metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 29 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

Kontroverzní Novomlýnskou bránu postaví Jiřičná. Zatím se neví jak

  8:49
Novostavba v Revoluční ulici v Praze, o níž se mluví jako o Novomlýnské bráně, vznikne podle projektu architektky Evy Jiřičné. Včera jej představila společnost RSJ Private Equity, která projekt převzala po původním investorovi. Návrh stavby zatím nemá konkrétní podobu. Společnost Jiřičnou zvolila v malé soutěži, při níž oslovila několik architektonických studií.

Další 3 fotografie v galerii
Původní návrh Novomlýnské brány | foto: DaM

Novomlýnská brána má zakončit Revoluční ulici a stát se jakousi branou do středu města směrem od řeky. RSJ Private Equity do projektu vstoupila před dvěma lety jako minoritní akcionář, aby se na něm finančně podílela. Nemohla ale rozhodovat o podobě stavby.

Novostavbu, která počítala s demolicí novorenesančního, dnes zdevastovaného domu a zakomponováním nízkého barokního domku, představil majoritní akcionář, společnost Brobosu Properties počátkem loňského roku. Projekt připravilo studio DaM, návrh měl již povolení pražských památkářů. RSJ Private Equity se později stali majoritním akcionářem a projekt studia DaM zavrhl.

Nový dům nebude křičet: Podívejte se na mě!

Chtěli jsme projekt, který by nevzbuzoval tolik kontroverzí, uvedli dnes zástupci společnosti. Nelíbilo se jim, že většina architektů navrhovala "vytvořit svojí sochu bez ohledu na to, jak to bude přijímat odborná i laická veřejnost a bez ohledu na finanční nároky". Proto před výběrem nového architekta prý novostavbu konzultovali i s Klubem za starou Prahu, který byl velkým kritikem předchozího projektu, i s památkáři.

"Neřekla jsem okamžitě ano, protože vím, jak je to strašně těžké, v Praze 1, naproti baroknímu domečku, naproti paláci Merkur... Ale pokušení se s tím potýkat bylo silnější než moudrost, tak jsem řekla, že se na to podívám," řekla dnes Jiřičná. Ráda by prý postavila dům, který splní všechny funkční požadavky, bude současnou architekturou a "přitom nebude křičet: Podívejte se na mě". "Strašně nerada něco bourám, strašně nerada ničím stromy, tahle budova ale, myslím, nemá dobrou možnost na to, aby se přestavěla," uvedla k záměru zbourat vedlejší novorenesanční dům. Uvedla, že k projektu bude přistupovat s co největším respektem k okolí.

Projekt bez šance na úspěch

  • Podoba stavby od studia DaM, která byla spíše skulpturou než domem, vyvolávala negativní ohlasy mezi zastánci konzervativního přístupu k rozvoji města - stejně jako je tomu v Praze v případě téměř všech plánovaných staveb, které vybočují z prověřeného modelu, přinejmenším sto let.
  • Odborníkům z Národního památkového ústavu se projekt nelíbil, městští památkáři mu ale povolení dali.
  • Ministerstvo kultury jako odvolací orgán státní památkové péče ale později jejich rozhodnutí změnilo a rozhodlo, že je nepřípustné zbourání historického domu.
  • Majitel domu a investor se odvolal a rozkladová komise ministerstva se kauzou zabývala až do letošního roku, kdy ji vrátila pražským památkářům.
  • V té době ale už měl projekt nového investora, který novostavbu v navrhované podobě nechtěl.
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek