Když je vedro člověku, v lepším případě si zaleze do stínu a dá si něco studeného k pití. Zvířata však takovou možnost obvykle nemají. Obzvláště ve městech. Ochránci přírody proto v těchto dnech prosí, aby lidé poskytovali živočichům nápoje zdarma.
„Apelujeme na všechny příznivce, aby mysleli na své zvířecí spoluobyvatele a umožnili jim přístup k vodě. Ježci, zajíci, kosové, čmeláci, včely a další vám to zcela jistě vrátí zpět. Třeba tím, že budou požírat nepříjemný hmyz a to přece není zrovna málo,“ říká pro Metro Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.
Jestliže jste majitelem bazénku, jezírka nebo něčeho podobného, stačí jen umožnit ptákům přístup k vodě. A to úplně jednoduše, za pomoci plovoucího prkna, aby se ptáci pohodlně napili a neutopili se. „Domácí kutilové a nejen oni si určitě budou vědět rady! Ale postačí i postavit mělkou misku s vodou na zem tak, aby se nepřevrhla a ptáci i třeba ježci a veverky tak měli jednoduchý přístup k vodě,“ dodává Stýblo.
Pomáhání přehřátým zvířatům má ale i svá úskalí. Vodu v misce je kupříkladu třeba alespoň jedenkrát denně vyměňovat. Pozor také na jezírka a bazény s kolmými stěnami. „Také dávejte pozor na konve nebo kbelíky! Nouze o vodu nutí ptáky pít i z těchto zdrojů a hrozí jim utopení,“ radí Stýblo.
Nejen nedostatek vody je příčinou stávajících problémů divokých zvířat. Denně přijímají záchranné stanice desítky ptáčat, která v důsledku rozžhavených hnízdních dutin předčasně opustila hnízdo. „Nejvíce asi trpí rorýsi v dutinách pod rozpálenými střechami domů. Když vedro nemohou vydržet, tlačí se u vletového otvoru a často vypadnou ven. Takových rorýsků záchranné stanice přijaly za poslední týden více než padesátku. A to jsou jen ti zranění. Stovky dalších mláďat pád z hnízda nepřežily,“ komentuje smutnou statistiku Stýblo. Najdete-li vyčerpaného či jinak handicapovaného živočicha, kontaktujte záchrannou stanici. Potřebné údaje naleznete také na webu Zachranazvirat.cz, případně je možné se obrátit na centrální dispečink záchranných stanic na telefonu 774 155 155. Například Pražská zvířecí záchranka v těchto dnech nemá o podněty nouzi. „Pokud zjistíme, že zdravě vypadající mládě prostě jen sedí a kouká, necháme jej ideálně být,“ radí pražští záchranáři.