metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 24 °C

Úterý 16. července 2024. Svátek má Luboš

Jiřičná si dá s projektem v Revoluční načas. Nechce nic uspěchat

  11:58
Kontroverzní Novomlýnskou bránu v Revoluční ulici postaví Eva Jiřičná. Přestože byla vybrána ve výběrovém řízením, konkrétní návrh proměny ještě nemá.
Původní návrh budovy u veřejnosti neuspěl.

Původní návrh budovy u veřejnosti neuspěl. | foto: DaM

Novostavba na konci Revoluční ulice, která nahradí současný novorenesanční dům, vznikne podle návrhu uznávané architektky Evy Jiřičné. Ta nechce projekt uspěchat. Již dříve totiž odpor veřejnosti zabránil uskutečnění návrhu, za kterým stálo architektonické studio DaM. To chtělo postavit výraznou moderní budovu. Nový návrh by neměl být méně kontroverzní.

Nic se nesmí uspěchat

Na jedné straně Revoluční ulice stojí monumentální městský palác od architekta Jaroslava Frágnera z roku 1934. Již tehdy se uvažovalo, že by jako na protilehlé straně ulice měla vzniknout objemná budova.

Ještě před 70 lety stávaly u řeky na konci Revoluční třídy Eliščiny lázně. Ve své době to byla nejvýstavnější neogotická budova v Praze.

Kdy jej Eva Jiřičná představí, zatím není jasné. Architektka sice byla vybrána v soutěži společnosti RSJ Private Equity, návrh však zatím není na světě. "Zatím jsme nestanovili termín pro dodání nového návrhu Novomlýnské brány. Paní architektka by ráda nejprve velmi pečlivě zmapovala danou lokalitu, pak teprve začne s kolegy pracovat na nové studii,“ říká za společnost RSJ Private Equit Jana Zbortková.

Ta dodává, že první koncept by mohl být hotov v horizontu několika následujících měsíců. "Následovat bude široká diskuze s památkáři, odbornou veřejností i úřady. Rozhodně nechceme nic uspěchat. Jde o významný projekt, který potřebuje svůj čas,“ dodává Zbortková.

Autor: Adam Váchal Metro.cz

Hlavní zprávy

Rovnost pohlaví ve filmovém průmyslu existuje, myslí si budoucí generace umělců

vydáno 16. července 2024  17:00

Téměř šedesát procent mladých lidí v České republice, kteří mají zájem pracovat ve filmovém průmyslu, považuje hledisko genderové rovnosti za vcelku...  celý článek

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

vydáno 16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy. To vše již třetím rokem slibuje tým projektu Paměť...  celý článek

Svatební sezóna vrcholí! Buďte originální: věnujte novomanželům fotku jejich očí

vydáno 16. července 2024  5:05

S fotografováním očí začal Jakub Štěpán z čiré zvědavost a bylo to spíše jeho hobby. Dnes má v portfoliu již několik tisícovek vyfocených lidských duhovek...  celý článek

Stačí vyhrát první zápas a už bojujeme o medaile, těší se do Paříže čeští šermíři

vydáno 12. července 2024  17:56

Je to úspěch jako hrom. Třicet dva let nebyl český tým kordistů na olympiádě. Letos ale naši šermíři do Paříže vyrazí. Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin...  celý článek