A nemyslíme tím jenom sochy nebo různé expozice fotografií na panelech.
Artmat
V roce 2019 přišly Josefina Frýbová a Petra Widžová s nápadem umístit v Krymské ulici v Praze 10 automat, který by po vhození finančního obnosu ve výši 50 korun vydal zájemci krabičku, v níž najde díla talentů současné výtvarné scény. A nápad se uchytil. „Artmaty fungují jednoduše. Do mincovníku vhodíte částku a vyberete si podle jména autora jednu přihrádku, za kterou zatáhnete, a vyndáte krabičku s mini uměním. V krabičkách se nachází vždy mini umělecké dílo od současných mladých umělců, kteří vytváří edice v limitovaném počtu kusů, maximálně sto,“ říká Frýbová.
Díla jsou číslovaná a signovaná, aby měla potenciální sběratelskou hodnotu. V artmatech tak můžete najít grafické tisky, fotografie, ale i například plakáty. Obsah krabičky nechávají autorky na autorech, ale vždy s nimi dílo probírají. „Baví nás hravost přístupu autorů k formátu krabičky, která pro ně je i určitou výzvou,“ přidává pro Metro Frýbová.
Automaty, které byly původně na cigarety, sehnaly autorky na zahraničních bazarech. Kromě Krymské ulice je další v Praze 8. Nedávno se z Invalidovny, kde sídlí studio Alta, přesunul do Ďáblic na fasádu nově vznikajícího kulturního centra Úl. „Se studiem Alta jako městská část spolupracujeme a jejich činnosti si vážíme. Mám velkou radost, že se podařilo realizovat projekt automatu na umění právě na Sídlišti Ďáblice, pro které je umění ve veřejném prostoru typické,“ uvádí pro Metro Hana Novotná, předsedkyně komise Prahy 8 pro kulturu.
Podle Frýbové už se jedná i o dalším místě v Praze, kam by mohl být artmat umístěn. Aktuálně jde o Prahu 7. Mimo hlavní město je jeden automat v Plzni. „Chceme natáčet i podcasty a do budoucna se věnovat doprovodnému programu v podobě výtvarných workshopů s jednotlivými umělci,“ dodává Frýbová.
Knihobudka
Projekt vznikl už v roce 2013 a neustále přibývají nová místa, kde je možné si nějakou knihu vzít, případně tam na oplátku jinou nechat. Přímo z dílny autorů přibyly na konci minulého roku čtyři knihobudky v Praze 10. V metropoli je oficiálních přes třicet. Další vznikají nezávisle. Že by se během pandemie zvýšil zájem o četbu děl z knihobudek, nelze obecně říct. „Je to individuální, například v Praze 7 v Tusarově ulici a na Strossmayerově náměstí spíš vidím nezájem, naopak nové knihobudky v Praze 10 se začaly zaplňovat hned po instalaci,“ zmiňuje koordinátor projektu Jan Bičák.
Poezie
Kavárník a kulturní aktivista Ondřej Kobza měl už dost nápadů, jak oživit veřejný prostor, jedním z nich je také poeziomat, který stojí už téměř šest let na náměstí Míru. Po stisknutí tlačítka se z konce černé roury ozývají hlasy nejrůznějších básníků. Zdarma si tak můžete poslechnout například Vladimíra Holana, Ivana Martina Jirouse, Egona Bondyho, Jáchyma Topola či Jaroslava Seiferta. Postupně se nápad dostal i do dalších měst. Ten poslední v Ostravě je na kličku. Na Kampu umístil ve stejném roce Kobza veršomat. Zde si ale poezii lidé čtou na otočných panelech.