metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 21 °C

Pátek 12. dubna 2024. Svátek má Julius

Dalších 37 fotografií v galerii
Dělníci dokončují přestavbu stanice Národní třída. | foto: Metro.cz

Metro je lukrativní adresa. Stavět u stanic chtějí developeři i město

  7:00
Developeři si brousí zuby na okolí stanic metra a město jim vychází vstříc. Cenou za omezení provozu metra jsou pak alespoň stanice v novém hábitě. Za několik let nebude stejně jako na Národní třídě jezdit metro ani na Invalidovně, omezení se čeká také na Florenci. Do některých oprav stanic se pustí Dopravní podnik sám od sebe.

Dva roky vagóny metra kvůli stavbě Quadria stanicí Národní třída jen projížděly. Podobně, jen na kratší dobu, to bude vypadat také na Invalidovně, u které vyroste Futurama Business Park. K tomu ale dojde až za několik let. "Chtěli bychom v rámci této akce provést nezbytné opravy prostor stanice a výměnu eskalátorů spojenou s vybudováním bezbariérového přístupu," říká mluvčí Dopravního podniku Jiří Štábl.

Magistrát plánuje vystavět budovu na Florenci. Jak se to dotkne metra?
V tuto chvíli se jedná o diskuzi o možné revitalizaci stanice metra Florenc a jejího okolí, nejde o žádná konkrétní rozhodnutí.

Předloni se DPP nedohodl s developery na prodeji vestibulů stanic Kačerov, Českomoravská a Vysočanská. Je to už pasé?
V současnosti řešíme změny smluvní dokumentace, která neodpovídá platné právní úpravě. Probíhají jednání, při kterých hledáme výhodnější podmínky a analyzujeme případné možnosti změn.

Které stanice metra plánujete opravit sami od sebe?
Aktuálně připravujeme modernizace několika stanic. Letos dokončíme rekonstrukce stanice metra Chodov. Cestujících se asi nejvíce dotkne rekonstrukce nástupiště stanice Muzeum A, kde musí být vyměněn krycí a nosný systém obkladů stanice, která byla částečně zasažena povodní v roce 2002. Předpoklad zahájení je na konci roku 2014, dokončení do konce roku 2015. Nejrozsáhlejší by měla být svým rozsahem rekonstrukce stanice Opatov, kde dojde také ke zbudování bezbariérového přístupu a  k opravě izolace stropní desky na povrchu.

Stavby u metra

Město si nechá vypracovat studii o stavbě nad stanicí metra Florenc na céčku.

  • Nad stanicí by měl vzniknout osmipatrový dům s  kancelářemi o podlažní ploše přes 30 tisíc metrů.
  • V rámci prací by se vestibul stanice v Sokolovské ulici měl posunout do podzemního podlaží, nynější výstup by byl zdemolován. Celkem by měly rekonstrukce a  stavba trvat zhruba sedm let.
  • Vybudovat kanceláře a obchody nad stanicí metra Bořislavka (prodloužená   trasa A) plánuje skupina KKCG Real Estate.
  • Projekt v Praze 6 na rozhraní ulic Evropská, Liberijská a Horoměřická s výhledem na Pražský chce firma dokončit v roce 2017.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek

Válečná zóna. Osud Holešovic je nejistý, protože je ve hře odsunutí termínu

vydáno 11. dubna 2024  10:12

Náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib chce, aby město z projektu vycouvalo. Problémem jsou podle něj nové informace z policejního výslechu, že v...  celý článek

Na Pankráci vznikne mormonské centrum. Lepší než další kanceláře, vítá to starosta

vydáno 12. dubna 2024  18:02

V Praze na Pankráci se ve čtvrtek uskutečnilo slavnostní zahájení výstavby nového komunitního centra Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Jejich...  celý článek