metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 29 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

Z Brna létají do vesmíru také děti. Na projektu se podílí americká NASA

  17:44
Výstava a vzdělávací park v jednom provede návštěvníky historií kosmonautiky i nejnovějšími vesmírnými misemi. Za měsíc přidají i hřiště.

Další 2 fotografie v galerii
Návštěvníci na výstavě uvidí i originální skafandry přímo od NASA. Chybět nebudou také motory a trysky raket a raketoplánů. | foto: PR SoupMetro.cz

Máte srdce vesmírného dobrodruha? Toužíte zažít stav beztíže? Láká vás dobrodružství za hranicemi známého světa? K ukojení těchto tužeb možná postačí jeden výlet na brněnské výstaviště, kde až do podzimu probíhá zábavně-vzdělávací akce Space Mission.

„Výstava vás provede historií pilotovaných kosmických letů až po současné a plánované mise. Velkolepá expozice vznikla ve spolupráci s americkou NASA a kansaským muzeem a vzdělávacím centrem Cosmosphere. Uvidíte zde stovky originálních exponátů z USA i Ruska, které byly ve vesmíru, unikátní sbírku skafandrů a reálné modely vesmírných lodí, raketoplánů i orbitální stanici,“ říkají organizátoři výstavy s tím, že její zahájení začalo ve stejnou dobu, kdy úspěšně odstartovala největší, nejtěžší a nejsilnější raketa v historii lidstva – raketa Super Heavy Starship od společnosti SpaceX.

„Ta je spolu s nejnovějšími projekty této firmy také na výstavě prezentována,“ dodávají organizátoři.

Na Marsu je každý den o něco delší než na Zemi. Trvá totiž 24 hodin 39 minut a 35 sekund. Rok na Marsu má pak 1,88 roku pozemského.

Exponáty přímo od NASA
Pro fanoušky zábavného poznávání vesmíru je v moravské metropoli přichystáno dvě stě originálních exponátů NASA. Z nich se mnohé buď vrátily ze svých vesmírných misí, nebo byly součástí výcviku astronautů. Návštěvníci uvidí originální skafandry nebo motory a trysky raket a raketoplánů. Vystavená tryska rakety Saturn V byla dokonce před časem vyzdvihnuta po dopadu přímo z Atlantického oceánu.

„Fanoušci ocení kosmické lodě v reálných velikostech, prototypy Lunar a Mars roverů nebo se projdou obrovskými průchozími modely raketoplánu a orbitální stanice. Díky projekcím a simulacím jsou diváci vtaženi do děje a zažijí i pocity podobné stavu beztíže,“ láká organizační tým.

Výcvik pro astronauty
Pro rodiny s dětmi je park plný vesmírné inspirace a úkolů na dětské stezce, kdy se malí astronauti mohou zábavnou formou poučit o milnících a vývoji kosmonautiky a objevování vesmíru. Od 8. května bude pak výstava rozšířena také o outdoorovou část a velkou hernu v první patře pavilonu C. Součástí expozice je i takzvaný Space camp plný nejmodernějších simulátorů s virtuální realitou.

„V našem velkém UFO trenažéru odstartují malí i velcí vesmírní objevitelé s raketou až na Měsíc nebo se vydají na cestu časem do minulosti.

Na jednotlivých pohyblivých lavicích se proletí intergalaktickou horskou dráhou nebo se postaví na start kosmického závodu. Speciální simulátor ve tvaru přistávacího modulu pak provede návštěvníky celým startem rakety i letem po oběžné dráze,“ popisují organizátoři s tím, že reálný výcvik pilotů a astronautů nejen ve virtuální realitě lze pak vyzkoušet na opravdovém leteckém trenažéru – gyroskopu.

Budoucnosti vesmírných objevů a osidlování území mimo planetu Zemi je na brněnském výstavišti rovněž věnován speciální prostor.

„Návštěvníci zde najdou informace o současných a budoucích plánovaných misích, především návratu lidstva na Měsíc a přípravě meziplanetárních letů na Mars. Zájemci nahlédnou i do hluboké minulosti až ke vzniku naší galaxie, což nově umožňuje takzvaný James Webb teleskop,“ připomínají organizátoři.

Pro rodiny s dětmi je park plný vesmírné inspirace a veselých úkolů.

63 let od prvního letu
Na výstavě se bude už pozítří slavit také Mezinárodní den kosmonautiky. Bude to totiž přesně šedesát tři let od chvíle, kdy se do kosmu vydal první člověk – Jurij Gagarin. Spojit toto výročí s akcí Space Mission bylo tedy podle organizátorů nasnadě.

„Na návštěvníky v pátek čekají mimo jiné i speciální komentované prohlídky. Budeme se na všechny těšit,“ uzavírají pro deník Metro organizátoři.

Vesmír za dvě stovky

  • Výstava a zábavně-vzdělávací park budou na výstavišti v Brně v pavilonu C otevřeny nejméně do konce letních prázdnin, tedy do 1. září.
  • Pro děti, rodiny s dětmi a školní skupiny je speciální snížené vstupné již od dvou set korun. Běžná cena je pak tři sta korun. Více na webu spacemission.cz.
  • Organizátoři výstavy také trousí na sociálních sítích různé zajímavosti o vesmíru. Nedávno na svém Facebooku přišli s úvahou, že kdybychom Zemi zmenšili na velikost hrášku, Slunce by bylo velké jako fotbalové hřiště.
  • Průměr Slunce je totiž zhruba 1 400 000 kilometrů, zatímco průměr Země je 12 742 kilometrů. To znamená, že Slunce je asi 109krát větší než Země. Objem Slunce je pak 1,3milionkrát větší než objem Země. To lze interpretovat tak, že bychom do Slunce mohli vtěsnat 1,3 milionu Zemí.
  • Prohlášení se ovšem chytli kritici. Porovnání hrášku a fotbalového hřiště je podle některých přehnané. To by pak znamenalo že na fotbalové hřiště se vejde pouze 1,3 milionu kuliček hrášku.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek