metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

  5:00
Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si oddechne. Zaplaťpánbůh, že to tady konečně máme, lze jim zřetelně vyčíst z tváří.

Další 3 fotografie v galerii
Vedoucí lékařka metabolické jipky Jarmila Křížová u lůžka, které je určeno až pro pět set kilogramů živé pacientské váhy. Cena lůžka je v milionech korun. | foto: Metro.cz

Drobnější ženy v typických sestřičkovských uniformách pracují totiž v oddělení, které se ve značné míře stará o pacienty typu XXL. V praxi to znamená, že jejich hmotnost se pohybuje od sta kilogramů výše. Někdy hodně výše.

„Krční páteř, bederní páteř, klouby, co vám mám povídat,“ posteskne si jedna ze zdravotnic. Převozy, mytí a vůbec manipulace s lidmi, kteří váží jako tři nebo čtyři a více pytlů s cementem, se podepisují na jejich zdraví. „Jedna kolegyně je po operaci kýly, kterou si při tom uhnala,“ dodává sestřička.

Když je i deset lidí málo
Teď se snad mnohé změní. nemocnice sehnala několik desítek milionů korun z unijních dotací a kompletně přebudovala část kliniky s intenzivní péčí o nadměrné pacienty. Vzniklo tak specializované XXL pracoviště, které může léčit i nemocné z jiných krajů Česka.

Figurant s muší váhou předvádí novinářům coby pacient o hmotnosti 200 kilogramů, jak by vypadal přesun do koupelny.

Přibylo několik nejmodernějších lůžek, na nichž mohou léčit nemocné, kteří váží od 200 až do 500 kilogramů. Kvůli manipulaci tu v pokojích, kde mohou léčit ty nejtěžší, je k dispozici speciální nosný systém. S jeho pomocí zvládne i jediný člověk přemístit XXL pacienta třeba do koupelny nebo na převozní lůžko.

Nová jipka

  • Celková rekonstrukce jipky a části XXL centra lůžkového oddělení vyšla na téměř 100 milionů korun.
  • Ročně zde hospitalizují asi sto obézních pacientů. Čtyři lůžka na JIMP jsou určena pacientům v závažném klinickém stavu.

Jeden z „jeřábů“, ten nad lůžkem do dvousetkilogramové nosnosti, zvládne dvě stě kilogramů živé váhy, druhý má nosnost dokonce o sto kilogramů větší. Ten je součástí postele pro pětimetrákového nemocného. Takže tady by museli ruce k dílu přiložit i lidé z oddělení.

„Dřív se to dělalo opravdu jen ručně,“ potvrzuje Jarmila Křížová, vedoucí lékařka JIMP. Když bylo třeba zavést nemocnému katetr či ho jinak ošetřit, když se prováděla hygiena, sháněli silné paže po celé budově. „Na některé pacienty nás muselo být až deset, někdy ani to nestačilo a pacienta jsme umývali rovnou na lůžku,“ dodává Křížová a je ráda, že se teď jejím sestřičkám alespoň trochu uleví.

Polohovací lůžka kolabovala
„Byli bychom raději, kdyby se nemocnice nemusely specializovat na pacienty XXL,“ říká Martin Prázný, vedoucí lékař pro neintenzivní léčbu na III. klinice VFN. Všeobecně rostoucí váha populace u nás i ve světě však nutí, aby se trendu přizpůsobovalo i zdravotnictví. „Dříve měla lůžka nosnost do 150 kilogramů. Projevilo se to už při covidu, protože bylo hodně obézních pacientů, kteří byli z hlediska té epidemie rizikovější,“ potvrzuje Prázný slova kolegyně Křížové, že na péči o obézního nemocného bylo nutné sehnat víc personálu. „Problém byl u lůžek s malou nosností, že si je pacienti sami polohovali pomocí motorků. Jenže ta takovou zátěž nevydržela a lůžka se porouchávala. Ta nová už jsou připravená na těžší váhy, „ říká na adresu nového vybavení Prázný.

Vlevo lůžko s nosností 500 kilogramů s plachtou, do které lze zavěsit pacienta vážícího až 300 kilogramů. Vpravo lůžko na 200 kilogramů.

Játra, cukrovka, deprese
Pokud bude mít nově rekonstruované pracoviště volné kapacity, může nabídnout péči i o nemocné z jiných nemocnic. Nemocnice už žádosti eviduje. Předběžně se hovoří i o pacientovi z východních Čech, jehož váha má být údajně kolem 370 kilogramů. Zatím ale není převoz ani domluvený.

Metabolické oddělení neléčí jen nadměrně vážící nemocné. Poruchy metabolismu postihují i běžné pacienty. Ale ti s extrémní váhou obvykle mívají zkoncentrované v sobě několik vážných nemocí od selhávajících jater přes zničené klouby až po depresivní stavy vyplývající často i z toho, jak je přijímá okolí. Pro některé je řešením až bariatrická operace, tedy zmenšení žaludku nebo zkrácení trávicího traktu.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek