcovou záležitostí.

Po šestiletém boji se mu totiž podařilo převést zpustlý hřbitov do správy Městské části Praha 8.

Ze skládky pietní místo
Před deseti lety šel Vítek kolem hřbitova na procházku se psem a za zdmi uviděl černou skládku. Napadlo ho, že by to mohl uklidit. Vytahal odtud 30 tun odpadu včetně pračky, sedaček nebo postele a zanedbanému místu postupně vrátil důstojnost.

Možná právě tuto lásku a péči pociťujeme, když brankou vstupujeme na hlavní cestu. Po obou stranách se rozprostírají břečťanové vlny, každý z kopečků je hrob.

„Bývaly označeny železným číslem, ta však ve většině případů skončila ve sběrně,“ vysvětluje Vítek.

Břečťany vládnou celému místu.

Hrobů je tu přes čtyři tisíce. Leží v nich děti, které se narodily v léčebně a brzy zemřely, sebevrazi, duševně choří a další ztracené duše.

„První pohřeb tu měl třináctiletý František Jankovský v září 1909,“ vypráví Vítek a dodává, že hřbitov začal v zadní části a následně se rozmáhal dál.

Vojáci či legendární atentátník
Hlavní dominantou hřbitova bývala kaple se dvěma vzrostlými topoly, ta však vyhořela. Kdysi na ní byly umístěny pamětní desky, které osobně věnoval Benito Mussolini jako vzpomínku 48 italským vojáků, kteří zemřeli na tyfus a jsou tu pochováni.

Vyhořelou kapli stráží dva stromy.

Údajně je tu pohřbený i aktivista Gavrilo Princip, který v Sarajevu spáchal atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a podnítil tím začátek první světové války.

„V kronice bohnické léčebny se píše, že 1. května 1918 tady byl pohřeb za asistence vojáků z terezínské pevnosti,“ popisuje Vítek. „Jako jediný vězeň tam byl Princip, který zemřel 28. dubna,“ říká Vítek a nechává na každém, aby si to vyložil po svém.

Budoucí plány
„Zhruba do měsíce by se měla dávat dohromady hlavní brána,“ těší se Vítek. Financovat ji bude dar soukromého investora, vyjde zhruba na 200 tisíc korun.

Zájemci, kteří by magický hřbitov rádi navštívili, mohou vyhlížet další komentované prohlídky, které bude místostarosta pořádat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek

Problém s HHC se začal řešit, až když děti končily v nemocnicích, říká Stabla

vydáno 21. února 2024  5:00

Fenomén HHC (Hexahydrokanabinol) více než rok sklízel kritiku z řad nejen znalců konopného průmyslu, ale také lékařů a vědců. I přes potvrzená rizika byl...  celý článek

I bez Ježíše bude zábava. V Holešovicích chtějí mít kulturně-společenská centra

vydáno 20. února 2024  17:27

Mají zajímavou historii, konaly se tady významné akce a v budoucnu se stanou ještě větším tahákem. Řeč je o dvou areálech – o Výstavišti Praha a...  celý článek

Pozvánku na Mont Blanc jsem nemohl odmítnout, říká student, který se léčí z hemofilie

vydáno 20. února 2024  9:56

Třiadvacetiletý Daniel Šimek se jako první český hemofilik pokusí v červenci zdolat vrchol nejvyšší hory Alp Mont Blanc. Přestože trpí poruchou...  celý článek