metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 29 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

Běhání je oporou těch, kteří to nejvíce potřebují. Příležitostí je hodně

  14:28
Pomáhat ostatním, a ještě u toho sportovat? Ideální propojení pro ty, kteří nemyslí jen na sebe.
Běh je životní styl, relaxace i móda. | foto: Profimedia.cz

Běhání je v posledních letech velmi populární aktivitou, ke které do začátků ani nepotřebujete extra vybavení. A dokonce existují běžecké akce, kde můžete svou účastí přispět na dobrou věc. Mám pro vás tipy na běžecké závody, na kterých můžete pomoci už jen tím, že se rozběhnete.

Akce pro neběžce?
Na některé z nich dokonce ani nepotřebujete být zdatným běžcem. Například akce Fun&Run od pořadatelů organizace Prague Pride nabízí program pro neběžce, který zveřejní v dubnu. Pro ty, kteří běhání mají rádi, připravila charitativní běh proti homofobii, bifobii, intersexfobii, transfobii a stigmatizaci lidí s HIV. Třináctý ročník akce se bude konat v pražských Žlutých lázních 19. května.

Další příležitostí pomoci je Adraběh, který podporuje lidi v nouzi doma i v zahraničí. „V minulosti jsme již symbolicky běželi třeba do Mali, Sýrie nebo na mys Dobré naděje, běželi jsme pro radost dětí i proti samotě seniorů. Letos v květnu oslavíme dvacet let od založení našeho prvního dobrovolnické centra Adra. A tak letošní Adraběh nese název Nekonečný příBĚH pomoci. A poběžíme jak jinak než pro dobrovolnictví,“ popisuje organizace na svém webu.

Základní startovné je 250 korun, můžete ale přispět i vyšší částkou podle uvážení. Po registraci můžete v termínu 7. do 21. května běhat nebo chodit virtuálně, tedy sbírat kilometry tam, kde zrovna budete, vám příjemným tempem. Registrace budou spuštěny 8. dubna.

Karlštejn, Brdy, Praha?
Velmi oblíbenou a dlouholetou akcí je Běhej lesy, která se koná v určených termínech po celé republice. Každý ze závodů má kromě klasických tras také jednu speciální – charitativní. Zúčastnit se tak můžete například akce na Karlštejně 20. dubna, v Brdech 18. května či v Železné Rudě 1. června. Charitativní běhy jsou dlouhé čtyři až šest kilometrů.

Běhejte už v dubnu
Ti z vás, kteří nechtějí čekat až na pátý kalendářní měsíc, mohou využít už několik akcí pořádaných v dubnu.

Například organizace RunCzech 6. dubna připravuje pražský půlmaraton, kde si každý může ze seznamu partnerských organizací vybrat přesně tu, na niž pošle peníze. Třináctého dubna se koná běžecký festival, jehož výtěžek poputuje na výuku handicapovaných žáků ZŠ Komenského Otrokovice. Ti, kteří bydlí blízko, se mohou přímo v sobotu běhu zúčastnit, ostatní mohou běhat kdekoli na světě. V Ostravě se 20. dubna bude konat Polanský charitativní běh. Výtěžek z běhu je určen na podporu Neonatalogického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava a novorozeneckého oddělení JIP2 Městské nemocnice Ostrava.

Je jen na vás, kam se vydáte. Běháním v prvé řadě pomáháte sami sobě. Časem budete zdatnější, rychlejší, a hlavně zdravější. Což je ve výsledku to, na čem hlavně záleží.

Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek