metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Medvídci z Kolína, Big Joy a Švejk se potkali na tričku. Kreslený příběh má už pět pražských čtvrtí

  17:59
V době koronavirové nudy se rozhodla, že sobě a svému muži navrhne a nechá vyrobit trička, která jim umožní vyjádřit velmi vřelý vztah k Nuslím. Nápad Sabiny Juráskové se ale líbil i patriotům z jiných čtvrtí, proto se s výtvarnicí Viktorií Štěpánovou rozhodly, že budou v projektu pokračovat.

Další 1 fotografie v galerii
Viktorie Štěpánová (vlevo) a Sabina Jurásková | foto: Metro.cz

Hospoda U Bansethů, kde popíjí pivo Jaroslav Hašek. O stůl vedle salutuje jeho Švejk. Slavný pražský vzpěrač Big Joy podpírá Nuselský most a z hotelu Corinthia koukají dva medvídci. Sice se potkali u Kolína, s Nuslemi jsou ale spjatí. Však tu sídlilo filmové studio Bratři v triku.

Sedíme v kavárně a prstem jezdíme po obrázku na tričku. Průvodkyněmi při expedici po nuselských „pamětihodnostech“ jsou mi Sabina Jurásková a Viktorie Štěpánová. První jmenovaná chtěla pro svého muže vytvořit triko s motivem jejich milované čtvrti. Druhá je výtvarnice, která nápady své kolegyně převedla na papír.

Znají se už přes rok, dnes se ale vidí teprve podruhé. Dosud většinu nápadů řešily po e-mailech nebo při videohovoru. Přesto si sedly. „Viky úplně skvěle zachytila atmosféru čtvrti,“ chválí výtvarnici Jurásková. Jejich společný výtvor měl natolik velký ohlas, že se rozhodly nezůstat jen u Nuslí. Začala tak vznikat trika pro patrioty také z jiných čtvrtí.

„Bestsellerem je například Žižkov,“ odhaluje Jurásková. To už je na stole kavárny obrázek, na kterém mytický hrdina Pérák visí z ohnuté žižkovské věže. Tu za špičku drží jezdecká socha Jana Žižky. O kus dál trojice mužů tlačí velorex směrem ke Kinu Aero. Že by se snad panu vrchnímu něco stalo s autem?

Takhle Nusle vidí výtvarnice Viktorie Štěpánová.

Příběhů je na kresbě spoustu. „Některé jsme musely dát i pryč,“ vzpomíná na tvorbu Štěpánová. Sama není z Prahy, na kreslení čtvrtí se ale důsledně připravila. „Hodně jsem si o místech, lidech a jejich příbězích načetla. Hrozně mě to ale bavilo,“ dodává výtvarnice, která je momentálně studentkou FAMU. Projekt Tričko z čtvrti ale není zdaleka jejím prvním klientem. Kresby mladé výtvarnice můžete vidět i na zdech kaváren. Třeba i v Café Fara na jihu Moravy. Záběr má daleko větší. Loni putoval po festivalech například její autorský film Vevnitř. „Moc neposedím,“ krčí rameny Štěpánová. To už ale její kolegyně ukazuje kresbu Letné.

Tenhle obrázek je trochu jiný, celá čtvrť je jakoby na kopečku. Když se ale podíváte blíž, zjistíte, že kopec je ve skutečnosti kolotoč. Ve středu kresby právě hrají Rolling Stones, kolem nich dovádějí skejťáci a OC Stromovka je tu prostě jen Kárák. A co asi dělá ten přikrčený pejsek? Aha! Fuj. Inu Letná.

Své tričko mají už i Vršovice a Vinohrady. Nyní se pracuje na Starém Městě. Nápadů je spoustu a zájem veliký.

Perlička na závěr. Ačkoliv zákazník dostane v balíčku také brožurku s příběhy z trika, musí počítat s tím, že každá postavička na obrázku svou vysvětlivku nemá. Autorky sice vědí, co ten který motiv znamená, nechávají si to ale pro sebe jako takové malé tajemství. „Mám od zákazníků zpětnou vazbu, že se často jejich triko stane hlavním motivem debaty v hospodě. Celý stůl se snaží přijít na to, kdo je ta či ona postava,“ těší Juráskovou.

Na hrudi můžete mít i drahou šunku nebo Mazačku

  • Motiv hlavního města mají i další trička. Svůj merch vytvořili třeba také Kluci z Prahy nebo dopravní podnik.
  • Hlavní tváří projektu Kluci z Prahy je Janek Rubeš. Reportér a dokumentarista se proslavil investigativními videi a reportážemi, ve kterých odhaluje podvodníky či turistické pasti v české metropoli i dalších městech. Není to tak dlouho, co představil trička s motivem pražských mostů, náplavky nebo předražené pražské šunky.
  • Prahu a její symboly najdete také na tričkách dopravního podniku. Prim na nich hrají hlavně dopravní prostředky. Třeba slavná Mazačka nebo tradiční tramvaj T3. Podnik také vytvořil merche ve spolupráci s různými výtvarníky. Oblíbené je například oblečení s motivem linek MHD, které tvoří mladý autista a milovník veřejné dopravy Matěj Hošek. Originální jsou také trika s obrázky od malujícího právníka Ondřeje Casky.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek