metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 1 fotografie v galerii
Náhrobek označující dětský hřbitov. | foto: Michal Švarc

Slon nebo Milada Horáková. Hřbitov stále skrývá tajemství

  13:11
Ani historikové nevědí, kde leží v Ďáblicích naši hrdinové.

Hrdinové i padouši. Na Ďáblickém hřbitově v pokoji odpočívají všichni spolu. Pohřbený je tam prý i cirkusový slon. Tuto sobotu se na druhém největším pražském hřbitově od 14 hodin koná komentovaná procházka zdarma s historikem Michalem Loučem z Ústavu pro studium totalitních režimů a radním Prahy 8 Michalem Švarcem, kteří zájemce o ukrytá tajemství tímto místem společně provedou.

„Ďáblický hřbitov fungoval jako odpadkový koš nacistů a komunistů,“ říká pro deník Michal Švarc a dodává, že podtitulem procházky by mohlo být „Hanba by nás měla fackovat“. Naráží tím na nedůstojnost tohoto smutného místa.

„Pokládáme věnce obětem na různých pseudomístech, aniž bychom věděli, kde ti lidé opravdu leží,“ vysvětluje Švarc, jehož snahou je zasadit se o nalezení a vyzdvižení těl národních hrdinů a odbojářů z masových hrobů. Lidé mohou na podporu tohoto počinu podepsat také petici.

Podle historiků leží na místě věčného odpočinku sedm parašutistů, kteří se zasloužili o atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, Zdena Mašínová, Záviš Kalandra a pravděpodobně i Milada Horáková. „Spolu s hrdiny jsou tam pohřbení například lumpové Harald Wiesmann nebo Oskar Felkl, kteří se podíleli na vyhlazení Lidic,“ přibližuje Švarc.

Součástí areálu je i dětský hřbitov, kde leží především děti, které zemřely ve vězení bojovnicím proti komunismu a takzvaným kopečkářkám, tedy ženám, které se pokusily utéct za hranice.

„V civilní části je pohřbená mimo jiné Anička Janatková, která byla zavražděna na Šutce v říjnu 2010,“ uvádí Švarc.

Zájemci o temnější část pražské historie se během procházky dozvědí o současném stavu hřbitova i snaze o jeho budoucí kultivaci. „Je to pravděpodobně jediný kubistický hřbitov, takže si povíme i o tom, proč vznikl,“ láká na informacemi nabité odpoledne Švarc. Sraz je před hlavním vchodem.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek