metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Pondělí 17. června 2024. Svátek má Adolf

Velbloud alkoholik a Tatooine. Tunisko nejsou jen teplé moře a písečné pláže

  11:30
Hodně muziky za málo peněz. Do Tuniska jezdí turisté za levnou dovolenou na pláži. Severoafrická země však nabízí nejen relax u moře.
Kulisy z Hvězdných válek v Tunisku stále stojí.

Kulisy z Hvězdných válek v Tunisku stále stojí. | foto: Metro.cz

Můžete zde vidět datlovníky, olivovníky a nechybějí ani granátové jabloně. Chebika je horská oáza na jižním úpatí Jižního Atlasu. Jedna z nejnavštěvovanějších tuniských oáz je zajímavá svým vodopádem. Málokdo totiž čeká na saharské poušti několikametrový vodopádek. Lacino tu nakoupíte tradiční tuniský suvenýr – pouštní růži. Sádrovec vykrystalizovaný v pouštních podmínkách získáte klidně i za dinár. Takže za sedm korun.

Mimochodem, v okolí oázy bylo natočeno několik scén z oscarového filmu Anglický pacient. Půl hodiny cesty, která většinou vede po silnici a částečně i písečnými dunami, se nachází další filmová lokace. George Lucas v Tunisku natočil nemalou část Hvězdných válek.

Chebika je nejvíce navštěvovaná horská oáza tuniského území.

Luke Skywalker by se divil
Letos už je to 45 let, co šel do kin první díl ságy Hvězdné války. Kulisy v Sahaře stojí dodnes. Městečko Mos Eisley, kde se poprvé potkávají Han Solo a Luke Skywalker, vyrostlo uprostřed ničeho. Skoro nic tu není ani nyní. Kromě uměle vytvořených domečků a pár futuristicky vypadajících stožárů najdete jen pár stolečků se zbožím pro turisty.

Kulisy pro Hvězdné války stojí na Sahaře. Dostane vás sem jen terénní auto nebo velbloud.

Jako lokace pro pouštní planetu Tatooine posloužilo i okolí. Místo vznášedel se tu teď prohánějí hlavně mladí Tunisané na motorkách, kteří se vám snaží do náruče vnutit neočkovaného fenka. Za vyfotografování pouštní lišky vaším mobilem prodejce chce klidně i deset dinárů. To si raději zaplaťte za vstup do nedaleké Zoo El Tijani – ten vyjde na patnáct.

Velbloud alkoholik
„Patnáct minut a garáž,“ vysvětluje česky tuniský průvodce v zoo ve městě Tozeur. Za ocas drží škorpiona a pokládá ho turistům na ruku. Slovem garáž označuje rakev. Když pak do písku položí zmiji rohatou, okomentuje hadovu jedovatost slovy: „Garáž hned.“ Zoo El Tijani ale chová i méně nebezpečné tvory. Atrakcí je velbloud, který umí pít z PET lahve. „Cola a whisky,“ ukazuje na flašku průvodce. „Velbloud alkoholik,“ dodá.

Velbloud v Zoo El Tijani umí pít s lahve.

V malé zoo můžete obdivovat ještě třeba šakaly, hyeny, opice nebo lvici. Pokud se vám výklad líbil, nezapomeňte průvodci poděkovat pár dináry. V Tunisku se to očekává.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

vydáno 17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus. A nemusíte pro to udělat vůbec nic. Jen být vidět,“...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek