metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
PRAHA? AHA!
Dalších 13 fotografií v galerii
V Salmovské | foto: FB Vratislav Ebr

Muž s psacím strojem. Vzpomínka na knihkupce a knihomola Vratislava Ebra

  11:34
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Fronty před „jeho“ knihkupectvím na Štefánikově třídě (kdysi S. M. Kirova) byly už před rokem 1989 pověstné, a to nejen v obvyklé knižní čtvrtky, kdy vycházely i nedostatkové novinky, jako americké detektivky. Vratislav Ebr zavedl už tehdy setkávání s autory, autogramiády a podobná setkání.

Když padl komunismus, pustil se do „soukromna“. Ukázalo se ale, že jeho rozšafné povaze a rozevlátosti tržní mechanismu zkrátka nesvědčí. Nebyl povahou kupec, byť byl knihkupec, nebyl účetní duše a hlídač všeho, co s knihami obsahově a literárně nesouvisí. Neměl v sobě tu korporátní dravost, kdy by začal třeba budovat celoevropskou síť prodejen, kdy by obsadil velkochrámy konzumu a světové knižní veletrhy.

Synovec Vratislav Ebr a pomníček strýci Josefu Valčíkovi.

Z původního knihkupectví se přesunul jen přes ulici do patrové prodejny. I tam se za ním táhli fanoušci literatury, ale byli to spíš fanoušci, než zákazníci. Když se pořádalo setkání s autorem, přihnali se sběrači autogramů, ale jen s památníky a papírky, knížku si většinou nekoupili.

Občas jsem se u Vráti zastavil, pokecali jsme, když jsem potřeboval knižní ceny do soutěží, nikdy jsem neodešel s prázdnou. Ale ani rozhovory, články i další publicita v časopisech a novinách i dalších médiích nakonec nezabránily, aby to Vratislav nezabalil i na Smíchově a našel si malý a levnější nájem prodejny naproti stadionu Viktorie Žižkov. Což bylo nakonec jeho poslední působiště.

Jeden ze stovek rozhovorů, které poskytl.

Ale jako člověk, který miloval umění a lidi kolem sebe, nezmizel z mapy. Zavedl pravidelná setkání v Salmovské ulici v Salmovské kavárně. Náruč tady otevřel známým i neznámým autorům, nezavrhoval ani obecně už nečtenou poezií. Párkrát jsem se jeho večerů zúčastnil. Organizoval i jednou za rok setkání autorů všemožné literatury, pojímal to jako rekordní autogramiádu.

Naposledy jsem ho navštívil v jeho malém, ale útulném bytě na pomezí Smíchova a Radlic, poseděli jsme na terase s výhledem na Vyšehrad i rušnou ulici dole. Naposledy přišla řeč na jeho pravé rodiče a hlavně na maminku, kterou nechali nacisti porodit a pak ji popravili, protože byla sestra Josefa Valčíka, jednoho z parašutistů, kteří poslali do pekel protektora Heydricha. Byla to jeho třináctá i netřináctá komnata, možná si vybavoval tu hrůznost a mstivost německých okupantů.

Na hřbitově na Malvazinkách

Vratislav byl rozevlátý a životně občas složitější osobnost, životem se proplétal tu s úspěchem, tu s menšími karamboly. Nikdy ho ale neopouštěl optimismus, a to ani v době, kdy už mu nohy moc nesloužily a na setkání vyrážel třeba jen v pantoflích (i v zimě). Měl rád víno i knihy, co víc, to nedokážu posoudit, ale žil s obojím v symbióze. I v éře počítačů usedal ke svému psacímu stroji. Zvyk byl víc než železná košile.

V pondělí 13. listopadu 2023 mi přišel jeho poslední e-mail. Byl stejně smolný, jako kdyby toho třináctého byl pátek, byl už z nebe, nebo z přednebí, možná ale i z předpeklí či pekla (jak jsem Vratislava znal, dal by asi přednost pekelnému teplíčku). Na druhou stranu, že by se tam potkal s Heydrichem, to je dosti nepředstavitelná představa.

Mozaika lidí kolem mne přišla 13. listopadu o další střípek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek

„Když se parta, jako jsme my, rozhodne udělat EP o lásce, nemůže to dopadnout dobře“

vydáno 27. listopadu 2023  15:46

Nu-metalová kapela Cocotte Minute působí na české hudební scéně víc než dvě desítky let. Její zpěvák Martin Zeller není v deníku Metro žádný nováček. Nyní...  celý článek