metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Další 2 fotografie v galerii
Filmy, které mohou diváci sledovat na střeše Centra Černý Most, si sami vybrali ve veřejném hlasování. Jde o snímky nominované na ceny Český lev 2016. | foto: CČMMetro.cz

Letní scény v Praze: Za divadlem, hudbou a filmem na Hrad, Střelák i Žižkov

  10:59
Že jsou v létě divadelní prázdniny? To už dávno neplatí! Různé divadelní scény se předhání, co zajímavého nabídnout divákům i během července a srpna. Možností je však mnoho i pro milovníky filmů či ty, co si jen rádi užívají zajímavé akce pod širým nebem.

Praha 1, 2, 3 Pod širým nebem bude pátrat Hamlet i hrát Mišík

Již stálicí, kam si zajít, jsou Letní shakespearovské slavnosti, které každý rok přichází s novým představením. Letos to bude Hamlet v podání Jaroslava Plesla. „Tím, že Shakespeare nebyl jen dramatik, ale i praktický divadelník, který věděl, co na diváky zabírá, jsou jeho hry velmi dobře napsané a nepotřebují žádnou krkolomnou výpomoc,“ říká Michal Vajdička, režisér Hamleta. Vzhledem k plánované rekonstrukci Nejvyššího purkrabství našly slavnosti v letošním roce dočasné působiště v Královské zahradě Pražského hradu, v prostoru před Míčovnou.

Druhá oblíbená pražská scéna v prostorách HAMU na Malostranském náměstí se nemění. Kromě toho budou v programu i hry z minulých let. Již několikátým rokem mohou lidé přijít za zábavou i na Střelecký ostrov. V rámci Léta pro Pražany jsou zde dvě scény – ta velká a druhá menší, na pontonu přímo na Vltavě.

Letošní Letňák – Léto pro Pražany nabídne lidem přes stovku nejrůznějších kulturních produkcí od koncertů, DJ party přes filmové projekci až po benefiční a jiné společenské akce,“ láká šéf jeho produkce David Pešek Dvořák. Kromě koncertů Vladimíra Mišíka či Sto zvířat si návštěvníci zatančí swing či se naučí grilovat.

Na nádvoří u kavárny Café Neustadt bude každou neděli až do konce září probíhat filmové promítání. Akce s podtitulem Zlatá šedesátá nabízí vstup zdarma. A co se bude promítat? Na Facebooku pořadatelé píší: Promítá Martin Plitz 16mm filmy ze svého čtyřtisícového archivu. V případě špatného počasí se vše přesune do kavárny.

Program si připravili také na Nákladovém nádraží Žižkov. Netradiční prostor láká na Letní kino v kolejišti i Hudbu v kolejích. Dočasně svá kamenná působiště rozšiřují i zaběhlé scény.

Divadlo Ungelt přes léto působí ve starobylé malebné části Hradčan, pod Loretou na Novém Světě, kde hraje několik svých úspěšných her. Některá představení jsou již ale vyprodaná. Studio Dva hraje současně na své domovské scéně v Paláci Fénix na Václavském náměstí a na Vyšehradě, kde letos probíhá již 14. ročník Metropolitního léta hereckých osobností. Kromě toho zde hostují divadla ze Slovenska a uskuteční se také koncerty. Ale pozor, i zde je mnoho představení již beznadějně vyprodáno.

Praha 4 Na Vyšehradě se bude hrát divadlo i zpívat různé žánry

Žluté lázně v Podolí na břehu Vltavy... Tam tráví svůj volný čas mnoho obyvatel Prahy. Letos zde sice nemají letní kino, za to ale připravili mnoho aktivit pro ty, kteří mají rádi běh, jógu či kruhový trénink. Mimo to budou na pódiu i hudební akce či výstupy stand up komiků z projektu Na stojáka.

Praha 5, 6, 7 Divadlo na břehu Vltavy, cirkus v bývalých jatkách

Novinkou v Praze 5 je scéna bratrů Formanů festival ARENA. Tu najdete na smíchovské náplavce. Formani připravili unikátní představení DEADTOWN, které tu hrají do konce června. Jejich hra kombinuje divadelní western, film, cirkus. Více na www.deadtown.cz.

Další letní scénou je ta u multižánrového prostoru MeetFactory. Tam dnes otevřou své letní kino. První projekcí, kterou tu od 21.30 hodin chystají, bude thriller Plakat smíchy. Je to příběh sólového standup komika Joeyho Friska, který přestává být vtipný ve chvíli, kdy ho policie zatkne za brutální útok na domovníka. Joey si ale nic nepamatuje... V MeetFactory se můžete těšit každou středu na další filmové art hity Slow West, Země zaslíbená a další.

Jen pár kroků od hranice Prahy 5 je Střelecký ostrov. Již několikátým rokem mohou lidé přijít za zábavou i na Střelecký ostrov. V rámci Léta pro Pražany jsou zde dvě scény – ta velká a druhá menší, na pontonu přímo na Vltavě. „Letošní Letňák – Léto pro Pražany nabídne lidem přes stovku nejrůznějších kulturních produkcí od koncertů, DJ party přes filmové projekci až po benefiční a jiné společenské akce,“ láká šéf jeho produkce David Pešek Dvořák. Kromě koncertů Vladimíra Mišíka či Sto zvířat si návštěvníci zatančí swing nebo se naučí grilovat.

Největším centrem kulturního a společenského dění v Praze 6 je scéna s názvem Šesták. Chystají se tu sportovní akce, koncerty a další. Třeba 30. června tu bude swingová tančírna. Více se dozvíte na Facebooku. Letní kino otevírají také v oblíbené Klubovně.

Tradičně nejvíce akcí se koná v Praze 7 plné kultury. Otevírají se letní scény jako Tiskárna na vzduchu ve Stromovce. Každý den tu bude probíhat letní program. Třeba promítání, koncerty, výstavy, gastro akce a další zajímavé události. Své místo pod širým nebem budou mít také Jatka78. Těšte se na nejrůznější cirkusová představení. Filmy a koncerty také chystají před klubem Cross. Koncem léta se také uskuteční Letní Letná.

Praha 10 Josef Dvořák na střeše Harfy a Lída Baarová na Čerňáku

Velký přehled na léto

KINOBUS zastávky má po celé Praze, aktuální program i stanoviště najdete na zde,

Letní shakespearovské slavnosti vstupné od 290 korun www.shakespeare.cz

Léto pro Pražany - vstupné různé, některé akce jsou i zdarma. www.letnak.cz

Nákladové nádraží Žižkov www.nadrazi.nfa.cz

Letní scéna Divadla Ungelt – vstupné od 530 korun www.letniscena.cz

14. ročník Metropolitního léta hereckých osobností – vstupné od 289 korun www.studiodva.cz

Žluté lázně – vstup zdarma www.zlutelazne.cz

Letní scéna Regina – vstup zdarma, více informací na facebooku nebo na karlinske-filmove-leto.cz

Pragovka – vstup zdarma Každý čtvrtek můžete vyrazit na film do Pragovky. Program kina najdete na Facebooku: Kolben open Pragovka.

MAX kino na střeše Centra Černý Most – vstup zdarma.www.iprima.cz

Festival ARENA. Nová divadelní scéna bratrů Formanových. Hrát tu budou své představení netradiční western Deadtown, a to jen do 30. června. Hra je na pomezí divadla, performance nebo filmu.

MeetFactory. Multižánrový prostor na Smíchově má letní kino. Vstupné 80 korun. Tiskárna na vzduchu. Tradiční podnik na kraji Stromovky, který je pod širým nebem, se opět otevře. Těšte se na koncerty, párty nebo gastro akce.

V letním kině na střeše Centra Černý Most odstartovali promítání teprve minulý týden. Tento čtvrtek sem můžete vyrazit již podruhé, tentokrát na oceňovaný snímek Lída Baarová. Podle ředitelky Centra Černý Most Veroniky Senajové se celá akce řídí provozním řádem nákupního centra. Nikdo by vám tak neměl kouřit pod nos ani vám kazit zážitek z filmu.

„Na střeše jsou vždy vyznačená místa pro kuřáky, která se nacházejí mimo areál promítání, stejně jako v loňském roce. Na místě budou rovněž stánky s občerstvením, které si mohou diváci vzít na promítání,“ dodává Senajová.

Na film můžete zajít také každý čtvrtek do Pragovky, kde je, stejně jako na Černý Most, vstup zdarma. Karlínské filmové léto si letos můžete začít užívat za šedesát korun za návštěvu. Dnes tu hrají historický film Mlčení. „Dobrodružný film natočil oscarový režisér Martin Scorsese podle románu japonského spisovatele Šúsaku Endóa. V hlavních rolích se představí u diváků stále oblíbenější Andrew Garfield,“ lákají organizátoři na svém webu.

Že se jde pod širým nebem bavit nejen u filmu, ale také u divadelního představení, potvrzuje Galerie Harfa. Na její střeše totiž v červenci zahájí již šestou místní divadelní sezonu inscenace s Josefem Dvořákem v hlavní roli. Hra S Pydlou v zádech měla svou premiéru v divadle Semafor již v roce 1981 a dočkala se téměř pěti set repríz. Nyní po mnoha letech se legendární semaforská inscenace vrací na divadelní prkna.

„Diváci se mohou těšit na premiéru brilantní komedie Natěrač s Leošem Nohou, Barborou Mottlovou a Evou Decastelo. Představí se i řada dalších hereckých osobností, jako jsou Petr Nárožný, Rudolf Hrušínský, Václav Vydra, Veronika Žilková, Monika Absolonová, Linda Rybová, Roman Zach, ani osvědčených titulů jako Caveman, Monology vagíny, Komici s.r.o.,“ lákají organizátoři.

Chybět nebude ani Jana Šulcová v komedii tak trochu ve stylu seriálu Sex ve městě Velký holky nepláčou. Naopak poprvé zde letos vystoupí Rudolf Hrušínský a Veronika Freimannová v romantické komedii Bosé nohy v parku.

Poprvé se letos otevírá Pražanům také budova karlínského rozhlasu. Na její zahradě dnes startuje první ročník akce Letní scéna Regina. Podle mluvčí akce Terezy Čistotové návštěvníkům přinese řadu zajímavých koncertů, divadelních představení a pravidelné tančírny. Zároveň bude v areálu karlínské rozhlasové zahrady otevřena nová kavárna.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek