U pražského Florence v Sokolovské 29 už nedávají lišky dobrou noc, jsou tu mlsné kavky. V přízemí rohového domu spojili provoz vegetariánské restaurace s rehabilitací lidí se schizofrenií. "Dohromady to jde skvěle. V Kavce zaměstnáváme lidi, kteří podstoupili léčbu a jsou ve fázi rehabilitace. Práce u nás jim umožní bezproblémový návrat do běžného života,“ říká šéfkuchař Filip Kavka Smiggels. Pochází z Nizozemí. Láska ho ale přivedla až k nám, v Nizozemí vařil v jedné z nejlepších vegetariánských restaurací Kop van het Land. V Čechách vybudoval úspěšnou cateringovou firmu, pak se jeho cesta spojila s občanským sdružením Green Doors, které Mlsnou kavku oficiálně provozuje.
Kavárna Mlsná kavka
Stálé hosty tu nepřekvapí, že jídelák je sestavený podle sezonních surovin. "Zastáváme zdravý životní styl a navíc uvádíme do praxe ideu provozování výdělečného podnikání s kombinací sociální služby. Najdete u nás čím dál více populární nekuřácké prostředí, fair trade nápoje, nedělní brunch, kvalitní vína, dětský koutek, přebalovací pult a akci Vaření s dětmi, kdy vám vaše drobotina pod vedením šéfkuchaře chutně uvaří,“ říká. Mlsná kavka se snaží o větší propagaci, se kterou pomáhá Michal Dolejš, vyslanec Nadace Vodafone v rámci projektu Rok jinak. Ten je zajímavý tím, že dává šanci lidem z různých oborů, aby strávili rok prací pro neziskovku. Plat mají stejný jako ve své předchozí firmě, ale vyplácí ho nadace. Neziskovky si taks penězi nelámou hlavu.
Musíte se naučit nadhledu a toleranci, říká provozovatelka
Lidé s duševním onemocněním pracují i v Modrém domečku v Řevnicích. Od roku 2007 kavárnu vede Pavla Stine, která působila jako kuchařka na Floridě nebo jako manažerka pro péči o zákazníky v Chicagu. V Česku vede ještě vlastní kurzy vaření. Pavla má pro tento rok v plánu rozjet v Řevnicích výrobnu čerstvých těstovin a slow food restauraci. "Restauraci ještě plánujeme, ale těstovinárna má konkrétnější rysy. Občanské sdružení Náruč koupilo budovu starého nádraží v Řevnicích, kde by měla provozovna sídlit. Teď se snažíme získat finance,“ říká. Netradiční podnik mohla otevřít už na podzim.
Kavárna Vesmírna
Kam vyrazit
|
A jak jí se pracuje s lidmi s mentálním postižením? "Naučila jsem se hlavně respektu k rozdílům. Pracovala jsem s lidmi různých kultur z různých konců světa. To mě naučilo nadhledu a velké toleranci," říká s tím, že o vtipné momenty není v Modrém domečku nouze. "Jednou naše kolegyně – číšnice s mentálním postižením – odmítla položit na stůl kávu hostům, protože si neumyli ruce. Všimla si totiž, že přišli z procházky v lese a celou dobu v kavárně hladili dva dosti ušpiněné pejsky,“ usmívá se. Modrý domeček má rodinnou atmosféru. Vedle dobrého espresa si tu zamilujete domácí koláče od babičky.
Mentálně postižení lidé dobyli vesmír
Když zabrousíte do centra Prahy, nedaleko Václaváku objevíte v ulici Ve Smečkách Vesmírnu. "Je celá nekuřácká a vhodná i pro ty nejmenší děti, protože máme i menší dětský koutek. Zakládáme si na kvalitní české kuchyni, hlavně té vegetariánské," říká koordinátorka zdejšího tréninkového programu pro mentálně postižené Veronika Hejduková.
Přečtěte si i další zajímavé články z našeho magazínu
|
"Trénink není práce jako taková, je to činnost na omezenou dobu, maximálně jeden a půl roku, za kterou dostávají klienti jen minimální odměny. Nemají tedy uzavřenou standardní pracovní smlouvu, ale pouze smlouvu o poskytování sociální služby," vysvětluje. "Myslím si, že lidé často ani nevědí, že přišli do tréninkové kavárny a obsluhují je lidé s postižením," dodává. Kromě brazilské fair trade kávy Puro tu určitě ochutnejte i mléčné koktejly nebo francouzské palačinky. Někdy dostanete trošku něco jiného, než jste si objednali, ale o to tady přece nejde.