metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Karlín, údolí královny Karolíny slaví výročí

  7:36
Jen málokteré pražské čtvrti mají takovou atmosféru jako Karlín, který si letos připomíná 200 let od svého vzniku jako prvního pražského předměstí. Dne 23. června 1817 potvrdil rakouský císař František I. založení Karlína, který získal jméno na počest jeho manželky Karolíny Augusty Bavorské (v němčině Karolinenthal – Karolinino údolí).
Areál Invalidovny v pražském Karlíně

Areál Invalidovny v pražském Karlíně | foto:  Petr Topič, MAFRA

Od té doby zaznamenal Karlín nebývalý vzestup, v letech 1903 až 1921 byl dokonce samostatným městem, který kulminuje v současnosti, kdy se z něj stává centrum moderní architektury a atraktivní místo pro bydlení i společenský život.

Ochutnej Karlínské

 • Myšlenka vařit Karlínské pivo se zrodila společně s přípravami oslav 200 let od založení Karlína.
 • Čtvrť nikdy neměla vlastní pivo(var) a kulaté narozeniny jsou ideální příležitost to změnit.
 • Karlínské pivo se zatím vaří v pivovaru v Kunraticích. Chystá se ale přesun jeho výroby do Karlína.
 • Domovskou scénou piva je Přístav 186 00. V tuto chvíli se vaří jedenáctka Křižík 11, pojmenovaná po vynálezci a i staviteli tramvajové trati Florenc – Karlín – Libeň – Vysočany. Další na řadě bude černé pivo Negrelli (www.karlinske.cz)

Oslavy u příležitosti tohoto významného výročí proběhnou dnes a zítra. Program bude zahájen na Karlínském náměstí dnes v 16 hodin vystoupením Ivana Hlase, Jiřího Buriana, skupiny The Tap Tap a mnoha dalších zajímavých účinkujících. „Oslavy připomenou nejen slavnou minulost, ale představí i současnost této dynamicky se rozvíjející části Prahy,“ říká radní pro kulturu MČ Praha 8 Jana Solomonová.

Hlavní část oslav proběhne zítra od 10 hodin opět na Karlínském náměstí. Návštěvníci se mohou těšit na slavnostní průvod na Lyčkovo náměstí, výstavu historických vozů Praga nebo vyhlídkové jízdy kočárem. Symbolicky tu bude předána pamětní schránka se vzkazy dalším generacím, která bude uložena k základnímu kameni ZŠ Lyčkovo náměstí. Bohatý program bude připraven i pro děti. Ke Karlínu vždy patřila cikánská hudba. Mnoho muzikantských rodin zde žilo a stále žije. Dnes od 15 hodin proto v multižánrovém prostoru Přístav 18600 zavzpomínají na „starý dobrý“ Karlín, který má černou duši.

„Mimo poslechu snad všech žánrů, kterými se tito muzikanti zabývají, se můžete těšit i na tradiční občerstvení,“ slibuje jeden z organizátorů Štěpán Kubišta. Program v Přístavu 186 00 bude pod taktovkou karlínského hudebníka Jirky Buriana pokračovat i zítra.

Obec s černou duší a zajímavou historií slaví výročí

 • Málokterá čtvrť má tak podmanivou atmosféru a tak jasné hranice – pražské hradby, dnes magistrálu, řeku a strmé svahy Vítkova. Na tomto omezeném prostoru se po staletí formovalo nejstarší a nejslavnější pražské předměstí Karlín.
 • Počátky Karlína sahají do let 1816/1817, kdy byl z úředního podnětu na území východně od Poříčské (Špitálské) brány založen. Tomu předcházelo starší osídlení patřící řádu křižovníků s červenou hvězdou (takzvaných špitálníků). Pozdní osídlení Špitálského pole, území za Poříčskou branou, mělo svůj důvod – neblahou zkušenost s často se opakujícími povodněmi. Karlín se stal záhy stejně jako Smíchov průmyslovým předměstím Prahy, kde se nejprve v první polovině 19. století dařilo textilnímu průmyslu. Vyrostly zde dvě kartounky, přádelny vlny a bavlny. Ve druhé polovině století tu vyrostly strojírenské podniky – především firma Breitfeld, Daněk, později ČKD Dukla Karlín.
 • Podle historika Zdeňka Míky, autora knihy Karlín – nejstarší předměstí Prahy, však k sobě poutal pozornost svým neobvyklým racionálně urbanistickým řešením domovní zástavby. To spočívalo v systému pravoúhle uspořádaných ulic, v nichž vyrostly bloky jedno- až dvoupatrových domů v pozdně klasicistním slohu.
 • Na počátku 20. století byla předměstská obec povýšena na město (1903) a po vzniku Československa se Karlín stal součástí hlavního města.
 • Během staletí vznikla v Karlíně i řada slavných staveb: barokní Invalidovna, Negrelliho viadukt nebo kostel Cyrila a Metoděje.

Oslavy Karlína

 • Oslavy u příležitosti tohoto významného výročí proběhnou o tomto víkendu.
 • Program bude zahájen dnes v 16 hodin na Karlínském náměstí vystoupením Ivana Hlase, Jiřího Buriana, skupiny The Tap Tap a mnoha dalších zajímavých účinkujících.
 • Hlavní část oslav proběhne zítra od 10 hodin na Karlínském náměstí.
 • Současně s oslavami v proběhne na několika místech festival United Islands of Prague. Letos poprvé se přesouvá z centra metropole právě do Karlína.
Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek