metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Exprimátoři, starostové i staronoví radní. Praha má konečně nové vedení

  6:30
Spolu, Piráti a STAN včera oficiálně posvětili koaliční smlouvu, kterou podepsali v polovině týdne. Stalo se tak téměř pět měsíců po komunálních volbách, což je nejdéle v historii Česka. Mezi zástupci zmiňovaných subjektů jsou známé tváře pražské politiky. Chybí pouze lidovci, které reprezentují jiní členové ze Spolu. Deník Metro představuje jednotlivé členy.
Primátorem hlavního města se stal Bohuslav Svoboda (ODS), který ve funkci nahradil Zdeňka Hřiba (Piráti). (16. února 2023) | foto: Radek Vebr, MAFRA

Tisková konference při příležitosti podpisu koaliční smlouvy mezi Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Na fotografii Bohuslav Svoboda (15. února 2023)

Bohuslav Svoboda (ODS) – primátor
Doktor a poslanec je primátorem již podruhé. V čele města stál už mezi lety 2010 a 2013. Před koncem volebního období ho totiž tehdejší kolegové zastupitelé odvolali. Devětasedmdesátiletý Svoboda, jenž má mít v gesci bezpečnost, energetiku a zahraniční vztahy, čelí kritice kvůli kumulaci funkcí i svému věku. Opravdovou výzvou pro něj bude v nadcházejících letech především udržet koalici po celé funkční období pohromadě. Vzhledem k neshodám Spolu a Pirátů to nemusí být jednoduché.

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija na stranickém volebním kongresu v Praze (18. ledna 2020)

Alexandra Udženija (ODS) – náměstkyně pro sociální věci, oblast zdravotnictví a bydlení
Starostka Prahy 2 a novopečená náměstkyně Udženija má se Svobodou leccos společného. Podobně jako jejího stranického kolegu i ji v roce 2013 kolegové odvolali z rady, kde tehdy zastávala funkci radní pro majetek. Podobně jako Svoboda je kritizována za to, že sedí „jedním zadkem na více židlích“.

Co nejpalčivějšího bude muset v následujících letech řešit? Nic menšího než nedostatek dostupného bydlení, krizi i rozvoj adiktologických služeb. Ani Udženija, která v roce 2018 vrazila facku kolegovi zastupiteli, to ve své nové roli nebude mít lehké.

Zdeněk Kovářík (ODS) – finance, rozpočet a podpora podnikání

Zdeněk Kovářík (ODS) – finance, rozpočet a podpora podnikání
„Držet městskou kasu“ bude v následujících letech Zdeněk Kovářík. I on už v městské radě v minulosti seděl, a to v letech 1994 až 2002. Po celé metropoli je nyní rozjetá řada investičních projektů. Ty bude třeba finančně podporovat. Je nasnadě, že to i kvůli ekonomické krizi nepůjde u všech. Dlouholetý člen vedení městské části Praha 4 dlouhodobě hovoří o tom, že je třeba utahovat opasky.

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil (TOP 09) – náměstek pro kulturu, cestovní ruch, památkovou péči a péči o zvířata
I europoslanec Jiří Pospíšil čelil kritice kvůli potenciální kumulaci funkcí. Aby se jí vyhnul, končí alespoň jako předseda správní rady Muzea Kampa. Nyní po usednutí v radě čeká na Pospíšila nejeden horký brambor. Například kauza Branické ledárny, kde celé loňské léto probíhal hudební festival – údajně poněkud nekultivovaně.

Michal Hroza - TOP09

Michal Hroza (TOP 09) – infrastruktura
Hroza má coby místostarosta v Praze 4 na starost majetek a kulturu. Na magistrátu ale bude zastávat zcela novou funkci radního pro infrastrukturu. Nyní na něj čeká obnova starých vodovodů či výměna žárovek v lampách za ledkové. Bude se tedy muset domluvit hned s několika městskými firmami.

Zdeněk Hřib

Zdeněk Hřib (Piráti) – 1. náměstek pro dopravu
Připomínkou toho, kdo držel při sestavování vedení Prahy posledních pět měsíců vítězné Spolu v šachu, zůstává jméno nového náměstka pro dopravu. Tím je nově dosluhující primátor Zdeněk Hřib, a to i přesto, že vystudovaný lékař a jeho tým byli v předchozích letech nejvíce kritizováni právě kvůli dopravní situaci v hlavním městě.

Po kolegovi Adamu Scheinherrovi (Praha sobě) zdědí řadu rozjetých projektů jako stavbu metra D nebo nově vznikající parkoviště a tramvajové tratě.

Jana Komrsková a Zdeněk Hřib odpovídají na dotazy novinářů před Poslaneckou sněmovnou. (18. října 2022)

Jana Komrsková (Piráti) – náměstkyně primátora pro životní prostředí
Nová náměstkyně primátora pro životní prostředí je de facto spíše náměstkyní pro klimatický plán. Lehké to mít nebude. Pražanům se principy cirkulární ekonomiky nevysvětlují úplně jednoduše. V běhu je také zbudování bioplynky na zpracování gastroodpadu či energocentra v Bubenči.

Tisková konference při příležitosti podpisu koaliční smlouvy mezi Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Na fotografii Daniel Mazur (15. února 2023)

Daniel Mazur (Piráti) – IT, inovace, Smart City a věda a výzkum
Bývalý starosta Prahy 5 Daniel Mazur je fyzik s doktorátem z Chicaga. Jeho nejvýraznějším úkolem je teď rozvoj magistrátního Portálu Pražana a Lítačky. Ve spolupráci s Operátorem ICT bude nejspíš také snižovat spotřebu energie městských budov.

Hostem Rozstřelu je Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost. (11. května 2021)

Adam Zábranský (Piráti) – majetek a legislativa
Adam Zábranský, který měl až doposud v městské radě na starosti resort bydlení, bude nově řešit majetek a legislativu. Transparentnost mu v gesci zůstane. Do zastupitelstva se Zábranský poprvé probojoval v pouhých dvaceti letech, a to v roce 2014. V následujících měsících bude hlavně směňovat pozemky se státem tak, aby bylo kde stavět městské byty.

Pražský STAN představil kandidátku do podzimních voleb. Na fotce starosta Kolovrat Antonín Klecanda.

Antonín Klecanda (STAN) – školství a sport
Školství a sport má v následujících letech v gesci pedagog a starosta Kolovrat v jedné osobě – Antonín Klecanda. Obě tyto oblasti jsou v prekérní situaci. Sportovní kluby si stěžují na drahé energie, zejména střední školy zase praskají ve švech. Nebude to jednoduché.

Zastupitelstvo Prahy má nové složení, jeho členové složili své sliby. Na snímku Petr Hlaváček. (3. listopadu 2022)

Petr Hlaváček (STAN) – náměstek pro územní rozvoj
Čistě teoreticky by měl být se svým novým postem nejspokojenější architekt a urbanista Petr Hlaváček. V radě mu totiž zůstalo stejné křeslo, jaké zastával v předchozích letech. Jeho úkolem v současnosti není opět nic menšího než stavět, stavět a stavět. Ne ani tak Vltavskou filharmonii jako spíše již zmiňované městské byty. Rozsáhlých pozemků vlastní město spousty.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek