metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
Lucerna Music Bar. | foto: Archiv Jiřího NeumannaMetro.cz

Lucerna Music Baru je 20 let, narozeniny slaví i další kluby

  15:59
Uteklo to jako voda. Pražské podniky dosáhly druhého desetiletí. Není to ani tak dávno, co mnoho klubů vonělo novotou. Dnes jsou to podniky ve věku končící puberty. Třeba Lucerna Music Bar po celý podzim oslavuje dvacet let fungování.

Staříci, do kterých chodí mladí lidé za zábavou

Kluby v Praze fungují dlouhá desetiletí.

  • Klub Futurum. Smíchovský podnik se poprvé otevřel 20. března 1968. Hráli tu Primitives Group, publikum bylo kropeno vodou a přes lidi hodili rybářskou síť. Na svou dobu šílený mejdan. Organizoval ho Martin Magor Jirous.
  • Klub Chapeau Rouge. V prostorách, kde dnes funguje, se zábava rozjížděla před neuvěřitelnými 96 lety. Nejstarší hudební podnik ve městě byl v Jakubské 2 otevřen v roce 1919. Ačkoli je dnes klub několika patrech, původně se flamendrovalo v místnosti podobné útulnému pokojíku pro dvacet hostů s patnácti povolnými dívkami. Chodila sem pražská smetánka, továrníci, umělci. Třeba Hugo Haas nebo R. A. Dvorský.

„Povedla se nám spousta věcí. Každý rok se u nás konají dvě stovky akcí. A jsme rádi, že ve většině jsou to super koncerty. Největší zážitek? Hodně adrenalinu jsme si zažili, když se raper Redman rozhodl skočit z balkonu, který je víc než pět metrů nad zemí, do lidí. Ale true fans jsou true fans. Podrželi,“ ohlíží se s úsměvem zpět Jaromír Telenský, který se v klubu stará o propagaci.

Právě v Lucerna Music Baru se poprvé rozjela tehdy unikátní diskotéka s promítáním klipů. Za ní stojí DJ Jirka Neumann. „Druhou polovinu 80. let jsem dělal klasické diskotéky. Vždy, když jsem se v té době dostal k vysílání nějaké ‚západní‘ televize, říkal jsem si, že s videoklipy je zážitek z hudby mnohem zajímavější. A tak jsem začal videoklipy v 90. letech sbírat. Poprvé jsem videa s písničkami v Lucerna Music Baru pustil v roce 1996 na koncertě kapely Shannen Grey. Mělo to obrovský úspěch. A od té doby party každý pátek a sobotu spolehlivě plní klub,“ říká pro deník Metro Neumann.

K 20. výročí Lucerna Music Baru si připravili dvacet speciálních narozeninových koncertů – čtrnáct zahraničních a sedm domácích kapel. „Startovali jsme 7. října a končíme 14. prosince. K narozeninám nám poblahopřejí Dub FX, Marina and the Diamonds, The Cinematic Orchestra, Incognito, Asian Dub Foundation, Monkey Business, Mig 21 a další,“ chlubí se Telenský. K oslavování spustili soutěže o stovky vstupenek a speciální drinky. A co do budoucna? „Nechceme být žánrově vymezení, přivezeme zajímavá jména ze zahraničí a prostor dostanou i noví umělci z Česka,“ říká Jaromír.

Právě v říjnu slaví narozeniny další pražské kluby. Své 96. narozeniny 27. října bude mít prostor, v němž se dnes nachází klub Chapeau Rouge (více informací v boxu). V devadesátých letech jeden z nejlepších klubů v Evropě, Roxy, oslaví 23. října své 23. narozeniny. V prosinci to bude 16 let, kdy byl otevřen klub Karlovy Lázně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek