metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Na devadesátky vzpomínám rád. S pobavením, ale bez nostalgie, říká historik Radek Diestler

  5:48
Svoboda, euforie, radost. Ale také gramce, první rádia, kluby, drogy, smrad z friťáků, zvuky i dost pazvuků. Devadesátá léta v Česku. Vydavatelství 65. pole vydává příručku k pochopení této doby v kontextu hudebním. Napsal ji hudební historik Radek Diestler – ve třinácti kapitolách mapuje zrod klubové a festivalové sítě, budování gramoprůmyslu, soukromých rádií, ale také osudy typicky českého metalu, folku a naší indie i taneční scény.

Další 1 fotografie v galerii
Radek Diestler je autor mnoha knih a dokumentů, také zakládající člen pražského Popmusea. | foto: RDD

Jak na devadesátky vzpomínáte vy?
Rád, ale bez nostalgie. Nostalgie jsou zrádný brejle, říká pan Golda ze skupiny Znouzectnost, a má pravdu. To spíš s pobavením – a občas s cynickým šklebem v ksichtu.

Kam jste v Praze nejraději chodil?
Těch míst bylo, v pestrém vějíři od studovny v Klementinu přes střešovický hostinec Domov manželů Ježkových po sídlištní bufet Samojídelna Scherzl, podnik pro celé muže a ženy až po generacemi studentů usídlených na kolejích Větrník a Hvězda přezdívaný zcela případně Prasečák. Ale otázka asi míří na hudební kluby, takže: Alterna Komotovka, Petynka, v druhé půlce devadesátých let Akráč. Zcela mimo kategorie je vinárna U Sudu, o čemž ostatně existuje rozsáhlá sekundární literatura, a pak El Corazon a První holešovická kavárna, oblíbená detašovaná pracoviště za holešovických a libeňských časů Rocku&Popu.

Měly hudební devadesátky v Česku něco specifického?
V porovnání se Západem? Nebo v porovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku? Těžko říci: srovnání vývoje v České republice třeba s Polskem nebo Maďarskem jsem nechal ležet stranou. Ono je to ostatně spíš téma pro akademickou sféru, přinejmenším se na ně snáz honí granty.

Jak kniha vznikala a kdo se na ní podílel?
Základem byl seriál Pouští a pralesem, který jsem v letech 2000 až 2001 psal do Rock&Popu a bezprostředně se v něm za právě uplynulou dekádou ohlížel. Píšu to v předmluvě ke knize: nasekal jsem do toho časopisu tuny písmenek, ale ten seriál byl jeden z mála textů, který měl delší expirační dobu než číslo, v němž vyšel. Po letech jsem jej vzal, oprášil, rozebral, zase složil, doplnil. Určitý podíl na knize má její iniciátor a otec celého projektu Devadesátky Petr Koza: sháněl významné protagonisty do ankety, co je na konci knihy, a uháněl je o příspěvky.

Jak je kniha spojená s projektem Devadesátky?
Je to takový předskokan, první výstup, který je z projektu vidět. A může to být i předobraz hudebního dokumentu, pokud scenárista a režisér uznají za vhodné.

Obsaženy jsou i začátky gramofirem, což je pěkné téma samo o sobě. Stejně jako vznik soukromých rádií.
Čím jsem starší, tím víc mne hudební průmysl zajímá. A hudební média, respektive hudba v médiích, bylo téma, které mne hodně zajímalo už tehdy, ostatně rádia jsem považoval – a považuji – za stejně důležitý dobový fenomén jako kluby nebo festivaly.

Které koncerty z té doby máte nejraději?
Levellers na podzim 1993, to bylo tak intenzivní! Patti Smith v létě 1996: to byl ten typ koncertu, ze kterého jdete domů a nevíte, kudy jste to šli. Hodně rád vzpomínám na první samostatný koncert Tindersticks v klubu Repre v únoru 1994: ten mírně fouňovský pocit, že jste si na něco přišli dřív než spousta ostatních, mne držel dlouho.

Dekáda naplno je důkladnou, nikoli akademicky koženou zprávou o proměnách pop music v naší zemi. Čtyři sta jejích stran vás přijde na stejný počet korun.

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek