metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka

Další 2 fotografie v galerii
DJ Jiří Neumann. | foto: Archiv Jiřího NeumannaMetro.cz

Lidi hudbu 80. a 90. let milují kvůli melodiím, říká dýdžej Jirka Neumann

  10:14
DJ Jirka Neumann rozjel v Lucerna Music Baru před 19 lety diskotéky s promítáním videoklipů. „Za těch spoustu let v této branži už dávno vím, že DJ není vychovatel a že musí hrát tak, aby se lidé bavili. Playlist ale musí mít určitou úroveň,“ říká pro deník Metro.

Staříci, do kterých chodí mladí za zábavou

Kluby v Praze fungují dlouhá desetiletí.

  • Klub Futurum. Smíchovský podnik se poprvé otevřel 20. března 1968. Hráli tu Primitives Group, publikum bylo kropeno vodou a přes lidi hodili rybářskou síť. Na svou dobu šílený mejdan. Organizoval ho Martin Magor Jirous.
  • Klub Chapeau Rouge. V prostorách, kde dnes funguje, se zábava rozjížděla před neuvěřitelnými 96 lety. Nejstarší hudební podnik ve městě byl v Jakubské 2 otevřen v roce 1919. Ačkoli je dnes klub v několika patrech, původně se flamendrovalo v místnosti podobné útulnému pokojíku pro dvacet hostů s patnácti povolnými dívkami. Chodila sem pražská smetánka, továrníci, umělci. Třeba Hugo Haas nebo R. A. Dvorský. Klub své narozeniny oslaví 27. října.
  • Roxy. Letos slaví 23 let.V devadesátých letech byl jedním z nejlepších klubů v Evropě. Narozeninový týden začíná 19. října. Otevřou se jak prostory klubu, tak Experimentální prostor NoD v prvním patře. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program plný parties, koncertů, performancí, divadel a výstav. První akce bude zdarma.

Jak vzpomínáš na začátky Lucerna Music Baru?

DJ Jiří Neumann.

U úplných začátků Lucerna baru jsem nebyl, ale velmi brzo jsem tam začal chodit na koncerty a hlavně na večery se Spolkem písnička. A už v té době začalo s Lucerna barem spolupracovat Radio 1, kde jsem tenkrát působil jako programový ředitel.

Musels o videoklipy škemrat u vydavatelů?

Když jsem začínal pořádat tyhle večery, měl jsem, coby programový ředitel a spolumajitel Radia 1, velmi dobré vztahy se všemi hudebními vydavatelstvími, která zde tenkrát působila. To znamená, že mě většina těchto vydavatelství velmi podpořila a zahrnula mě obrovským množstvím videoklipů.

Tvoje 80 ́s a 90 ́s Party jsou unikátní tím, že to není obyčejná diskotéka. K hudbě pouštíš videoklipy, což je mnohem lepší efekt. Jak tě tenhle koncept napadl?

Celou druhou polovinu 80. let jsem dělal klasické diskotéky. Vždy, když jsem se v té době dostal k vysílání nějaké západní televize, říkal jsem si, že s videoklipy je zážitek z hudby mnohem zajímavější. A tak jsem začal videoklipy sbírat a v polovině 90. let jsem pro ně začal hledat uplatnění. Na podzim roku 1996 hrála v Lucerna baru kapela mých kamarádů Shannen Grey a s tou jsem se dohodl, že budu přestávky jejich koncertu vyplňovat videoklipy. A zájem o klipy z 80. let byl tak obrovský, že jsem následně vymyslel pořad nazvaný 80s Party, později 80s & 90s Party, který spolehlivě plní Lucerna bar v pátek i v sobotu už 19 let.

Proč myslíš, že lidi milují osmdesátky a devadesátky?

Lucerna Music Bar.

DJ Jiří Neumann.

Protože hudba 80. a 90. let byla založena vesměs na melodii. A to je věc, která většině současné muziky chybí. A taky je v tom samozřejmě kus nostalgie. Moje 80s & 90s Party je pověstná tím, že se zde zásadně nehrají české skladby, což spousta mimopražských návštěvníků nemůže pochopit. Já jsem většinu české popové produkce 80. let již v té době hluboce nesnášel a nesnáším ji dodnes.

Musels někdy pustit písničku, která se ti zrovna nelíbí?

Samozřejmě čas od času musím pustit písničku, která se mi nelíbí. Za těch spoustu let v této branži už dávno vím, že DJ není vychovatel a že musí hrát tak, aby se lidé bavili. Ale pořád musí mít playlist určitou úroveň. Vychovávat posluchače může pouze DJ rozhlasový, což byla role, kterou jsem si také bohatě vyzkoušel.

Jak vidíš budoucnost klubů obecně, dejme tomu za 40 let?

Jak bude vypadat klubová scéna za 40 let? Budeme všichni sedět doma u obrovské promítací stěny, v hlavě budeme mít nastřelený čip a budeme si myslet, že jsme v tom nejlepším klubu na světě (smích).

A co fanynky? Je to stále tak - jak si lidi myslí, že se kolem DJs motají? :)

Vzhledem k tomu, že tento rozhovor bude zcela jistě číst moje žena, tak bez komentáře:-)

Lucerna Music Baru je 20 let, narozeniny slaví i další kluby

Uteklo to jako voda. Pražské podniky dosáhly druhého desetiletí.

  • Není to ani tak dávno, co mnoho klubů vonělo novotou. Dnes jsou to podniky ve věku končící puberty. Třeba Lucerna Music Bar po celý podzim oslavuje dvacet let fungování.
  • „Povedla se nám spousta věcí. Každý rok se u nás konají dvě stovky akcí. A jsme rádi, že ve většině jsou to super koncerty. Největší zážitek? Hodně adrenalinu jsme si zažili, když se raper Redman rozhodl skočit z balkonu, který je víc než pět metrů nad zemí, do lidí. Ale true fans jsou true fans. Podrželi,“ ohlíží se s úsměvem zpět Jaromír Telenský, který se v klubu stará o propagaci.
  • Právě v Lucerna Music Baru se poprvé rozjela tehdy unikátní diskotéka s promítáním klipů. Za ní stojí DJ Jirka Neumann. „Druhou polovinu 80. let jsem dělal klasické diskotéky. Vždy, když jsem se v té době dostal k vysílání nějaké ‚západní‘ televize, říkal jsem si, že s videoklipy je zážitek z hudby mnohem zajímavější. A tak jsem začal videoklipy v 90. letech sbírat. Poprvé jsem videa s písničkami v Lucerna Music Baru pustil v roce 1996 na koncertě kapely Shannen Grey. Mělo to obrovský úspěch. A od té doby party každý pátek a sobotu spolehlivě plní klub,“ říká pro deník Metro Neumann.
  • K 20. výročí Lucerna Music Baru si připravili dvacet speciálních narozeninových koncertů – čtrnáct zahraničních a sedm domácích kapel. „Startujeme 7. října a končíme 14. prosince. K narozeninám nám poblahopřejí Dub FX, Marina and the Diamonds, The Cinematic Orchestra, Incognito, Asian Dub Foundation, Monkey Business, Mig 21 a další,“ chlubí se Telenský.
  • K oslavování spustili soutěže o stovky vstupenek a speciální drinky.
  • A co do budoucna? „Nechceme být žánrově vymezení, přivezeme zajímavá jména ze zahraničí a prostor dostanou i noví umělci z Česka,“ líčí představy Telenský.
  • Právě v říjnu slaví narozeniny další pražské kluby. Své 96. narozeniny 27. října bude mít prostor, v němž se dnes nachází klub Chapeau Rouge (více informací v boxu). V devadesátých letech jeden z nejlepších klubů v Evropě, Roxy, oslaví 23. října své 23. narozeniny. V prosinci to bude 16 let, kdy byl otevřen klub Karlovy Lázně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek