metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

  18:14
Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích vznikne nový prostor pro ekopohřbívání.

Další 2 fotografie v galerii
Les vzpomínek na Ďáblickém hřbitově. | foto: ČTKČTK

Pohřebnictví se může zdát jako obor, na který moderní trendy nedoléhají. Opak je pravdou, i služby pro pozůstalé reflektují požadavky svých klientů. Lidé vyhledávají ekologické způsoby nejen během života, ale zajímá je také uložení nebožtíka v souladu s přírodou.

Z urny vykvete nový život
Myšlenek ekologického pohřbívání je několik, ať už je to návrat k přírodě nebo posunutí tabu kolem smrti a snaha bolestné loučení s milovaným člověkem proměnit ve zrod nového života.

Právě to umožňují speciální urny, které jsou vyrobeny z biologicky rozložitelných přírodních materiálů a po uložení do země se začnou pozvolna rozpadat. Existují i takové, které obsahují semena stromů či rostlin.

„Dáváme pozůstalým radost ze života, který opět vzkvétá,“ uvádí provozovatelé webu Pozivote.cz. Ručně vyráběné urny obsahují pouzdro se semeny, které v kontaktu s půdou začnou klíčit. Pozůstalí pak časem mohou očekávat první ze země rašící lístky.

V suchém kolumbáriu nebo v domácím prostředí zůstávají tyto ekourny celistvé.

Odpočinek na louce
V metropoli nabízí ukládání ekologických uren Hřbitovy a pohřební služby hlavního města Prahy (HPS) na hřbitově v Ďáblicích. Určené je na to speciální místo s názvem Les vzpomínek. Od září bude v prostorách tohoto hřbitova zprovozněna nová Louka vzpomínek pro ekologické pohřbívání těl do země. Jedná se o první takové místo v Česku.

„Půjde o hroby bez kamene, porostlé lučními květy, přičemž jak rakve, tak například i oblečení zesnulého budou muset splňovat konkrétní předepsané požadavky,“ uvádí mluvčí HPS Jiří Královec. Podle něj tyto netradiční způsoby pochování nebožtíků jen reflektují trendy světového pohřebnictví posledních let.

Šperk pro fajnšmekry
Popel zesnulých však lze využít originálnějším způsobem. Uchování vzpomínky na osobu, která odešla do věčných lovišť, nabízí takzvané památeční diamanty.

„Jsou to pravé diamanty, které vznikají z popela či vlasů milované osoby,“ upřesňuje Jan Šípek ze společnosti Algordanza Česko.

„Nejdříve se z popela extrahuje uhlík, který je ve formě grafitu vložen do speciálního lisu, kde za vysoké teploty a tlaku vzniká unikátní diamant,“ popisuje Šípek proces vzniku významného šperku. Podle něj není tato volba uchování památky na milovanou osobu pro každého.

„V Česku se pro tuto možnost každý rok rozhodne zhruba deset klientů,“ doplňuje Šípek. Ceny začínají na částce 49 tisíc korun a odvíjejí se od velikosti diamantu či od toho, zda je surový nebo broušený.

Je však takové využití popela zesnulého etické? „Směrodatný je zákon. S popelem coby s lidskými ostatky se musí zacházet důstojně a tak, aby nedošlo k ohrožení veřejného zdraví nebo veřejného pořádku,“ vysvětluje Královec. „Ostatně i v pražských krematoriích a na hřbitovních správách HPS si pozůstalí mohou i pro tento účel objednat odsyp popela,“ dodává Královec.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek