metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Barevný ráj za Prahou už kvete. Láká na azalky a osmdesáticentimetrovou hrušeň

  17:00
Magnolie, tulipány, narcisy, čemeřice, ale i majestátní hrušeň budou opět dělat od zítřka radost místním i přespolním z obce Všenory jihozápadně od hlavního města. Arboretum, kde je pánem místní legenda – Jan Mejstřík – již pojedenácté otevírá své brány veřejnosti.

Další 3 fotografie v galerii
Jan Mejstřík otevírá arboretum ve Všenorech již pojedenácté. Dendrologické zahrady se rozkládají na severně orientovaném svahu na ploše dvou a půl hektaru. Kromě květin se zde nachází asi tři a půl tisíce různých druhů dřevin. | foto: Jan Mejstřík

„Vše je u nás v jednom květu, a je proto nejvyšší čas se o tu nádheru podělit s ostatními. Budu proto moc rád, když k nám dorazí i čtenáři deníku Metro,“ láká Mejstřík a dodal, že letos zájemce čeká několik novinek. „Já osobně se těším na nové azalky, které jsem nedávno vysadil, a také na osmdesáticentimetrovou hrušeň. Má moc krásnou kůru,“ dodává Mejstřík, který v členitých zahradách tyčících se nad středočeskou obcí odpracoval desítky tisíc hodin.

Láska a dřina
Téměř všechnu práci v arboretu si Mejstřík dělá sám, a to za pomoci rodiny a přátel. Bez těžké mechanizace se v minulosti neobešel. Nedílnou součástí sbírkové zahrady jsou totiž kameny. Návštěvníci zde mohou vidět kolem čtyř set tun nerostů, především malé i větší kusy sliveneckého mramoru nebo vápence z tetínských lomů. Balvany lemují cestičky a tvoří dominanty skalek a záhonů.

V zahradě nechybí jezírko či vyhlídková část s lavičkou nebo oranžerie. V průběhu let Mejstřík v arboretu rovněž vysadil přes tři tisíce takzvaných kultivarů jehličnanů a přes tisícovku listnáčů. Stromy tu doplňuje přes sedmdesát druhů rododendronů a třicet druhů azalek, kolem stovky vřesů a vřesovců.

„Sezona snad bude probíhat jako obvykle. Tedy že dospělí návštěvníci zaplatí u vchodu devadesát korun za osobu, studenti a senioři padesátikorunu, a pak tu mohou být, jak dlouho chtějí. Také platí, že kromě nedělí sice otevíráme v deset dopoledne a zavíráme v osmnáct hodin večer, ale všechno je o dohodě. Není problém kdykoli zavolat a zájemce mohu brankou vpustit de facto úplně kdykoli,“ nabízí se Mejstřík a dodává, že ani někteří místní dodnes vůbec netuší, jaký přírodní poklad mají ve svém sousedství na dosah.

Jan Mejstřík otevírá arboretum ve Všenorech již pojedenácté. Dendrologické zahrady se rozkládají na severně orientovaném svahu na ploše dvou a půl hektaru. Kromě květin se zde nachází asi tři a půl tisíce různých druhů dřevin.

„Loni jsme oficiálně zavírali až někdy v listopadu. Bylo dlouho krásně. Uvidíme, jak to bude letos,“ krčí rameny Mejstřík.

Více hlav více zbudovalo
Koncepce první části arboreta vzešla z hlavy Jiřího Marečka, s nímž Mejstřík coby majitel a spolutvůrce myšlenky spolupracoval už při svém působení na Zemědělské univerzitě a později i na vzniku krásné zahrady ve Všenorech. V roce 2016 bylo arboretum rozšířeno. Jeho součástí je kromě sbírkové části jehličnanů o rozloze kolem tří hektarů také stará třešňovka s přibližně stejnou plochou. V další části začíná výsadba sortimentu listnáčů. „Důležitá je také orientace a sní spojený důkladný systém evidence. Každá rostlina má proto cedulku se svým číslem a jmenovkou,“ uzavírá Mejstřík.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek