metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

S mazlíčkem do ciziny? Vezměte ho s sebou. Není to ale bez starostí

  14:26
Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí jako o život na dovolenou do zahraničí.
ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nejedna rodina se vydává po Evropě stále populárnějším obytným vozem. To s sebou nese možnost naložit do obytňáku na cestu také čtyřnohého parťáka.

Pes jako nechtěný dopravce parazitů
Jenže kromě mnoha cestovatelských zážitků si nazpět můžete dovézt i nejrůznější parazity a další potvůrky, které se nastěhují do srsti nebo do zažívacího traktu vaší kočky nebo psa. Ti mohou zvířata, a dokonce i jejich majitele, smrtelně ohrozit. Podle veterinářů by měli lidé svá zvířata před cestou chránit antiparazitiky a po návratu z dovolené je nechat preventivně vyšetřit.

„V Česku zatím není tolik nebezpečných parazitů, kteří působí smrtelná onemocnění psa nebo kočky, jako je tomu nedaleko od nás,“ připomíná David Modrý z České zemědělské univerzity v Praze a Masarykovy univerzity v Brně. Například původce takzvané srdeční dirofilariózy, která ohrožuje srdce a krevní oběh psa, se ale běžně vyskytuje už u našich sousedů na jižním Slovensku, v Maďarsku nebo na Balkáně.

V pozoru v Itálii i v Chorvatsku
Nenápadní parazité, kteří ohrožují na životě domácí mazlíčky, se vyskytují i v Čechy tolik oblíbených dovolenkových destinacích, jako jsou Chorvatsko, Itálie nebo Španělsko. Jednou z nejnebezpečnějších nemocí, která čtyřnohým členům domácnosti v zahraničí hrozí, je leishmanióza. Tu přenáší hmyz podobný komárům, který u nás nežije. „V Česku se tato nemoc, která může být smrtelná nejen pro psa, ale i jeho pána, přirozeně nevyskytuje. V Chorvatsku a Itálii je ale rozšířená,“ upozorňuje Modrý.

Škody tropí nejen děti
Myslet na cestovatelské strasti se ovšem vyplácí už před překročením hranic. Kromě pojištění lidí není mimo mísu myslet i na pojištění domácího zvířete, které poznává krásy ciziny spolu s vámi. Nemusí to být jen pojištění výloh kvůli nečekané návštěvě veterináře. Někdy je dobré myslet i na to, že z vodítka utržený pes může natropit nemalou škodu.

Současně pamatujte, že na psy platí i věkové omezení. Pojišťovny se vyhýbají pojistkám pro štěňata mladší tří měsíců a pro psy, kteří dovršili devátý rok.

„Oblíbené“ choroby

  • Co čeká vašeho mazlíčka v zahraničí? Je toho dost.
  • Srdeční červivost způsobuje vlasovec psí. Mezi první příznaky nemoci patří kašel, potíže s dýcháním, nechutenství a únava zvířete.
  • Parazitický oční červ žije na povrchu oka zvířete pod třetím víčkem.Způsobuje zánět spojivek i rohovky. Nemoc se projevuje nadměrným slzením a výtokem z očí. Zvířeti hrozí dokonce i oslepnutí.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek