metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana
PRAHA? AHA!
Další 4 fotografie v galerii
Pavlačový dům v Karlíně | foto: MAFRA

Malé byty. V Praze nic nového. Na malé ploše se tu žije už téměř dvě stě let

  13:43
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Je to moje oblíbené téma. Byty, jak se staví, kolik se jich staví, jak jsou drahé, kdo na ně má, hypotéky. Zkrátka vše o bydlení. Tématem posledních let je miniaturizace bytů. Protože lidé mají jen omezený balík peněz, vědí, co si mohou půjčit a kolik mohou pak splácet. Takže logicky míří na nejlevnější bydlení. Podotýkám – teď je řeč o nových bytech. Proto developeři plánují a následně budují klícky o malé ploše. Většina z nich je 2+kk nebo 1+kk, plocha se pohybuje kolem 55 a 37 metrů čtverečních. Ale na papíře jsou už i byty pod dvacet metrů.

Média občas bijí na poplach, že se dostaneme na úroveň některých asijských velkoměst, kde nájemníci obývají byty o dvou až třech metrech krychlových, teda jen kóje, nebo rodina žije na patnácti i méně metrech.

Proč o tom píši. Není to totiž nic nového. Neposuzujme Prahu z pohledu velikosti bytů jen podle Vinohrad, ulic kolem Pařížské na Starém Městě nebo honosnějších ulic ve Vršovicích či části Karlína. Jak se začala Praha průmyslově rozvíjet od poloviny 19. století, rostly jak ve vnitřním městě, tak hlavně v mimopražských obcích, které se pak staly součástí Velké Prahy, domy, kde velikost plochy jednoho bytu bývala i pod velikostí, kterou teď seženete v novostavbách. Právě Žižkov, Nusle, Karlín nebo Holešovice jimi oplývaly.

Žižkov byl vždy místem, kde převažovaly malé byty.

Jak ukazují přehledy, které si Praha stihla vypracovat na konci 30. let 20. století, v roce 1937 a 1938, čtvrtina všech bytů ve městě měla jen jednu místnost, ve více než 42 procentech žili lidé v bytě s jednou místností a kuchyní.

Jeden z údajů dokonce uvádí, že v roce 1930, tedy několik let před zpracováním uvedených údajů, bydlelo v bytě 1+kk více než 67 procent obyvatel.

Z toho všeho vyplývá, že jen necelá třetina pražských bytů byla dvou a více pokojových. A že bydlení nebylo tehdy nijak levné, to dokládají příspěvky některých institucí zaměstnancům na činži a údržbu bytu.

Když se posuneme v čase, tak v roce 1961 bylo v hlavním městě čtyřicet procent bytů v domech postavených před rokem 1918. V uvedeném roce, kdy do kosmu vyletěl Gagarin a kdy jsme už měli podle tvrzení prezidenta Antonína Zápotockého (rok 1960) směřovat neochvějně ke komunismu a kdy měl v roce 1970 nastat všeobecný dostatek bytů, měla Praha bytů o jedné místnosti a jedné kuchyni takřka 62 procent.

Pokud nyní lamentujeme nad miniaturizací obytné plochy bytů v novostavbách, tak v roce 1961 průměrná plocha všech pražských bytů činila 31,9 metru čtverečního. Až v 60. letech se podařilo průměr snížit na necelých 51 procent. Začala se stavět první velká sídliště na Petřinách, na Solidaritě, v Zahradním Městě, rostly domy na Spořilově a dalších místech. V roce 1970 jsme v Praze proto žili v průměru na 34,5 metrech čtverečních.

Skutečná obytná plocha však byla menší, protože se byty stavěly už se sociálním zařízením, tedy WC a koupelnou, starší zástavba se vyznačovala v nemalé míře toaletami na pavlači, na chodbě, koupání se odehrávalo často v neckách nebo plechové přenosné vaně, případně stačilo opláchnutí nad umyvadlem a lavorem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek