Takzvaný protikuřácký zákon, který vstoupil v platnost v květnu 2017, i přes odpor některých politiků a firem nevedl ke krachům hospodských. Naopak lékaři si jej pochvalují. „Zdravotnická zařízení hlásí o více než sedm procent méně infarktů,“ dává omezení kouření do souvislosti s menším výskytem srdečních nemocí lékař a současně senátor Jaroslav Malý.
Kuřáci to nezaplatí60 V roce 2018 vynesla spotřební daň z prodeje tabákových výrobků do státního rozpočtu necelých šedesát miliard korun. Náklady spojené s léčbou následků kouření však dosahují v Česku ročně kolem 100 miliard korun, rozpočet je tak v tomto směru ve 40miliardovém schodku. Není proto pravdivé tvrzení, že kuřáci si v daních z cigaret svoji vášeň zaplatí. |
Důležité je ale i ekonomické hledisko. „Je velmi nesystémové méně zdaňovat různé tabákové výrobky, které jsou přímou náhražkou klasických cigaret,“ naráží Aleš Rod z Centra ekonomických analýz na nižší zdanění elektronických cigaret a dalších alternativ. U nich není jasné, zda jsou pro výrazně „zdravější“ než obyčejné cigarety. Stát by si měl podle Roda ujasnit, o co mu jde: „Chce maximalizovat inkaso daní, nebo snižovat kouření?“ ptá se Rod.
Cílem proticigaretových aktivit státu by mělo být výraznější budování bariér pro ty, kteří ještě kouřit nezačali, hlavně u dětí. Podle lékařky Evy Králíkové, přední české odbornice na závislosti spojené s cigaretami, je mezi dospělými jen desetina těch, kteří začínají kouřit. „Řada českých dětí vyzkouší první cigaretu už v devíti letech,“ říká Králíková, většina z nich pak v deseti až dvanácti letech. V Česku je v současnosti kolem dvou milionů kuřáků, což představuje asi dvacet procent veškeré populace. Ve věkové kategorii mezi patnácti až osmnácti lety je ale kuřáků nejvíc. Mezi teenagery si zapálí asi třetina z nich.
„Cílem je proto zneatraktivnit kouření právě pro děti a mladistvé,“ argumentuje senátor Malý. „Věřím, že krabička cigaret, která je drahá, navíc ošklivá, je o dost menším lákadlem,“ tvrdí senátor s tím, že i on by se přimlouval za podobná balení, jaká má například Austrálie, tedy jednotnou olivově zelenou barvu krabiček.
Cigarety zmizely z billboardů a před mnoha lety i z televizních reklam, ale filmy a seriály se jimi občas jen hemží. „Žádné pokyny o počtu cigaret ve filmech nemáme, scénáře se podle toho neposuzují a neschvalují,“ říká například Milan Fridrich, ředitel programu České televize. „Nejsme v Americe,“ komentuje Fridrich tuto možnost.
Rakovina za miliardu
|