metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Pondělí 24. června 2024. Svátek má Jan

Snědla sto brufenů. Dětí s otravami stále přibývá. Mladí si nasyslili zakázané HHC

  5:54
Záchranka brzdí u přijímacího vchodu ambulance. Zdravotníci vykládají z vozu nosítka s puberťákem. Nekomunikuje, bezvládně leží. To je ten lepší případ. Může se ale jednat i o agresivního jedince. Pediatři to už dobře znají. Dítě či mladistvý se předávkoval. I když by se mělo spíš napsat, že předávkovala. Mezi zfetovanými převažují výrazně dívky.
ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Zobou“ dospělí, tak proč by nezobaly i děti? V nejedné dámské kabelce nebo v saku dospělého muže byste asi našli nějaký ten uklidňovač. Ibuprofen, paralen či další volně přístupný lék. Děti dospělácký návyk jen kopírují. Zahánějí chmury a každodenní starosti. Jenže to může mít s ohledem na slabší organismus fatální následky.

„Paracetamol, látka účinná proti bolesti a horečce, je volně dostupný nejen v lékárnách, ale koupíte ho i v supermarketu nebo na čerpací stanici,“ komentuje mezi mladistvými jeden z hojně užívaných léků Kateřina Kotíková, vedoucí lékařka Toxikologického informačního centra (TIS) pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN).

Lékařka naráží na fakt, že děti a dospívající, na rozdíl od dospělých závisláků, hledají co nejsnáze přístupné zdroje omamných látek. Žádné vyhledávání dealerů měkkých nebo tvrdých drog. Alkohol, HHC a běžné medikamenty. Potvrzují to i analýzy vzorků při vyšetření dětských pacientů.

Labilnější dívky

  • V roce 2023 přijalo pražské toxikologické středisko záznamy o 469 pokusech o sebevraždu u dívek a jen 59 u chlapců od lékařů z celého Česka.
  • Počet lékařských konzultací po zneužití látek HHC se v únoru 2024 zpětinásobil.
  • V devadesáti procentech otrav léky u dětí a mladistvých se jedná o pokusy o demonstrativní sebevraždu. Často jde o případy předem konzultované přes sociální sítě.

„Týdně k nám přivážejí čtyři až pět dětí a mladistvých mezi 12 až 18 lety s různou kombinací látek,“ potvrzuje současné trendy Petr Koťátko, primář Kliniky pediatrie a dědičných poruch VFN. Alkohol a nejrůznější kanabinoidy spolu s léky jsou časté. To, že nemizí zakázané látky HHC, je způsobeno především tím, že se mladiství ještě před zákazem prodeje výrazně předzásobili.

Toxikace zničí játra, ledviny i další vnitřnosti
Do pražského TIS se slévají informace nejen z Prahy, ale jako jediné středisko tohoto typu v republice slouží i jako konzultační kanál pro lékaře z celé země, kteří otravy dětí a pokusy o sebevraždy právě spolykáním léků řeší. „Nárůst konzultací je zřejmý především od roku 2019, mírný pokles nastal v první fázi covidu v roce 2020 a pak to zase vyskočilo po roce 2021,“ vysvětluje Kotíková z TIS.

Mezi extrémní případy, které lékaři v poslední době zaznamenali, se řadí pubertální dívka, která do sebe „naládovala“ téměř padesátku tablet ibuprofenu. „Přežila, a dokonce jsme zaznamenali případ, kdy dívka spolykala sto tablet,“ dodává Kotíková.

Lékařka předpokládá, že takto vysokou dávku dotyčná nejspíš nespolykala po jednotlivých kusech, mohla je rozdrcené smíchat s nápojem, klidně i alkoholickým. I tato mladistvá přežila, ale následky takové toxikace se mohou projevit na těžce poškozených játrech, ledvinách či jiných vnitřních orgánech.

Od nevidím do nevidím aneb když tátové nefungují
Adiktologové samozřejmě při léčbě mladistvých pacientů od počátku úzce spolupracují s rodinami. Protože tam velice často tkví kořeny, proč dívka či chlapec sáhnou po látce, kterou považují za lék na psychické starosti. „V roce 2023 jsme u nás měli 123 pacientů, z toho polovina z nich trpěla digitální závislostí,“ říká Tomáš Jandáč, adiktolog Ambulance dětské a dorostové adiktologie VFN. Pokud by měl charakterizovat typickou rodinu, jejíž dítě u něj v ordinaci skončí, překvapivě to není matka samoživitelka s pěti dětmi.

„Spíše převažují děti ze středních a vyšších společenských a příjmových rodin, kde moc nefunguje otec,“ zdůrazňuje Jandáč. To znamená, že mužská část dospělého páru se doma moc nevyskytuje, především kvůli pracovnímu vytížení.

„Kolikrát se stane, že zveme rodiče na rodinnou terapii či jinou schůzku a otec se kvůli pracovním povinnostem omlouvá,“ dodává adiktolog.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek