metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Jarní detox neslouží jen pro tělo. Měli byste „debordelizovat“ i domov

  21:00
Staré mizí a nové se hlásí o svá práva. Dá se to říci o přírodě i o lidech, kteří jsou její nedílnou součástí. Čistit bychom měli a nemusí to být jen na začátku roku.
Když lidem chybí schopnost rozloučit se se starými nebo dlouho nepoužívanými předměty, stane se i z balkonu skladiště. | foto: Metro

Přirozená touha, když shodíme zimní bundy a kabáty, nás tlačí k tomu, abychom na jaře vyšli v něčem moc neobnošeném, nejraději v novém. Pokud přes zimu nepřibyla kila, nemusíme ani měnit velikosti.

Co když se to bude hodit, co když zhubnu
Chceme-li však šatník něčím oživit, asi stojí za úvahu, jestli ten stávající nemáme trochu pročistit. A nejenom šatník. Jarní úklid se totiž nemusí týkat jen umytých oken a vyklepaných koberců. Takzvaná debordelizace se může týkat všeho, co dlouhodobě doma, v těle ani v duši už nepotřebujeme.

„Jarní úklid již mám tak nějak hotový. Zbylo mi už jen nějaké oblečení, ale to si ještě pár let nechám, kdybych náhodou zhubla...“ svěřuje se čtenářka deníku Metro Jarmila Pitařová. Podobný přístup mají ale i ostatní.

Manželka v lázních, manžel ve skříních
V některých rodinách mají na jarní „úklid“ speciální metody. Jaroslav je bezpečnostní technik a s názorem manželky, že staré věci se mohou ještě hodit, bojuje roky. „Co nemám na sobě rok nebo dva, to jde do kontejneru na oděvy,“ přiznává otevřeně a dodává, že podobný přístup má v rodině jen on. Našel však řešení. „Manželka jezdí na jaře pravidelně na měsíc do lázní, a to mají myši pré,“ usmívá se. Bere skříně útokem, a jak oblečení, tak řada jiných věcí „pro všechny případy“ jde do kontejnerů. Za nějakých deset let, co tento způsob praktikuje, si žena ničeho nevšimla, nikdy nic nepostrádala.

Stěhováním ke „skromnosti“
Zbavit se domácího balastu je občas životní nutnost. Třeba když měníte byt. „Do loňského roku se u nás hromadily takzvané poklady naše i našich dětí,“ prozradil Jiří Petroušek. Velká půda prý vše pojala. Jenže loni se přestěhovala rodina do menšího bytu, bez skladovacích prostor. „Vše, co si mladí neodvezli, včetně poloviny nábytku a věcí ze skříní, nekompromisně putovalo do sběrného dvora či na charitu,“ uzavírá čtenář Metra.

Že je vyklízení a zbavování se starých věcí pro mnohé z nás trauma, dokládá i názor další čtenářky deníku Metro. „Neumím se zbavovat starých věcí. Jsme zakrámovaní až běda, to je milion nápadů na recyklaci věcí, že z tamtoho uděláme tohle a bude to krásné,“ svěřuje se Daniela Kleinerová. Když už se občas přemůže a věci letí do koše, po týdnu se dostaví velká lítost...

Co kdyby dospělé dcery někdy potřebovaly azyl
Že jsou v tomto ohledu citovější spíše ženy než muži, dokazuje i Antonie. Záleží hlavně na osobním vztahu k tomu či onomu. „Věci, ke kterým mám citový vztah, se dokonce vyhodit bojím, připadá mi to jako zrada. Věci, které mám spojené s nepříjemnými vzpomínkami, naopak vyhodím ráda,“ říká Antonie. Oblečení staré spousty let, a do kterého se už nevejde, schovává na „kdyby“.

„Možná jako upomínku toho, jak moc jsem byla hubená. Pokoje dcer, které s námi už nebydlí, vypadají jako jejich muzeum, panoptikum, říkají samy. Nemám na to jejich království likvidovat, co kdyby potřebovaly azyl,“ říká matka dvou dcer.

V mužské variantě nechuti vyhazovat staré věci nebo zbytečnosti hraje často roli sběratelství, případně kutilství. „Mám v komoře nářadí, i po dědovi, přiznávám, že hodně z toho jsem nikdy nepotřeboval,“ poznamenává Štěpán. Zvláště krabičky se šroubky a matičkami by se daly zařadit k „nadnormativním zásobám“.

Šance, že by jednou našel každý kousek uplatnění, je v řádech promile. „Ale stává se a já jsem rád, že zbylých devadesát devět procent mám právě pro tu jistotu,“ chlubí se Štěpán.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek