metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Když to baví holky, baví to i kluky, říká taneční mistr

  13:00
V září v Praze začínají taneční kurzy pro mládež. Deník Metro si o tanci, etiketě i puberťácích povídal s tanečním mistrem Jiřím Plamínkem z Taneční školy Plamínek.
V tanečních kurzech pro mládež jsou na letošní sezonu stále volná místa. | foto: TANEČNÍ ŠKOLA PLAMÍNEK

Zájem o tanec je u nás zakotvený proto, že taneční jsou český fenomén. Je to tak?
Taneční kurzy jsou spíš rakousko-uherský fenomén, respektive rakouský. Tradice tanečních začala vznikat někdy po Vídeňském kongresu (1814 až 1815 – pozn. redakce). V té době se konal jeden ples za druhým. A z Vídně se tradice začala šířit. Z plesů se stala událost, kdy rodina uvedla děti do společnosti. Tedy nejdřív šly do kurzu a pak na ples.

Čím tanec přitahuje dnes?
Je zajímavý v tom, že je to párová aktivita. Taková, u které se obvykle páry nehádají, je to naopak něco, co nás může hezky spojovat. Já učím spoustu párů, jež tanec berou jako činnost, kterou dělají spolu. Jeden večer jdou do divadla, další na operu a jindy zase tančit.

Takže i párová terapie?
Ano, ale hlavně je zábava.

Učíte i mládež. Jaký je rozdíl učit dospělé a puberťáky?
Dospělý se učit chce. Tedy alespoň polovina toho páru. (smích) Středoškoláci přicházejí, nechci říct z donucení, ale často z podnětu rodiny. U mladých se učí i něco trochu víc než jen tanec. Však například pro kluky jsou taneční většinou prvním místem, kde mají na sobě oblek.

Vaše kroky vedou už třicet let

  • Taneční škola Plamínek je jedna z největších tanečních škol v České republice. 
  • Jiří Plamínek školu založil s klavíristou Milanem Vitinou v lednu 1990 v Klubu obchodu v Pařížské 4. V současnosti jeho EuroDanceCenter sídlí v Národní 10 (vchod Voršilská 14) v Praha 1.
  • „Taneční kurzy a výuka tance nejsou přepych ani přežitek. Naučí vás umění toho, jak se pohybovat na parketu, ale i ve společnosti. Bez ostychu a s jistotou. Naučíte se základní kroky a figury standardních i latinskoamerických tanců, ale i základy estetiky a etikety. A především si odnesete vzpomínky a zážitky, na které budete i po létech vzpomínat. Užijte si tento pomyslný most mezi dětstvím a dospělostí,“ slibují internetové stránky Plaminek.cz.

Rodiče děti posílají do kurzů, protože se to tak prostě dělá. Ale zkuste teď mladé motivovat vy. Proč by měl člověk chodit do tanečních?
Naučí se etiketě, ať už se jedná o to, kdo má přednost, jak podat ruku, nebo jak se oblékat. To jsou všechno věci, kterými by měl být člověk vybaven pro život. Mimo to je v tom i ten bonus, že se jedná o pohybovou aktivitu. Navíc většina lidí se ve svém životě dostane do situace, kdy se dostaví na parket a tančit zkrátka musí. V tu chvíli je lepší, když jste vybaven alespoň tanečními základy. Jsou prostě věci, které by měl umět každý. Já si třeba myslím, že každý chlap by měl umět hrát mariáš.

Jak to myslíte?
To je česká, potažmo rakouská hra a patří to ke střední Evropě. Je škoda, že si tak málo hýčkáme lidové tradice. Například kroje jsme si skoro škrtli. Dřív jsme měli i takzvanou českou besedu. V současnosti už málokdo ví, co to je.

Zpět k tanci. V čem se za třicet let změnila mládež?
Mám pocit, že dnešní mládež se v tanečních často poprvé ve svém životě potká s autoritou. Což si myslím, že až v patnácti letech je to špatně. Však už dávno přece chodí do školy. Sice mají rozhled, jazykově jsou vybaveni lépe, ale chybí jim pokora a úcta.

Musel jste někdy žáka kurzu třeba i vyhodit?
I to se občas výjimečně stane. Dnes k tomu ale dochází méně než dřív.

To je paradox. Vždyť jste právě říkal, že mladým chybí pokora...
Dřív do tanečních chodila větší část populace. Chodili studenti z gymnázií, z obchodních akademií, z průmyslovek, z učňáků. No a občas se tak objevil i někdo, pro koho to zkrátka nebylo. Objevili se dvakrát třikrát a pak už je nikdo nikdy neviděl. Dnes je to tak, že první výběr je už v tom, zda se zapíší, nebo ne.

V čem vaši žáci často chybují?
Ať už vezmete jakýkoli tanec, je to stylizovaná chůze, tudíž není podstatné, jestli si z výuky tance odnese to, že je pořadí pravá-levá-přísun, nebo levá-pravá-přísun. To je úplně šumák. Ale důležité je, že u toho vypadáte dobře. Pokud posadím deset lidí, kteří objektivně nerozumějí tanci, před několik tanečních párů, tak oni poznají, kdo tančí hezky a co hezký tanec není. Posoudí to totiž jako estetickou záležitost.

Takže neexistuje nic jako základní chyba?
Možná jen to, že ve společenských tancích jsou striktně rozdělené role a ty by se neměly zaměňovat. Informace z jedné strany na druhou se přenášejí pomocí držení, takže jde o to, aby držení vypadalo esteticky, ale zároveň bylo funkční. Když se rozhodnete, že místo toho, aby šla levá noha dozadu, půjde dopředu, druhou stranu to nesmí vůbec rozhodit. Když nesplníte základní pravidla držení, vždy to dopadne špatně. Naopak když se držíte správně, začne to fungovat a holky to baví, a tím pádem to začne bavit i kluky.

Napadá mě taková myšlenka: ze začátku to v kurzu jde lépe holkám. Možná i proto, že jsou pro tanec nadanější, a tím pádem mají trochu snahu partnera vést. Je to tak?
Jestliže vezmeme průměrnou patnáctiletou dívku a průměrného patnáctiletého chlapce, dívka na tom bude pohybově lépe. Kluk bude jakoby malinko opožděný. Ideál by podle mě nastal, kdyby do tanečních chodili patnáctileté dívky a sedmnáctiletí chlapci. To by byla bomba. Dívky i kluci by byli nadšení. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek