metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Poláci nesnáší Rusy kvůli Katyni. Stalinská genocida postihla i rodinu slavného režiséra

  12:58
Na den přesně před 14 lety si měli u západoruského Smolenska podat ruce polský prezident Lech Kaczyński a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv. Cestu ke smíření a ruské omluvě za Katyň zhatil pád polského vládního letounu TU-154. Tu sobotu 10. dubna 2010 nikdo nepřežil. Pro rusko-polské vztahy to byla pohroma. Otevřely se rány z druhé světové války, kdy bylo u Katyně povražděno přibližně 22 tisíc příslušníků polské inteligence a důstojnictva. K tomu došlo v dubnu a květnu 1940, ale na odhalení masakru si světová veřejnost počkala rovné tři roky, do soboty 10. dubna 1943.

Další 1 fotografie v galerii
Výjev z polského filmu Katyň | foto: BontonfilmMetro.cz

Vrcholilo válečné šílení. Bylo nedlouho po bitvě u Stalingradu (srpen 1942 až únor 1943), kde třetí říše dostala fatální políček. Německá propaganda nutně potřebovala doping, který „namíchal“ ministr propagandy Joseph Goebbels. Ten si správně vyhodnotil, že přišel pravý čas zveřejnit nález masových hrobů, které wehrmacht odkryl 20 kilometrů západně od Smolenska. Na 10. dubna byla do Katyně sezvána delegace lékařských kapacit ze zemí poplatných Hitlerovi – z Maďarska, Finska, z Bulharska i Protektorátu Čechy a Morava (viz infobox dole). Tito svědci měli dodat chystané exhumaci ostatků důvěryhodnosti. Šlo o německy perfektně zorganizovaný cirkus – na místě byly připraveny polní laboratoře, vědecké kapacity, fotografové, filmaři. Ano, šlo o cirkus. Ale atrakce falšované nebyly. Těla generála Franciszka Sikorského či Jakuba Wajdy, otec režiséra Andrzeje Wajdy, byla bezpečně identifikována, na povrch vyplaval úděsný nález dalších až 22 tisíc těl.

Plukovník Jakub Wajda, jedna z obětí katyňského zločinu

Svědectví z Norimberka
V úterý 13. dubna 1943 se záležitost stala oficiální. Rádio Berlín, hlásná trouba třetí říše, pustilo do éteru od Atlantiku až po Kavkaz senzační zprávu. Zaznělo: „Několik tisíc důstojníků bývalé polské armády, kteří byli v roce 1939 internováni na území SSSR, bylo na jaře dalšího roku bestiálně zavražděno bolševiky.“ Světová veřejnost vesměs neuvěřila. Nebo přesněji – věřit nechtěla. USA a Británie, jež byly závislé na těch nejlepších vztazích se sovětským spojencem, přijaly ujišťování o „fašistických lžích“. Sovětům též napomohlo, že polské oběti popravili kořistnými německými pistolemi Walther. „Všechny námi prohlédnuté mrtvoly měly střelné rány v záhlaví, toliko jedna měla střelnou ránu do čela … Projektily byly většinou nalezeny v kosti čelní, u některých šlo o průstřel … Rány byly vypáleny z bezprostřední blízkosti krátkou ruční zbraní ráže 7.6. Značný počet mrtvol měl ruce svázané na zádech motouzem.“ Doslova tak znělo dobové svědectví, které se ozvalo i po válce, při Norimberském procesu (1945 až 1946). Sovětský Svaz i tehdy vytrvale popíral vinu.

Pravda po desítkách let
Posmrtné satisfakce se popravená elita polského národa dočkala až s koncem studené války, v roce 1990. Sovětský prezident Michail Gorbačov konečně přiznal, že k masakru došlo na přímý rozkaz Josifa Stalina. Ten vyslyšel návrh šéfa tajné služby NKVD Lavrentije Beriji, podle nějž nebylo žádoucí, aby „prominentní zajatci z Polska, nepřátelsky smýšlející vůči SSSR a komunismu vůbec, zabírali místo v zajateckých táborech“.

Temné expertizy českého profesora, který si porozuměl s Berlínem a Kremlem

  • Profesor František Hájek byl od roku 1934 v čele Ústavu pro soudní lékařství v Praze. Ve své pozici setrval i po německé okupaci v roce 1939.
  • Počátkem jara 1943 byl profesor Hájek vyslán do Katyně coby člen dvanáctičlenné mezinárodní vyšetřovací komise. Hájek potvrdil, že polské oběti mají na svědomí sovětští vrazi.
  • Krátce po válce, na přelomu května a června 1945, byl Hájek zadržen sovětskou tajnou službou, načež publikoval brožuru, ve které svou válečnou expertizu zpochybnil a ukázal na vinu nacistů.
  • O „morálním kreditu“ profesora Františka Hájka vypovídá i to, že později spolupracoval s bolševickou Státní bezpečností. Byl pověřen pitvou těla Jana Masaryka i kněze Josefa Toufara. V obou případech pitevní nález přizpůsoboval potřebám propagandy.

Přiznali se Gorbačov i Medveděv

  • Sovětský svaz popíral svou vinu za katyňský masakr až do začátku 90. let.
  • Kreml nechal na popud prezidenta Michaila Gorbačova označit všechny zbylé masové hroby a vydal kopie klíčových dokumentů, včetně rozhodnutí o likvidaci zajatců podepsaného vedením SSSR.
  • V souvislosti s tragédií polského vládního speciálu z 10. dubna 2010 u Smolenska tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil: „Odpovědnost za katyňský zločin nese tehdejší vedení Sovětského svazu. Snahy o nějaké jiné verze se neopírají ani o historické dokumenty, ani o morální důvody.“ Rovněž ruská Státní duma schválila rezoluci, která prohlásila, že Katyňský masakr byl zločin provedený na přímý příkaz Stalina a dalších sovětských funkcionářů.
Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek