metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Úterý 26. září 2023. Svátek má Andrea

Další 2 fotografie v galerii
Na dobroty do Mlsné kavky. | foto: Mlsná kavka

Postižení lidé se v dospělosti neztratí díky tréninkovým kavárnám

  14:59
Pracuji, tedy jsem, říkají hendikepovaní. Pomáhají jim v tom kavárny. V hlavním městě jich najdete hned několik. Jedna z nich byla nyní otevřena také v budově městského úřadu Prahy 6. Jmenuje se CaféMARTIN.

Tréninkové kavárny

Kde a kdo vás obslouží

  • Ta Kavárna, Na Topolce 2 (lidé s tělesným postižením)
  • Café na Půl cesty, Centrální park Pankrác
  • Klub V. kolona, Ústavní 91 (lidé, kteří onemocněli schizofrenií)
  • Café Rozmar, Trojická 1 (mladí lidé po odchodu z dětského domova)
  • Garden Café Taussig, Vlašská 25 (lidé s mentálním postižením)
  • CaféMARTIN, Čs. armády 23 (lidé s mentálním postižením)
  • Vesmírna, Ve Smečkách 5 (lidé s mentálním postižením)
  • Mlsná kavka, Sokolovská 327/29 (lidé znevýhodnění na trhu práce)

Už několik let v Praze fungují speciální tréninkové kavárny, které zaměstnávají lidi s různým postižením. Jedna taková byla nyní otevřena v budově úřadu Prahy 6. V kavárně CaféMARTIN pracují lidé s mentálním postižením. "Jsou tu zaměstnaní žáci odborného učiliště s více vadami," říká starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.

Součástí kavárny jsou pracovně-vzdělávací programy, které je připravují na pracovní život a pomáhá jím se lépe orientovat v pracovně právní oblasti a v běžném životě. Cílem nové kavárny je začleňování postižených do většinové společnosti. Aby se naučili pracovním návykům a zvykli si na své povinnosti. Návštěvníci si zde mohou vychutnat kvalitní kávu, pochutnat na vlastnoručně vyrobených dortech nebo bagetách.

"Nová tréninková kavárna se stala další částí aktivit Občanského sdružení MARTIN, které pro své klienty provozuje celou řadu vzdělávacích programů zaměřených na integraci lidí s mentální postižením a trh práce i volnočasových aktivit a kroužků zahrnujících IT vzdělávání, cizí jazyky i sport nebo kurzy vaření a domácích prací," řekla Daniela Prokopová, předsedkyně Občanského sdružení MARTIN.

Na Pankrác můžete vyrazit i na koncerty

Lidé, kteří si chtějí vychutnat dobrou kávu a zároveň podpořit hendikepované mohou vyrazit také do dalších kaváren. Najdete je v různých částech města. Určitě nejznámější je Café na půl cesty na Pankrácké pláni. Provozovatelům se díky programům podařilo přitáhnout širokou veřejnost. Na návštěvníky tu čekají kulturní a osvětové akce a v kavárně hosty obsluhují lidé nemocní schizofrenií. Právě taková práce je pro hendikepované tou nejlepší rehabilitací. Další kavárnou je například Klub V. kolona, která je součástí psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Kromě toho jsou pro postižené otevřeny i nejrůznější kurzy a další vzdělávací programy. Například právě občanské sdružení Martin, které provozuje novou kavárnu na úřadě Prahy 6 provozuje v Chelčického ulici na Žizkově volnočasové aktivity, které postižené lidi připravují na budoucí život, zvyšují jejich soběstačnost a motivaci.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Vyčuraní“ Češi? Překvapivé informace o divácích. Sdíllejí účty a nejsou věrní

vydáno 26. září 2023  10:56

Třetina tuzemských diváků je připravena rušit předplatné streamovacích služeb podle potřeby. Při koukání na seriály jsme totiž velcí rychlíci.  celý článek

Filumenisté mají slet na Karlovce. Zváni jste mezi sběratele nálepek i vy

vydáno 26. září 2023  6:31

Sbírání zápalkových nálepek je koníček, který nadšence baví už takřka sto let. Do Prahy se sjedou sběratelé nejen z Česka a Slovenska, ale i Rakouska,...  celý článek

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek