metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 22 °C

Pondělí 25. září 2023. Svátek má Zlata

Další 3 fotografie v galerii
Nuselské Blešky se konají čtyřikrát ročně. | foto: A. Adamčíková

Nusle. Historickou čtvrť pod známým mostem čeká další sezona plná komunitního dění

  13:07
WC zdarma i masopust. Nusle se probouzejí šest let.

„Troufám si neskromně tvrdit, že má naše čtvrť štěstí. Už šestým rokem zde totiž působí náš spolek Probuďme Nusle a v něm postupem času vyrostla velká občanská síla,“ pochvaluje si pro deník Metro šéf spolku Probuďme Nusle Petr Štádler.

Nuselští se podle něj mohou opět těšit na sezonu plnou kulturních a komunitních akcí, slavností, městského zahradničení a dalších tvůrčích iniciativ. „Naše štěstí je, že na rozdíl od mnoha jiných čtvrtí angažovaní Nuseláci jako my nemusí plýtvat energií ve vysilujících bojích – díky husté místní zástavbě se tu například tolik nepotýkáme s problémem přebujelého developmentu. Můžeme tak energii upírat spíše kreativním směrem,“ dodává pro deník Metro Štádler.

Záchodky a blešky
Sousedský spolek Probuďme Nusle na sebe v posledních letech upozornil například tím, že utkal síť takzvaných Vstřícných míst. Jde o síť místních ochotných restaurací, kaváren a dalších podniků, které dodržují jakýsi kodex cti. Za odměnu se pak dostávají do seznamu takzvaných Vstřícných míst. Tyto podniky poznáte podle kulatého emblému ve výloze či na dveřích. V takových podnicích si například můžete zdarma odskočit na WC takříkajíc z ulice. Například v létě vám tu zase bez okolků natočí kohoutkovou vodu. „Tuhle naši unikátní síť se smyslem pro komunitu budeme pochopitelně i nadále rozvíjet,“ míní Štádler. Podle jeho mínění toho však sousedský spolek dělá a pořádá mnohem víc.

„Sezona se teprve rozbíhá, ale v zákulisí jsme letos začali zostra. Do konce ledna jsme podali několik grantových žádostí, dvě z nich už vyšly, a věříme, že úspěšní budeme i nadále. Opět nás čeká celá řada kulturních akcí: divadlo, autorské čtení, architektonické a urbanistické procházky. O vše se postarají známé osobnosti ve svém oboru, většinou původem z Nuslí a okolí,“ vyjmenovává Štádler a dodává, že jistotou jsou v kalendářích Nuseláků pověstné bleší trhy, takzvané Nuselské Blešky. „Na tuto akci se třikrát nebo čtyřikrát do roka opět sjedou sběratelé z celé Prahy. V dubnu pak slavnostně nainstalujeme další sadu originálních vyvýšených záhonů, abychom opět trochu pozvedli zašlé sídliště Na Jezerce. Ve Folimance si zase letos desetkrát zaběhneme každoměsíční sousedský běh na pět kilometrů – Podnuselák,“ doplňuje Štádler.

Promenáda i zahradničení
Loni o sobě dal spolek vědět také obnovením dávné místní tradice promenádních koncertů s velkým orchestrem v parku Jezerka.

„Slavili jsme tím ohromný úspěch, proto chystáme další díl na květen. V červnu se nám rýsuje atraktivní den pro děti plný ryze nuselských workshopů a aktivit, přes léto šest projekcí letního kina v altánu Jezerka a v naší komunitní zahradě Vnitroblok Mečislavova. Naší zahrady se týká také další ambiciózní iniciativa – vyjde-li nám magistrátní grant, který profesionálně zpracoval náš správce zahrady, čeká Mečislavku zásadní revitalizace,“ popisuje pro Metro Štádler a doplňuje, že poté by měl ideálně vzniknout nový trávník a chodníčky. Přibýt by zde měly také stromy. „S Prahou 4 intenzivně jednáme o rozšíření plochy zahrady, aby vznikla ještě větší, ještě zelenější oáza. Děláme toho tolik, že to často skoro nejde vyjmenovat,“ směje se Štádler.

Unikátní parta
Sousedských spolků, které by měly tak bohatý rejstřík aktivit jako Probuďme Nusle, v hlavním městě mnoho nenajdete. Pokud ano, jde spíše o skupiny zaměřující se buď na podobné jednotlivé aktivity jako Nuselští, nebo na jednotlivé minilokality. „Praha, a zvlášť naše městská část, může občas být poněkud nevlídné místo, ale my jsme si s tím poradili po svém: vybudovali jsme občanskou platformu, která díky maximálnímu nasazení má i s minimálními prostředky sílu proměňovat vlastní čtvrť. Letos začínáme brzy: už teď vás můžu pozvat na druhý nuselský masopust, jehož tradici oživujeme po dvouleté covidové přestávce. Poslední sobotu v únoru nás čeká den plný dobrého jídla a pití, masek, hudby, tance, zpěvu a masopustního veselí!“ uzavírá pro deník Metro Štádler.

Nejen Probuďme Nusle. Sousedé se druží i na Albertově či na Novém Městě

  • V hlavním městě působí více sousedských spolků. Mezi ty nejvýznamnější patří Přátelé Nuselských schodů, kteří se starají o zmiňované schodiště na pěší spojnici centra Vinohrad v okolí náměstí Míru.
  • I díky aktivitám tohoto spolku se schody dost zásadně proměnily. Členové spolku z většiny netvoří Nuseláci, ale Vinohradští, protože se Nuselské schody nacházejí již na Vinohradech. Hlavní tahoun spolku je Šimon Fiala.
  • Nedávno vznikl také spolek Kamarádi Karlov, jehož členové oživují historickou Kuželnu v Horské ulici na Albertově a snaží se ji zachránit před zbouráním. V místní Kuželně pořádají pravidelně koncerty a loni i sousedskou slavnost Zažít Horskou jinak s velmi nabitým programem.
  • Sousedský spolek se dá jednoduše popsat jako volné sdružení lidí žijících v blízkosti jedné ulice nebo náměstí, kteří mají chuť si občas pomoct či spolu po sousedsku něco zažít. Bydlí od sebe v takové vzdálenosti, aby případná výpomoc šla zařídit cestou domů a nezabrala moc času.
  • „Tam, kde funguje sousedský život, ulice přestává být anonymním a cizím prostorem. Začnete své sousedy poznávat a zdravit i po cestě z práce či z nákupu – a to má své veliké kouzlo!“ uvádějí zástupci radnice Prahy 7.
  • V této městské části se nachází hned šest podobných skupin. Sousedé U Studánky, Sousedé Milady Horákové, Sousedé Janovského, Sousedé z Orteňáku, Sousedé Osadní a Sousedé Na Maninách.

Komentáře

Hlavní zprávy

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek

Jde o to dětem porozumět, ne jen popsat chování, říká vědkyně, která se zabývá čtením

vydáno 25. září 2023  11:30

V pětiletém výzkumném projektu bude Anežka Kuzmičová zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu. Stala se tak vůbec první držitelkou...  celý článek

Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém. Vadí jim zácpy a trable s parkováním

vydáno 25. září 2023  6:14

Rovných sedmdesát procent obyvatel Prahy považuje „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Vyplývá to z dat získaných z...  celý článek